Kurzemes Vārds

14:03 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

No bīstama spridzekļa var atbrīvoties bez maksas

Pēteris Jaunzems

Informācija par kalētnieka Harija Mežinska raizēm redakciju sasniedza pa aplinkus ceļiem. Tādēļ vajadzēja pārbaudīt, vai tiešām tā dēvētajā Brūveru galā dzīvojošais Kļaviņu māju iemītnieks savā pagalmā atradis pārīti sarūsējušu ļimonku, no kurām nekādi nespējot atbrīvoties.

Pagasta padomes izpilddirektors Juris Ķezēns stāstīto apstiprināja. Tas neesot izdomājums. Harijs Mežinskis tiešām pagastam gada sākumā rakstiski ziņojis, ka granāta rūsē viņa sētā un saimnieks baidās to kustināt, lai nenotiktu kāda nelaime. Pašvaldības darbinieks, ilgi nekavējoties, par bīstamo atradumu ziņojis Zemessardzes 47.bataljonam, taču tur viņam atbildējuši, ka spridzekļu iznīcināšana neesot lēts prieks. Palīdzēt neatteikuši, taču sacījuši, ka līdzīgu pieteikumu viņiem netrūkst. Tos nepieciešams apkopot, tāpēc solījuši ierasties pavasara pusē un izlemt, vai spridzeklis neitralizējams turpat, vai vedams uz poligonu. Tad Juris Ķezēns atcerējies, ka pirms pāris gadiem pagastam par viena lādiņa iznīcināšanu patiešām vajadzējis samaksāt 25 latus. Bet Harijs Mežinskis par savu atradumu pa to laiku pagastu jau bija informējis atkārtoti. Kā tad būšot? Pasarg, Dies', ja granātu pamana un ap to sāk knibināties bērni!

Par to, ka spridzekļu likvidēšana esot diezgan sarežģīts process, mums stāstīja arī kalvenietis Māris Kāpiņš. Pie savas zemnieku saimniecības "Vairogi" aprīlī viņš atradis trīs šāviņus, par ko ziņojis pagastam. Ilgi gan nebijis jāgaida. Pēc dažām dienām atbraukuši vīri, kas lādiņus aizveduši. Drīz pēc tam zemnieks atradis vēl vienu spridzekli, taču tas joprojām guļot sētā, jo pagastā viņam paskaidrots, ka par šīm lietām tomēr jāmaksā.

"Tā nav taisnība. Ne pagastam, ne iedzīvotājiem par spridzekļu iznīcināšanu nekas nav jāmaksā," atbildot uz "Kurzemes Vārda" jautājumu, vakar teica Zemessardzes 4.Kurzemes brigādes komandieris Gaidis Ošenieks. Viņš pastāstīja, ka 47.bataljonam pagaidām neesot speciālistu, tādēļ ar atrasto un neapšaubāmi bīstamo Otrā pasaules kara mantojumu likvidēšanu enerģiski nodarbojas brigādes sapieri, ko vadot apbruņojuma pārzinis Vaits Jansons.

Gaidis Ošenieks piebilda, ka iesniegumu par spridzekļiem šopavasar ir ļoti daudz un strādā pie to neitralizēšanas dūšīgi. Ko ir iespējams savākt vienkopus, to likvidē vienā paņēmienā, bet pārvadāšanai bīstamus lādiņus spridzina uz vietas. Aizvakar, piemēram, zemessargi bija saņēmuši ziņojumu no Bārtas un jau paguvuši uz to reaģēt. Arī pagastā redakcijai apstiprināja, ka pie Bārtas upes tilta atrastā lādiņa likvidācija notikusi ļoti operatīvi. Pašvaldība savu iesniegumu zemessargiem nosūtījusi, izmantojot faksu un, viens divi, viss bijis nokārtots. Arī maksāt neko neesot vajadzējis.

Savukārt Vaits Jansons pastāstīja, ka spridzekļu rajonā ik gadu atrodot ļoti daudz. Par to, kāda ir situācija, uzskatāmi liecinot gadījums Priekules pusē, kur kāds zemnieks, strādājot ar 9 tūkstošus latu vērtu arklu, tikai no vienas sava tīruma joslas izcēlis 58 kara laika mīnas! Bet kādā cirsmā šā paša pagasta teritorijā vēl dēdot un iznīcināšanu gaidot trīs reaktīvie šāviņi, katrs 45 kilogramus smags. To eksplozijas iespējamība gan nav liela.

Zemessargi, kā teica Vaits Jansons, cenšoties savu iespēju robežās reaģēt uz katru iesniegumu (kas jāadresē 4.brigādes komandierim, nevis 44. vai 47.bataljonam), taču vajag saprast, ka pie katra spridzekļa sapieriem ir jābrauc divreiz un degvielas patēriņa daudzums viņiem, protams, ir ļoti ierobežots. Tāpēc esot patīkami, ja pagastu pašvaldības kādreiz palīdzot tās iegādē. Tas, iespējams, varētu būt iemesls, kāpēc vienā otrā vietā izplatījušās baumas par maksu.

Rajona padomes priekšsēdētājs Modris Ekšteins "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka ar 47. bataljona zemessargiem pastāvot sadarbība un par rajona līdzekļiem diviem no sapieriem ir apdrošinātas dzīvības. Par spridzināšanas maksu gan īstas skaidrības neesot. Reizēm par to prasot norēķināties, reizēm - ne. Protams, ka zemessargiem ir jāpalīdz, jo viņu darbs prasa izdevumus un ir saistīts ar degvielas patēriņu. Priekšsēdētājs sacīja, ka padomei ar zemessargiem pastāvot vienošanās arī par tālāko rīcību.

Šeit stāstītais tikai pierāda, ka katrā gadījumā vajag enerģiskāk rīkoties, nevis uz visādām nekonkrētām runām klausīties.