Kurzemes Vārds

19:21 Sestdiena, 31. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dāņu mākslinieces rotaļas galerijā Klints

Indra Imbovica

Pirmo reizi Liepājā savus darbus rāda dāņu māksliniece, un tā ir Kirstena Garstada. Tomēr tas nenozīmē, ka viņa ir sveša mūsu pilsētas un Latvijas māksliniekiem, jo paspējusi pabūt gan Kurzemes Mākslas dienās, gan arī nupat Latvijas Mākslas dienu pasākumos Pedvālē. Ekspozīcijas atklāšanā galerijā "Klints" pati māksliniece diemžēl klāt nebija, bet ar viņu kā radošu personību klātesošos iepazīstināja gan Talsu novada muzeja Mākslas nodaļas vadītāja un gleznotāja Guna Millersone, jo Kirstenai Garstadai ar talsiniekiem ir visciešākā sadarbība, gan arī Liepājas mākslinieks Aldis Kļaviņš.

Kirstena Garstada ir visai neordināra personība, daudzpusīga māksliniece, kura ieguvusi plašu izglītību radošajās profesijās. Piemēram, viņa ir studējusi Kembridžas universitātē, sešdesmito gadu otrajā pusē bijusi brīvžurnāliste Ziemeļamerikā un Tuvajos Austrumos, mācījusies Kalifornijā Radošās mākslas un modernās literatūras augstskolā, septiņdesmito gadu beigās Kannās (Francija) studējusi dažādas mākslas Franču licejā. Kopenhāgenas universitātē ieguvusi bakalaura grādu mākslas vēsturē.

Kopš 1998.gada viņa Dānijā ir Ramsū amatniecības skolas direktore. Jāpiezīmē, ka tā nav parasta mācību iestāde, bet gan skola bērniem ar fiziskiem un garīgiem traucējumiem. Bērni šajā skolā ar praktisku darbošanos vizuālās mākslas laukā tiek lieliski sagatavoti reālajai dzīvei. Proti, viņi pēc mācību iestādes beigšanas ir nodrošināti ar darbu, jo spēj ļoti akurāti un precīzi izpildīt dažādus pasūtījumus.

Kirstena Garstada vairāk ir mākslas vēsturniece, kura brīvi izpaužas arī tēlotājmākslā, savdabīgi darbojas ar akmens masu un priekšmetiskām kolāžām, izmantojot dažādas glazūras, koka gabalus, keramikas un spoguļa lauskas, iegūstot fantastiskus rezultātus. No visa tā daudz kas redzams izstādē galerijā "Klints". Zinot mākslinieces dzīves gājumu, izstādes darbos skaidri izpaužas viņas attieksme pret pasauli un cilvēkiem, kā arī dāņu ģēnija Asgera Jorna ietekme. Ekspozīciju varētu saprast kā rotaļu starp diviem cilvēkiem, starp sievieti un vīrieti, kas parādīta erotizētā skatījumā, piemēram, pasteļgleznās. Mūsu skatītājam tuvāki un atpazīstamāki, iespējams, ir romantiski abstraktie akvareļi ar tušas zīmējumu, akrila gleznas.

Lielu daļu no ekspozīcijas aizņem akmens masas veidojumi un šī materiāla izmantojums sienas dekoros, ietverot tos no jūras izskalotu dēlīšu rāmjos. Akmens masā brīvi veidotas neskaitāmas cilvēku figūriņas dažādās pozās. Šis materiāls mums atklājas gluži fantastiskās formās, gaismēnu spēlēs. Māksliniece vispār strādā tādā veidā, ka izber uz grīdas neskaitāmus dažāda materiāla un formu lauskas un tad ķeras pie to izlietošanas, transformējot tos jaunā esamībā, savdabīgās kompozīcijās. Te svarīgi ir arī Kirstenas Garstadas iecienītie zilie krāsu toņi - jūras vai tirkīza zilais.