Kurzemes Vārds

04:13 Ceturtdiena, 1. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks laukos

Rūdīta sekretāre starp cilvēkiem un dokumentiem

Pēteris Peičs

Ilggadēja pieredze

Par Durbes Novada domes Kancelejas vadītāju, stājoties jaunā amatā, domes priekšsēdētājs Uldis Strazds izraudzījies ilggadējo Tadaiķu Pagasta padomes sekretāri Dzintru Stasi. "Ar viņu kopā strādāju kopš 1994.gada, tāpēc Dzintra man ir labi pazīstama. Prasīga, ar lielām darba spējām, arī laba psiholoģe," savu darbinieci raksturo U.Strazds. "Dzintras priekštece Durbē Rita Jauģiete šoziem pensionējās, tāpēc prasmīgs un uzticams cilvēks bija īpaši vajadzīgs."

Pati Dz.Stase par sevi gan izsakās stipri kautrīgi. "Nekādu uzslavu neesmu pelnījusi, īpaši jau Durbē ne, kur strādāju tikai nepilnu pusgadu. Cilvēki pasveši, tāpēc nezinu, kurš no domes aiziet mājās apmierināts, kurš tikai tāds izliekas," viņa saka. Protams, Kancelejas vadītājai vai vienkārši sekretārei, kā viņu aiz ieraduma joprojām dēvē apmeklētāji, daudz palīdz ilgā pieredze pašvaldību darbā. "Šajā sistēmā sāku strādāt 1979.gada vasarā Tadaiķu ciemā. Toreizējā priekšniecība uzaicināja uzņemties ciema sekretāres pienākumus. Sākumā jau gāja bezgala grūti, darbs bija pilnīgi svešs. Taču apkārt bija izpalīdzīgi ļaudis, un pamazām apguvu vajadzīgās gudrības. Nu jau 22 gadus amatu neesmu mainījusi," nosaka Dz.Stase.

Amats nav mainījies, toties pamatos izmainījusies pati sistēma un prasības cilvēkiem. Gan kursos un semināros, gan individuāli Dz.Stase apguvusi jaunos likumus un lietvedību, kā arī prasmi rīkoties ar datoru un citu mūsdienu tehniku. Ar visu to Liepājas rajona pirmā Novada domes Kancelejas vadītāja tiek galā sekmīgi.

Parasta darba diena

Strādāt ar lēmumiem pirms un pēc domes sēdēm ir tikai daļa no Dz.Stases pienākumiem. Ne mazāk enerģijas, dažbrīd ātru un izlēmīgu rīcību prasa ikdienas saskarsme ar domes apmeklētājiem un viņu vajadzībām. Pieņemšanas laiks Kancelejas vadītājai noteikts pirmdienās, trešdienās un ceturtdienās. Taču laucinieki savas vajadzības ne vienmēr var salikt dienu plauktiņos, īpaši tālāk dzīvojošie un vecāka gadagājuma ļaudis. Tāpēc arī tā saucamās oficiālās runas stundas Dz.Stasei bieži vien ir tikai formalitāte.

Pirmie apmeklētāji visbiežāk ierodas pēc dažādām izziņām. Tā Dainis Strazdiņš no Ezīšiem atnācis saņemt lauksaimniecības produktu tirdzniecības atļauju. Īpašuma nodoklis samaksāts, arī citu pretenziju pašvaldībai pret zemnieku nav, tāpēc nav nekādu šķēršļu atļaujai. Arī Zelmu Romu no Dravniekiem nekas nekavēs saņemt pienākošos izziņu subsīdiju saņemšanai. Apmeklētāji domē ierodas arī pēcpusdienā. Kāda vecāka kundze no Liepājas, kurai īpašums Durbes novadā, uztraukusies par saklausītām valodām nodokļu maksāšanas lietā. Izrādās, ka satraukumam nav pamata. Savukārt kādai vecākai māmiņai Dz.Stase norāda, ka sociālo palīdzību kārto īpaša domes darbiniece. Un tā līdz pievakarei? "Pēc darbalaika domē nemēdzu uzturēties. Ja darāmā sakrājies daudz, atnāku arī sestdienās vai pastrādāju mājās," nosaka Dz.Stase.

Priecē pirmās kāzas novadā

Citāds nolūks ir tadaiķnieku Guntas un Ivara nācienam. Viņi atnākuši reģistrēt savu jaundzimušo puisīti Ralfu. Par to Kancelejas vadītājai īpašs prieks: "Šogad tas mūsu novadā ir sestais bērniņš." Taču seko skumīga piebilde, ka demogrāfiskā situācija tomēr paliek bēdīga - tajā pašā laikā zemes klēpī apglabāti 17 aizgājēji. Tā kā Dz.Stase kārto arī dzimtsarakstu lietas, viņa zina pastāstīt vēl par kādu priecīgu notikumu - pirmajām kāzām jaunajā novadā. "Mūsu tadaiķniece Linda Brasaite un Raimonds Blaudums no Bauskas puses - abi Lauksaimniecības universitātes studenti Jelgavā - liktenīgo "jā" vārdu teica nupat pēdējā maija sestdienā. Laulības notika Tadaiķu Kultūras namā, un centāmies tās padarīt īpaši svinīgas. Māsas Sintija un Sigita Kraules rūpējās par skaistu muzikālo pavadījumu. Kaut nu pirmajam pārim šovasar sekotu vēl citi," piebilst stāstītāja.

Cer tikt pie vedeklām

Mājās tomēr Dzintrai galvenais ir ģimenes cilvēkam ierastais mājas solis. Labi, ka dzīvesvieta nav tālu no Durbes. "Dzīvoju un saimniekoju kopā ar abiem dēliem. Vecākais Kaspars strādā "Liepājas metalurgā", jaunākajam Helmutam darbavieta ir Grobiņas kokzāģētavā "Diada". Grobiņnieks parasti pārrodas vēlu, un vakariņas pārmaiņus gatavojam mēs ar Kasparu," stāsta Dz.Stase. Te viņa vēl šķelmīgi piebilst: "Puišiem jau pāri divdesmit. Nebūtu slikti, ja rūpēs un priekos ar mani dalītos arī kāda vedekla. Bet tas jau viņu pašu ziņā, droši vien laika pietiek." Dzintrai Stasei patīk arī rokdarbi un ieskatīties labā grāmatā. Tikai tas laiks, laiks? vienmēr pietrūkst. Sevišķi jau tagad, kad ģimenes dārziņā tik daudz sējama un ravējama!

Vienu atslodzes veidu Dz.Stase gan cenšas nelaist garām. "Tepat centrā mums divus vakarus nedēļā ir aerobikas nodarbības. Ja tikai neiznāk kāda īpaša aizķeršanās, tajās katrā ziņā piedalos," viņa stāsta. Labi, ka aerobika dod izturību un možumu nākamajām darba dienām, kad atkal laipnai domē jāuzņem novadnieki.