Kurzemes Vārds

22:59 Otrdiena, 7. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dienas tēma

Vasaras kafejnīcās gaida sauli un īstu vasaru

Daiga Mikuļska

Jauna vasara, jauna vasaras kafejnīcu sezona. Nu jau pierasts, ka, sākoties siltām dienām, aprīļa beigās vai maija sākumā cita pēc citas Liepājā parādās vietas, kur izdzert glāzi sulas vai kausu alus, apēst smalkmaizīti vai notiesāt krietnas pusdienas var arī zem klajas debess. Tas ir vasaras kafejnīcu īpašais vilinājums - ļauties gastronomiskiem priekiem, vienlaikus izjūtot garāmskrienošā vēja elpu, ielas skaņas un saulainās dienās arī rast patvērumu zem krāsainiem saulessargiem, kavējot laiku, pļāpājot ar draugiem vai sēžot ģimenes lokā.

Salīdzinot situāciju, kāda veidojās pērn un šogad, jāsaka, ka daudz lielāka rosība manāma Jūrmalas parkā. Vietā, kas piedāvā dažādas atpūtas iespējas un sezonas laikā arī kafejnīcas. Vai to ir pietiekoši? Kā paši Liepājas uzņēmēji vērtē šo biznesu? Vai tas ir izdevīgi? To centās noskaidrot "Kurzemes Vārds", iepazīstoties ar situāciju šajās sabiedriskās ēdināšanas vietās.

"Bangu" īrē cita firma

Nu jau piekto gadu Jūrmalas parkā netālu no estrādes "Pūt, vējiņi!" no jauna celta un atkal atjaunota stāv, šķiet, viena no populārākajām pilsētas vasaras kafejnīcām "Banga", kas savu tēlu izveidojusi pirmo saimnieku laikā. Ja visus iepriekšējos gadus tajā saimniekoja M.Stankeviča firma "Banga1", tad šogad līdzšinējie īpašnieki to uz trim gadiem izīrējuši SIA "Līvs un Co". Tās īpašnieks Andris Līvs pastāstīja, ka gluži iesācējs kafejnīcu biznesā neesot, jo krietnu laiku viņa uzņēmuma paspārnē darbojusies kafejnīca veikalā Krūmu un Ziemeļu ielas stūrī. Līdzšinējā pieredze "Bangā" liecinot, ka viss, kas nepieciešams veiksmīgam vasaras kafejnīcu biznesam, ir saulains un silts laiks. To kā vienā mutē apgalvoja arī visu citu kafejnīcu uzrunātie darbinieki un īpašnieki.

"Bangā" vietas un galdiņu daudz. Viena daļa zem nojumes, kur daudzmaz silti pat vējainās dienās un drēgnās vakara stundās. Ēdienkarte ar īpašiem gastronomiskiem labumiem nepārsteidz, bet ir viss, lai panašķotos vai pabarotu izsalkušāku vēderu - karbonāde, šašliks, frī vai cepti kartupeļi. Lai labi paēstu, vienai personai pietiek arī ar diviem latiem. Neizvēloties alkoholiskos dzērienus, apmēram tāda pati summa pusdienojot nepieciešama pārējās Jūrmalas parka kafejnīcās. Dzirdēts gan, ka frī porcijas "Bangā" esot diezgan pieticīgas un vienu otru apmeklētāju ne īpaši iepriecina netālu dzīvojošo zvirbuļu ģimeņu pārstāvji, kuri ik pēc brīža "Bangā"ierodas uz bezmaksas pusdienām vai vakariņām, apsteidzot tukšo trauku novācējus un steidzot piepildīt savas guziņas ar ēdienu paliekām. Arī pēc viņiem uz galdiem šis tas paliekot... Bet katrs jau rūpējas par vēdera piepildīšanu, kā prot. Arī klaidoņi, kas rūpīgi izpēta kafejnīcu tuvumā esošo konteineru saturu.

Kopš otrdienas pie "Bangas" interesantāk laiku var pavadīt bērni, kuriem nu speciāli uzstādītas šūpoles un slidkalniņš.

"Medūza" jaunās formās

Šovasar ievērojamas pārmaiņas piedāvā otra populārākā Jūrmalas parka kafejnīca "Medūza", kas pieder SIA "Pārsla L". Jāpiebilst, ka šī firma saimnieko arī kafejnīcā "Trīs sivēni" Latviešu biedrības nama ēkā. Uzņēmēji Valdis Lagzdiņš un Ivars Tīls parūpējušies, lai "Medūza" atdzimtu jaunās formās un daudz pievilcīgāka nekā pērn. Gada sākumā nobruģēja laukumu un ierīkoja apaļo puķu dobi, ap kuru izvietoti koka galdi un krēsli. Pilnībā no jauna uzcelta ēka, kurā darbojas bārs un virtuve. "Medūzas" vadītāja Guntra Priede atzina, ka pēc lielajām pārmaiņām vēl tikai notiekot apmeklētāju pieradināšanas process. Iecerēts, ka sestdienās, svētdienās regulāri notiks dažādas atrakcijas un sarīkojumi tieši bērniem. Tā būs iespēja ģimenēm, kuras devušās pastaigā ar saviem mazajiem un lielajiem bērniem, daudz interesantāk pavadīt laiku. Kā vienu no mīnusiem, kas, iespējams, drīzumā tiks labots, vadītāja minēja jumta trūkumu kafejnīcai. Tagad katram galdiņam tikai saulessargs. Apmeklētājiem piedāvā uzkodas, siltos ēdienus, dzērienus, arī retāk sastopamos "Tērvetes" un "Piebalgas" alu. Apmeklētājiem patīkot, ka viņus pie galdiņiem apkalpo oficiantes, tādēļ, cik vien iespējams, tas tiekot arī darīts. Darbā pieņemti daži studenti, tādējādi dodot viņiem iespēju vasarā piepelnīties.

Mazas, draudzīgas

Soļojot garām "Medūzai" uz jūrmalu, labajā pusē koku paēnā jau otro gadu pēc kārtas iekārtojusies vasaras kafejnīca "Nīca", kur atrodams viss nepieciešamais ēšanai un dzeršanai. Turpat satiktā šīs ēdināšanas vietas īpašniece Iveta Štrama bija lakoniska, sakot: "Ja Liepājā būs vasara un tūristi, tad lieta ies." Bet viņas balsī īpaša pacilātība nebija jūtama. Pārāk daudz vasaras kafejnīcu biznesā atkarīgs no mainīgajiem laika apstākļiem. Vien lielākas cerības uz nedēļu nogalēm, kad tie liepājnieki, kas nebrauc uz lauku saimniecībām, izkustas ārpus mājām, dodoties pastaigā uz Jūrmalas parku vai pludmali.

Samērā nelielas tirdzniecības vietas parkā, kas arī pretendē uz vasaras kafejnīcu statusu, ir firmai "Kronis" piederošā telts pie Gulbju dīķa, SIA "Zelts 37" kafejnīca kāpās netālu no Glābšanas stacijas, SIA "Rīts 1" un nu jau ilggadējais "Vīzijas" kiosks, kas atrodas netālu no koncertdārza "Pūt, vējiņi!". Jaunums šogad - galdiņi pie Gulbju dīķa. Šīs kafejnīcas pārdevēja zināja stāstīt, ka "Kronis" šo vietu īrējot pirmo gadu. Preces esot ar minimālu uzcenojumu. Apgrozījumu kā visur citur diktē laika apstākļi. Kad vairāk apmeklētāju, strādājot arī naktī. SIA "Rīts 1" kiosks, kas atrodas netālu no ieejas stadionā, pircējus gaida ne jau pirmo sezonu. Šīs vietas īpatnība - piedāvā daudzveidīgus kulinārijas izstrādājumus, protams, dzērienus, saldējumu. Pārdevēja Ineta Kuncīte piebilst, ka šogad tirdzniecību sākuši jau 1.maijā. Cik ilgi strādāšot? Līdz rudenim, kamēr paliks auksti un samazināsies pircēju skaits.

Pirmo gadu parka pusē, netālu no Glābšanas stacijas, vasaras kafejnīcas telti uzslējusi firma "Zelts 37". Tās direktors Anatolijs Merkulovs vēl atturējās izteikt prognozes, jo tikko, tikko esot sākuši. Bez cerības uz veiksmīgu biznesu jau nebūtu jēgas neko darīt. A.Merkulovs: "Pagaidām šeit tikai ieguldīta nauda. Vai tas atmaksāsies, rādīs laiks."

"Maestro" spēris kāju pludmalē

Jauna vieta, jauni saimnieki vasaras kafejnīcai, kas tapusi tikai šogad tieši pludmalē blakus Glābšanas stacijai. Tur satieku kafejnīcas un bāra "Maestro" saimnieku Māri Reinbergu. Šopavasar esot pieteicies domes rīkotajā konkursā un ieguvis tiesības īrēt šo vietu. Izņemot "Aldara" dzelteno telti, krēslus, galdus, viss pārējais esot pašu spēkiem gādāts. Reinberga kungs esot uzņēmies šovasar rīkot pludmales futbola turnīru. Par konkurentiem īpaši neuztraucoties, jo katrs jau atrodot sev patīkamāko vietu un labākā reklāma esot bezdrāts telefons. Tā kā kafejnīcai kārtīga koka dēļu grīda, piekdienās, sestdienās rīkošot disenes, "lai jaunieši te nemīcās, nesitās un nespaidās pa kāpām, bet nāk labāk padejot". Kā vienu no savas atpūtas vietas priekšrocībām Reinberga kungs minēja iespēju, sēžot pie galdiņa, vērot saulrietu Liepājas jūrmalā. Par to, ka tas tiešām ir kas īpašs, pārliecinājās arī raksta autore. Kafejnīcā var sagaidīt arī mēnesi uzlecam, jo tā atvērta visu diennakti.

"Kaupiņdārzs" nostiprina pozīcijas

Pērn SIA "Pie lāčiem" ierīkotā vasaras kafejnīca "Kaupiņdārzs", kas atrodas Dzintara un Peldu ielas stūrī, jau no paša sākuma sevi pieteica kā atpūtas vietu, kur svarīgākā nozīme kvalitātei. Viss tika celts un iekārtots pilnībā no jauna. Arī šogad kvalitātes līmenis nav krities. Kad "Kaupiņdārza" žogu ieskaus izaugušais dzīvžogs, kas to atdalīs no ielas trokšņiem un garāmgājēju skatieniem, šī vieta noteikti būs gana omulīga. "Kaupiņdārza" pavārs Ainars Škuberts, kurš jau 19 gadus izkopis savas prasmes pavārmākslā, ne bez lepnuma atzina, ka pusdienot uz šo vietu daudzi braucot pat no pilsētas. Silto ēdienu klāsts plašs un īpaša nianse - grilēti dažādi gaļas ēdieni. Kā arī pankūkas, kas ir retums vasaras kafejnīcās. Viss esot garšīgs un gatavots no svaigiem produktiem.

"Pablo bruģis" savu smeķi nezaudē

Kā vienu no stilīgākajām vasaras kafejnīcām jeb krogiem noteikti var minēt klubam "Pablo" piederošo "Pablo bruģi". Padomāts gan par savdabīgu atmosfēru, gan mājīgumu. Šī vieta apmeklētājus priecē jau ceturto vasaru. Direktors Raivo Mediņš atzīst, ka visu laiku dzīvo ar cerību. Par siltu un saulainu laiku. Regulāri sazvanoties ar Liepājas sinoptiķiem, cerībā dzirdēt iepriecinošu atbildi. Labiekārtošanas darbi turpinoties ik pēc brīža. Daudz paveikts pagājušogad, iegādātas jaunas mēbeles. Liepājas mūziķa un moču sirdsdrauga Nora kolorītais braucamrīks arī šogad atradis vietu pie "Pablo bruģa" sienas. Pēc laika tam pievienošoties vecu mūzikas instrumentu kolekcija. Mainīšot, uzstādīšot atkal jaunas šūpoles un slidkalniņu bērniem. R.Mediņš: "Lai cilvēkiem būtu vairāk pozitīvu emociju." Par tām siltos vakaros, spēlējot dzīvo mūziku, rūpējas arī Noris ar draugiem vai "Līvu" Tomass. R.Mediņš: "Tie, kas uzskata, ka vasaras kafejnīcas ir vien kārtējās dzertuves - maldās. Kas grib piedzerties, atradīs jebkuru vietu, bet uzskatu, ka cilvēkiem jāpiedāvā iespējas atpūsties un pasēdēt draugu lokā ārpus mājām. Tad, kad pilsētā notiek dažādi sarīkojumi, ierodas atbraucēji, ciemiņi, to tūdaļ tirgotāji jūt. Vietējo iedzīvotāju ir tikai tik, cik viņu ir, un līdz ar to arī - iespējas apmeklēt kafejnīcas diezgan ierobežotas." Direktors izteica viedokli, ka, viņaprāt, Liepājas uzņēmēji ļoti cenšas visu padarīt tiešām labā līmenī un interesanti, saimniekojot savās vasaras kafejnīcās.

"Līvas alus dārzs" - pašā centrā

Nu jau pilsētas centrs vairs nav iedomājams bez vasaras kafejnīcas "Līvas alus dārzs". Ja iepriekšējos gados šajā vietā slējās liela, balta telts, tad šopavasar tapusi stabila, pat vērienīga konstrukcija no koka. Nu ir gan sienas, gan jumts. Īpaši jāpiemin, ka šogad apmeklētāju ērtībām pārvietojamo tualešu vietā uzceltas stacionāras, pilsētas ūdensvadam pievienotas ķeizarmājiņas. Visai vasarai sastādīts sarīkojumu, svētku plāns. Kā atzina viesnīcas "Līva" direktore Inta Marnauza, neesot tādas nedēļas nogales, kad apmeklētāji mūziķu vadībā neļautos dejošanas priekam. "Līvas alus dārza" vadītāji nonākuši pie secinājuma, ka, izņemot uzkodas un salātus, silto ēdienu karte maināma ik dienas. Lai pastāvīgajiem klientiem būtu iespēja garšīgi paēst un dažādot ēdienkarti katru dienu.

I.Marnauza, vērtējot vasaras kafejnīcu lietderību, sacīja tā: "Ir lietas un procesi, ko uzņēmējs var ietekmēt. Ir lietas, ko nevar, un tie ir laika apstākļi. Nepārprotami - jo labāk dzīvos pilsēta un pilsētnieki, jo veiksmīgāk attīstīsies kafejnīcu bizness." Droši var apgalvot, ka "Līvas alus dārzs" savu nišu ir atradis, tēlu izveidojis un publiku piesaistījis. Nepārprotami būtiska nozīme veiksmes pamatam ir kafejnīcas atrašanās vieta. Pats pilsētas centrs.

Un citi...

Kur vien tas iespējams un ja laika apstākļi atļauj, krogu un restorānu īpašnieki vasarā cenšas vismaz dažus galdus un krēslus izlikt savā pagalmā vai pie ieejas durvīm. Tirgoņu ielā pirms gadiem desmit pie kafejnīcas "Aromāts", šķiet, bija pirmā vieta, kur ārpus telpām, tieši uz ielas parādījās galdiņi, krēsli un bija iespēja zem klajas debess izdzert glāzi sulas. Toreiz, pēc padomju laika visu ierobežojošā sastinguma tā bija liela eksotika! Šajā sezonā Tirgoņu ielā krēsli un galdi redzami tikai pie konditorejas "Kārumniece". "Sakta" šādu klientu piesaistīšanas metodi nav izmantojusi nevienu gadu. Jāsecina, ka Tirgoņu iela vairāk kalpo kā gājēju iela, nevis atpūtas vieta.

Arī šogad restorāna "Senču sēta" apmeklētāji var pusdienot, vakariņot nama sētā. Kroga "Nāves ēnā" īpašnieks Mārtiņš Vilsons: "Būs mūsu sētā kroga vasaras variants, tikai jāizliek flīzes, lai apmeklētāji kājas neizlauž. Savu reizi vakaros būs arī mūzička."

Pagājušajā gadā Zivju ielā ne viens vien izmantoja bistro "Grāpis" pakalpojumus. Šogad šīs ēdināšanas vietas vairs nav. Nav arī vasaras kafejnīcas pie veikala "Pērle". Dienvidrietumu rajonā ne pirmo gadu vasaras kafejnīca atvērta pie nama, kas atrodas Klaipēdas un Kandavas ielas stūrī. Sava publika, savs bizness. Zaru ielā līdzīgas aktivitātes plāno turpināt firma "Savel". Tumši zaļi saulessargi un galdiņi parādījušies arī gaumīgi iekārtotajā restorāna "Vecais kapteinis" pagalmā.

Speciālistu viedoklis

Tiem, kuri gatavojas atvērt (vai jau to ir izdarījuši) vasaras kafejnīcu vai nodarboties ar ielu tirdzniecību, domes Uzņēmējdarbības nodaļā, kārtojot dokumentus, jāsatiekas ar Guntu Posņaku. Viņa, salīdzinot datus, secināja: nevar apgalvot, ka vasaras kafejnīcu skaits šogad būtu ievērojami palielinājies. Tas palicis iepriekšējā gada līmenī kā pilsētā, tā Jūrmalas parka zonā. Tikai mainījušies nomnieki un nedaudz arī ēdinātavu atrašanās vietas. Ja kāds tirgotājs pie sava veikala vai kafejnīcas grib izlikt pāris galdiņus, par to pašvaldībai nekāda nodeva netiekot iekasēta. Tikai šī iecere jāsaskaņo ar Vides veselības centru un pilsētas galveno mākslinieci. G.Posņaka: "Visiem ēdienu un dzērienu tirgotājiem rekomendējam ievērot Ministru kabineta noteikumus "Par tirdzniecības kārtību tirgos, gadatirgos, ielu tirdzniecības vietās un izbraukumos". Tiem, kuri vēlas nodarboties ar sezonas tirdzniecību publiskās vietās, domē iespējams saņemt atļauju un nomaksāt nodevu kaut vai uz vienu, divām dienām vai nedēļu. Tas ir 1 lats dienā. Nav jāmaksā uz reizi par visu vasaras sezonu. Piemēram, firmas "Lukas Lutz" un "Elipse", izmantojot ratiņus-rikšas, tā uz ielām tirgo saldējumu." Domes darbiniece atzina, ka nevienam, kurš plāno atvērt vasaras kafejnīcu, bez iemesla netiekot atteikts.

Pilsētas galvenās mākslinieces Guntas Šnipkes viedoklis: "Pilsētas ainava kļūst priecīgāka un krāšņāka, kad tajā parādās vasaras kafejnīcas. Gribu cerēt, ka veiksmīgi attaisnosies to uzņēmēju ieguldījumi, kuri strādā ar ilgstošu programmu un nopietniem finansu līdzekļiem. Manuprāt, izdevīgāk tomēr vienu reizi riskēt ar lielāku summu, veidojot kafejnīcu, nekā ieguldīt mazāk, bet biežāk." Māksliniece atzina, ka nenoliedzami būtiskas ir sanitāri tehniskās nianses un tas, cik tīra vai netīra ir atpūtas vietas grīda vai saulessargi. Tas tikai pašu īpašnieku ziņā. Vasaras kafejnīcu viena no priekšrocībām - iespēja atpūsties kopā visai ģimenei, arī līdzi ņemot mazuli, kurš vēl guļ ratiņos.

Saimnieko, nezaudējot cerību

Ir vairāki faktori, kuriem sakrītot, kafejnīcu īpašniekiem izveidojas visai labvēlīga un peļņu nesoša situācija. Tas ir silts un saulains laiks, kā arī lieli sarīkojumi pilsētā, kas veicinājuši atbraucēju vai tūristu pieplūdumu. Tā kā liepājnieku maciņu biezums nebūt nepalielinās tik strauji, kā visi to klusībā vēlas un cer, kafejnīcu klientu loks ir diezgan konstants un tātad ienākumi - prognozējami. Viena no uzņēmējām godīgi pateica, ka lietainās dienās rentablāk slēgt kafejnīcu ciet, jo citādi klientu trūkuma dēļ tā nes tikai zaudējumus. Tomēr jāatzīmē, ka, neskatoties uz šādām situācijām, ļoti daudzi uzņēmēji centušies savas tirdzniecības vietas iekārtot gaumīgi un piesaistoši. Cerot uz labākiem laikiem.