Kurzemes Vārds

05:26 Ceturtdiena, 1. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Zviedru un latviešu skolēni atspoguļo savu valstu vēsturi

Indra Imbovica

Apmēram desmit gadus ilgst sadarbība starp Liepājas 6.vidusskolas un Fribergas skolas Stokholmā audzēkņiem un pedagogiem. Šajās dienās mūsu pilsētā bija ieradusies liela grupa šīs zviedru skolas audzēkņu un skolotāju, lai reprezentētu divus projektus. Viens no tiem bija kopējs koncerts Latviešu biedrības namā, kurā priekšnesumus sniedza gan liepājnieku, gan zviedru skolēnu kori, otrs - izstāde "Latvija un Zviedrija 20.gadsimtā", kas tagad skatāma galerijā "Rožu laukums".

Izstādes darbi tapuši, cieši sadarbojoties Fribergas skolas vizuālās mākslas skolotājam Niklasam Norlanderam ar mūsu 6.vidusskolas kolēģi Irēnu Šternu. Izstādes darbos - ar lellēm un tematiskiem maketiem - skolēni atspoguļojuši 20.gadsimta spilgtākos un populārākos notikumus Latvijas un Zviedrijas vēsturē un sabiedriskajā dzīvē.

Skolotāja Irēna Šterna stāsta: "Niklass bija tas, kurš atveda mums materiālus un pats mācīja skolēniem, kā ar tiem rīkoties, lai izgatavotu lelles, maketus utt. Bērni paši izvēlējās tēmas, ko izveidot un parādīt. Pie katras no tām strādāja pieci, seši bērni, kopumā 25 skolēni, pamatā no 8. un 9.klases. Kad strādājām, visa skola nāca skatīties un dzīvoja līdzi. Kad Niklass atbrauca un redzēja, kā mums tie maketi ir uztaisīti, viņš bija patīkami pārsteigts, kā un cik precīzi mūsu bērni apspēlējuši katru vēsturisko notikumu."

Izstādi galerijā "Rožu laukums" svinīgi atklāja abu skolu direktori Imants Kurvins un Anna Sjoberga, savu gandarījumu par ilgo kopdarbu un tā teicamo rezultātu izteica arī Niklass Norlands un citi pedagogi. Daļa izstādes darbu jau bija skatāma Zviedrijā un tagad redzama arī Liepājā. Liepājnieki no Latvijas vēstures parādījuši, piemēram, tādus notikumus un tēmas kā "Vasaras saulgrieži", "Latviešu strēlnieki", "Nosargāsim jūru!", "Raiņa motīvs" u.c. Zviedri savukārt atspoguļojuši tādus vēsturiskus notikumus kā "Spirta pārdošanas aizliegums 1922.gadā", "Streiks Odālē 1931.gadā", "Olafa Palmes slepkavība 1986.gadā" u.c., kā arī tādus populārus cilvēkus kā rakstnieci Selmu Lāgerlefu, aktrisi Grētu Garbo, popgrupu "ABBA" utt.