Kurzemes Vārds

08:09 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Priekules patērētāju biedrība parādus neatdos

Pēc vairāk nekā trīs gadus ilga likvidācijas procesa ir skaidrs, ka ar pašreizējiem kooperatīvās sabiedrības "Priekules patērētāju biedrība" īpašumiem nav iespējams segt vairāk nekā 80 tūkstošus latu lielos parādus. Biedrības likvidācijas komisijas priekšsēdētāja Rita Kuļikova cer, ka, pārdodot atlikušos īpašumus, vismaz izdosies nolīdzināt sociālā nodokļa parādus, lai bijušajiem darbiniekiem būtu nodrošinātas vecumdienas, tomēr to paveikt diez vai izdosies.

Priekules patērētāju biedrības pilnvaroto sapulce 1998.gada februārī uzņēmuma lielo parādu dēļ nolēma to likvidēt. Sākumā, pārdodot uzņēmuma nekustamos īpašumus, tehniku, veikalu inventāru, izdevies nolīdzināt daļu sociālā nodokļa parāda. Vēlāk likvidācijas process ievilcies. Pērnā gada martā Ministru kabinets apstiprināja noteikumus, ka zemesgrāmatā nenostiprinātus īpašumus nav iespējams pārdot.

"Tā kā līdz tam pārdevām zemes gabalus pa daļām, tad sadalīto gabalu nostiprināšana zemesgrāmatā ar jaunām adresēm ilga gadu un vēl turpinās. Domāju, ka drīzmā viss būs nokārtojies un līdz šā gada beigām izdosies pārdot lielākos no biedrības īpašumiem - Vaiņodes universālveikalu ar zemi un garāžas Priekulē," pavēstīja R.Kuļikova. Tomēr diez vai izdosies atmaksāt pat sociālā nodokļa parādus, kas pēc R.Kuļikovas aplēsēm ir 8 300 lati, bet pēc Valsts ieņēmumu dienesta ziņām 36 565 lati (šā gada 12.jūnijā). Par pārējiem parādiem, piemēram, 21 tūkstoti latu kreditoriem, un atlikušajiem vairāk nekā 30 tūkstošiem latu citu nodokļu parādu R.Kuļikova nemaz nedomā. "Tas nav iespējams," viņa sacīja. Zemes un ēku kadastrālā vērtība izskatoties skaisti, bet faktiskā zemes un ēku tirgus cena ir daudz zemāka. "Šeit taču ir lauki un zemes, kā arī ēku vērtība ir daudz zemāka nekā pilsētā," sūrojās R.Kuļikova. Likvidācijas komisijas priekšsēdētāja pastāstīja, ka Vaiņodes universālveikalam pircējs jau atradies. Tiesa gan, vajadzīgo 16 tūkstošu vietā viņš piesolījis tikai 3 tūkstošus latu. "Tā ir arī ar citiem īpašumiem," teica R.Kuļikova.

Atbilstoši VID datiem šā gada 12.jūnijā likvidējamā "Priekules patērētāju biedrība" kopumā nodokļos valstij ir parādā 62 703 latus. Ja 1998.gadā Priekules patērētāju biedrības pilnvarotie būtu nolēmuši tiesā iesniegt prasību par uzņēmuma maksātnespējas pasludināšanu, kā skaidroja VID amatpersonas, tad netiktu veikts uzrēķins par nodokļu nomaksas kavējumu, un patlaban iznāk, ka, pārdodot īpašumus, R.Kuļikova nolīdzina vairāk uzrēķina procentus, nekā sociālā vai kāda cita nodokļa parādu. Uzņēmuma trīs gadu ilgās likvidācijas dēļ uzrēķina procenti ik dienu aug, tomēr R.Kuļikova uzskata, ka visam "jāiet savu gaitu" un sabiedrības pilnvaroto lēmums par uzņēmuma likvidāciju bez maksātnespējas ierosināšanas esot pats labākais. "Maksātnespējas gadījumā uzņēmuma administratoram jāmaksā liela alga, bet es Likvidācijas komisijas vadītājas pienākumus pildu sabiedriskā kārtā," uzsvēra R.Kuļikova. Savukārt pēc Latvijas valsts likumdošanas kopš uzņēmuma maksātnespējas pasludināšanas kreditori nevar veikt uzrēķinu par parāda maksājuma kavējumu. Arī R.Kuļikovas altruisms ir visnotaļ apšaubāms, jo Likvidācijas komisija par iegūtajiem līdzekļiem īrē telpas, kurās brīvprātīgā likvidatore iedibinājusi apdrošināšanas sabiedrības "BTA" biroju, kurā pati strādā, jo esot garlaicīgi sēdēt mājās pensijas gados, ja "rokas un kājas pie vietas".