Kurzemes Vārds

19:12 Otrdiena, 11. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Kāpēc tik maz izglītotu liepājnieku?

Sarmīte Pujēna

Centrālā statistikas pārvalde pagājušajā nedēļā publiskojusi provizoriskos datus par Latvijas iedzīvotāju izglītības līmeni. Lai gan kopējā tendence ir optimistiska, proti, salīdzinot ar 1989.gada datiem, iedzīvotāju izglītības līmenis pērn ir paaugstinājies, divas reizes samazinājies lasīt nepratēju skaits, un "vairāk nekā pusei iedzīvotāju ir vidējā izglītība", īpaši par ko priecāties nav. "Vairāk nekā puse" ir 51,1 procents (1989.gadā - 48,9 procenti). Ar tādu ātrumu Latvija līdz līmenim, kad visiem iedzīvotājiem būs vidējā izglītība, tiks apmēram pēc trīssimt (!) gadiem. Varbūt gribēt, lai pilnīgi visiem būtu vidējā izglītība, ir par daudz? Droši vien. Taču 26,5 procenti iedzīvotāju, kam ir tikai pamatskolas izglītība, noteikti arī ir par daudz! Sākumskolas izglītība pērn bijusi 6,1 procentam iedzīvotāju, bet mazāk par 4 klasēm - 2,4 procentiem.

Latvija vienmēr lepojusies ar savu iedzīvotāju augsto izglītības līmeni, arī visas nākotnes cerības saistās ar augsti izglītotiem cilvēkiem. Par to allaž runā arī Pilsētas domes vadītāji. Bet kā tad ir ar augsti izglītotajiem? Pērn augstākā izglītība ir bijusi tikai 13,9 procentiem Latvijas iedzīvotāju (11,5 procentiem 1989.gadā)!

Tautas skaitīšanā iegūtie dati apstiprina sen zināmo faktu, ka relatīvi visvairāk iedzīvotāju ar viszemāko izglītību ir Latgalē. Apstiprinājies arī pieņēmums, ka visvairāk to, kam ir augstākā izglītība, dzīvo Rīgā un Latvijas lielākajās pilsētās. Tikai ne Liepājā!!!

Vislielākais augstāko izglītību ieguvušo cilvēku īpatsvars, protams, ir Rīgā - 22,4 procenti. Tālāk seko Jūrmala - 16,5 procenti un Jelgava - 15,4 procenti. Liepāja, tāpat kā otra lielākā Latvijas pilsēta Daugavpils, diemžēl nav iekļuvusi pirmajā trijniekā, lai gan iedzīvotāju skaita ziņā Liepāja ir trešā Latvijas pilsēta. Vēl sliktākas ir ziņas par Liepājas rajonu. Tieši Liepājas (6,4 procenti), Ventspils un Rēzeknes rajoni ir tie, kuros dzīvo vismazāk cilvēku ar augstāko izglītību. Piemēram, Ogres rajonā ir 12 procenti iedzīvotāju ar augstāko izglītību.

Kāpēc tas tā, varbūt mums varētu pastāstīt pilsētas un rajona izglītības nodaļu un skolu valžu vadītāji.