Kurzemes Vārds

20:25 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Līgas izlaiduma svētku un līgošanas gaidās

Pēteris Peičs

22.jūnijā Grobiņas vidusskolai ardievas teiks 46.izlaidums - 10 puiši un 28 meitenes. Pēc pašu izvēles tie mācījušies eksakto vai humanitāro zinību klasēs un, direktores Vizmas Vītoliņas vērtējumā, iziet dzīvē labi sagatavoti.

Trīs Līgas - Jāņa neviena

Tradicionālais skolu izlaiduma laiks parasti sakrīt ar pirmsjāņu noskaņojumu. Tikko novilkts svētku tērps un vāzēs salikti rožu un neļķu klēpji, kad jāsteidz plūkt jāņuzāles. Izņēmums nav gaidāms arī šogad. Varbūt viena, mazliet īpatnēja nianse - Grobiņas vidusskolas absolventu vidū nav atrodams neviens Jānis, toties dienu iepriekš apsveicamas trīs Līgas. Tāpēc radās interese ar viņām iepazīties mazliet tuvāk.

Ar savu vārdu visas trīs pašreiz apmierinātas. Divām tas bērnībā gan diez ko nepaticis, taču vēlāk attieksme mainījusies. Vienīgi pret Jāņiem palikusi saprotama skaudība: 23.jūnija vakarā visi apdzied un godina Jāņus, toties Līgām nākas samierināties ar tuvinieku apsveikumiem jau rīta pusē vai dienā. Nakts stundās, barā līgojot, skaudība gan izkūpot.

Palūdzu arī skolas direktori īsi raksturot Līgas - šīgada absolventes. "Viņas ir ļoti jaukas meitenes, un gribas, lai tās dzīvē atrod katra savu papardes ziedu un ir patiesi laimīgas," novēl V.Vītoliņa.

Arī kaktusa zieds nes laimi

Līgas Jankovskas interesi jau kopš Rudes pamatskolas laikiem saista dabas zinātnes. Ne velti pagājušo pavasari bioloģijas olimpiādē rajonā viņa ieguvusi 1.vietu. Labi rezultāti arī šīgada konkursā "Pazīsti savu organismu".

"Bioloģija vienmēr bijusi mans mīļākais mācību priekšmets. Vidusskolas klasēs patika arī matemātika, ko mācīja skolotāja Anita Poriņa," stāsta Līga. Mājās, Grobiņas dzīvoklī, man ir kaktusu un dažādu telpaugu kolekcija, kuru rūpīgi vēroju un apkopju. Arī studēt domāju Lauksaimniecības universitātē dārzkopību."

Klases audzinātāja Māra Freiberga zina vēl papildināt, ka meitene beigusi floristikas kursus un vairākkārt gaumīgi noformē skolu un savu klasi svētku reizēs.

Apvaicājos Līgai arī par Jāņu svinēšanu. "Tos kopā ar vecākiem un jaunāko māšeli parasti atzīmējam radu mājās Otaņķu Pucos. Droši vien tur līgosim arī šogad." Tad seko interesanta meitenes piebilde: "Pērn tieši Līgās un Jāņos vienam manam kaktusam uzplauka ziediņš. Tas gadās ļoti reti, un tāpēc visu gadu darīja mani laimīgu."

Grib palīdzēt grūtdieņiem

"Grobiņas vidusskola ir mūsu ģimenes skola," stāsta Līga Niķele no paralēlklases. "Tajā mācījušies trīs mani brāļi un arī jaunākā māšele Ieva šopavasar beidza 7.klasi."

No priekšmetiem absolventei iepatikusies Liesmas Sanderes mācītā psiholoģija. "Taču mīļākā skolotāja man vienmēr paliks kordiriģente Ruta Pāvila. Divas reizes ar viņas vadīto kori piedalījos dziesmu svētkos Rīgā. Tās arī būs manu skolasgadu skaistākās atmiņas," turpina Līga. Viņa dziedājusi arī šejienes baptistu draudzes jauniešu ansamblī.

"Jau no mazotnes jūtu vēlēšanos palīdzēt grūtdieņiem, sevišķi bērniem. Tāpēc esmu nolēmusi tālāk mācīties Kristīgā akadēmijā," stingri pārliecināta meitene. Teikto apstiprina klases audzinātāja Liene Pelude: "Līga tiešām cenšas ieklausīties un iedziļināties otra cilvēka izjūtās. Ja ne citādi, tad bēdas un raizes viņam atvieglot ar labu vārdu un padomu."

Jāņos Līga ar draugu pulciņu dodoties ciemos pie saviem domubiedriem. Iepriekšējos gados tie apciemoti pie Usmas ezera un Skrundā, šovasar iecerēta viesošanās tepat Bernātos.

Diplomātija, meitai vārdu izvēloties

Līga Blumfelde vidusskolā iestājusies pēc 9.klases absolvēšanas Gaviezē. Jaunā vide un klasesbiedri lauku meitenei sākumā likušies gaužām neierasti. "Baidījos, vai šeit mana īstā vieta, vai varēšu iekļauties kolektīvā un sekot mācībām. Taču šaubas pārvarēju, un viss nostājās savā vietā. Tagad žēl no vidusskolas šķirties," sarunā apgalvo Līga.

Audzēknes mērķtiecību un rakstura stingrību novērtē arī klases audzinātāja L.Pelude: "Visādā ziņā patstāvīga meitene. Arī viena no tām, kuras visrūpīgāk gatavojas izlaiduma eksāmeniem."

Par savien interesantākajiem mācību priekšmetiem Līga uzskata vēsturi, kā arī politiku un tiesības. Patīk iesaistīties debatēs un diskusijās, deklamēt, spēlēt teātri. Atmiņā īpaši palikšot pērnruden svešvalodu sarīkojumā iestudētā ludziņa, kurā varējusi parādīt savu prasmi runāt angliski.

Mērķtiecība jūtama arī nākamās profesijas izvēlē. Jau kopš 7.klases Līgu saistot juridiskās zinātnes. "Ģimenē un rados nav ne tiesu darbinieku, ne kārtības sargu. Mana interese par šīm profesijām izaugusi pilnīgi patstāvīgi. Tāpēc studēšu vai nu Latvijas Uuniversitātes Juridiskajā fakultātē vai Policijas akadēmijā."

Nobeigumā sarunas biedre atklāj vēl kādu ģimenisku noslēpumu: "Mamma man stāstīja, ka padomju laikos Jāņus svinēt bijis visai nedroši. Cita lieta atzīmēt vārda dienu. Ja manā vietā būtu piedzimis puišelis, viņam dotu Jāņa vārdu. Es izrādījos meitene un tā nācās kļūt par Līgu."

Tagad, kad līgošana sen vairs nav nedroša, vispriecīgāk tā izskanot ģimenes pulkā. Blumfeldu saime Bunkas Ķīvītēs esot gana kupla - bez tēva un mātes vēl Līgas divi brāļi un divas māsas. Tāpēc - lai skan līgo!