Kurzemes Vārds

03:47 Ceturtdiena, 1. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

No kopējā maciņa jātērē saudzīgāk

Anda Pūce

Katru mēnesi viena ceturtā daļa jūsu ienākumu nonāk pašvaldības kasē. Vienkārša matemātika - 25 lati no katriem simts nopelnītajiem. Liepājas Pilsētas dome ir viena no retajām pašvaldībām, kas pati administrē ienākuma nodokli un apņēmusies stingrāk raudzīties, lai nenotiktu šmaukšanās. Rajona pašvaldībām jāiztiek no tā, ko garantē valsts. Lai arī tieši mazajās pašvaldībās ir vieglāk konstatēt, kurš acīm redzami saņem pienācīgu algu, bet nodokli maksā tā, it kā saņemtu pārdesmit latu. Tomēr bāzt degunu svešā maciņā neesot pieklājīgi, tādēļ lai nu paliek tie, kas nemaksā nodokļus. Netrūkst jau arī to, kas ar skumjām sirdī, bet godīgi pārskaita valstij tik dārgos latus no sūri, grūti nopelnītās algas.

Izrādās, pašvaldības pašas rūpējas, lai, piemēram, pagastos uz vietas dzīvotu maksimāli daudz pašvaldības iestāžu darbinieku. Sakas Pagasta padomes priekšsēdētājai Astrīdai Arājai sacenieki pirms vēlēšanām pārmeta, ka viņas sekretāre pierakstīta pagastā, bet faktiski tur nedzīvo. A.Arāja skaidroja, ka tas ir tikai tādēļ, lai no sekretāres algas aprēķināto ienākuma nodokli pagasts saņemtu atpakaļ. Citur, kur ar darba vietām ir sliktāk, savukārt pastāv iespēja nodrošināt cilvēkus ar ērtu sabiedrisko transportu, lai viņi varētu strādāt labi atalgotos darbos citās pašvaldībās. Ne jau velti savulaik jautājumā par mikroautobusa saglabāšanu visnotaļ aktīvi bija arī Vērgales pašvaldības pārstāvji. Pagastam ir izdevīgi, lai jūs bez problēmām varētu nokļūt uz darbu, jo jūsu budžeta ienākumi ir ienākumi arī pašvaldībai. Laukos dārgs ir katrs lats un jāpriecājas vien ir par Ulda Pīlēna vērienīgajiem ienākumiem, pilnvarnieka pienākumus pildot, jo viņš, būdams lauku pašvaldības iedzīvotājs, dāsni papildina Nīcas Pagasta padomes budžetu. Tad, kad Jūrmalciems, Saka un Ziemupe kļūs par oficiālām mājvietām bagātajiem Rīgas kungiem (tādas tendences jau novēro), varam cerēt, ka pašvaldības vismaz gūs labumu no savu bagāto iedzīvotāju ienākumiem.

Ak jā, nav labi skaitīt naudu cita kabatā, taču ieskatīties pašvaldības, tātad viena pagasta iedzīvotāju kopējā maciņā ir visnotaļ pieklājīgi, turklāt pat nepieciešami. Tādēļ nevajag pārmest iedzīvotājiem, kas par varītēm grib zināt, kur un kā pašvaldības tērē naudu. Cits ir jautājums par to, cik detalizētus pārskatus pašvaldībām jāsniedz. Tai pašā Sakā iedzīvotāji dusmīgi pārmeta priekšsēdētājai naudas nelietderīgu izlietošanu, bez jebkāda pamata, balstoties tikai uz baumām. Tas nav labi. Ja vairākums domā, ka pie varas ir cilvēks, kam nevar uzticēt pat dažus latus, tad acīmredzot ir jādomā par cita vadītāja izvēli. Manuprāt, ir jāraugās, lai cilvēks pašvaldības naudu tērētu saprātīgi, taupīgi un lietderīgi. Tāpat nedrīkst pieļaut, ka pie varas esošie jauc savu maciņu ar pašvaldības kopējo budžetu. Tādos gadījumos pārmetumi būs pelnīti. Ja veiktas cenu aptaujas, rīkoti konkursi un pašvaldību vadītāji ar dokumentiem var pierādīt, ka izvēlējušies lētāko un izdevīgāko variantu pirkumam, iedzīvotājiem nav iemesla kliegt par nesaimniecisku naudas tērēšanu.

Starp citu, katrs savu naudu tērē pēc sava prāta. Es vispirms domāju, kā samaksāt rēķinus, citam vairāk rūp parādu nomaksa, cits izvēlējies nosvinēt svētkus ar brangām pusdienām, citam jāremontē mašīna, vēl kādam jāar zeme, kāds pēkšņi saslimis. Tādu vai citu apstākļu iespaidā mēs katrs lemjam, kā tērēt savu naudu, un pašvaldībās šī situācija nav savādāka. Turklāt dažbrīd reizē ir gan jādomā par slimajiem, gan jāiegulda nākotnei un jāremontē tehnika. Tādēļ ir svarīgi, lai šajā situācijā priekšsēdētājs, kam uzticētas rūpes par tēriņiem, rīkotos ne vien apdomīgi un tālredzīgi, bet arī operatīvi. Un iegūtā dzīves un darba pieredze, katra raksturs un spēja sastrādāties, godīgums un citas īpašības šoreiz būs krietni svarīgākas nekā tas, vai pašvaldību vada zemnieks, skolotājs, inženieris, vai mediķis, vienas vai otras partijas atbalstītājs.