Kurzemes Vārds

10:59 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Ko lai ar viņiem dara?

Daiga Mikuļska

Pagājušajos padomju laikos netrūka tēmu, par kurām nedrīkstēja pat ne iepīkstēties, kur nu vēl rakstīt avīzē. Visi dzīvoja priecīgi un laimīgi, un ar visiem viss bija kārtībā. Toties tagad, demokrātijas apstākļos, aizliegumus nomainījusi kautrīga nevēlēšanās runāt par tik delikātu jautājumu kā sabiedrībā pazīstamu un sociāli aktīvu personu psihiskā stāvokļa īpatnības. Mediķi zina teikt, ka pārliekā aktivitāte un spēja ar savām uzrunām radīt masām bezmaz vai hipnotizējošu pakļautību, ir slimības simptomi. Skaidrs, ka šādu ar sevi un sev izdevīgās patiesības pierādījumu meklēšanu pārņemto cilvēku arī Liepājā nav mazums. Viņus pazīst visās iestādēs, jo tās viņi apmeklējuši ne vienreiz vien.

Par šo tēmu varētu arī nerunāt, ja vien tā neskartu tik daudzus. Pirmkārt, amatpersonas, kuru pienākums pieņemšanas laikā ir uzklausīt ikvienu apmeklētāju, vai tas būtu lietišķai sarunai noskaņots iedzīvotājs, vai arī psihiski nevesels indivīds. Vēl ļaunāk, ja šāds aktīvists pratis iekārtoties atbildīgā amatā vai sabiedriskā organizācijā un nenogurstoši iesaistās sabiedriskajā dzīvē, saviem atbalstītājiem solot smagu cīņu, bet gaišu nākotni. Otrkārt, varētu nerunāt, bet par dīvaiņiem runā un viņus atceras vai ikvienā neformālā tikšanās reizē, kad to jau var izdarīt ar smaidu. Ne vienreiz vien pierādījies, ka, noklusējot kādu problēmu, tā nebūt nezūd pati no sevis.

Ja runājam par sociāli aktīviem cilvēkiem, kuru spējas normāli reaģēt uz apkārt notiekošo kavē viņiem piemītošie psihiskas dabas traucējumi, tad šī problēma skārusi kā vienu otru tautas priekšstāvi, tā arī vienkāršo mirstīgo. Viņu dēļ lielāki un mazāki pārpratumi, arī nepatikšanas, rodas tiesībsargājošo un kontrolējošo iestāžu darbiniekiem. Ja savu taisnību nav iespējams panākt Liepājā, tad tās meklējumos iesaista Rīgā esošo attiecīgo ministriju ierēdņus vai pat starptautisko cilvēktiesību tiesu.

Pietiek atcerēties Liepājas Pilsētas domes bijušā deputāta epopeju, kura sākās ar šī vienlaikus arī pašvaldības iestādes vadītāja viltotajiem dokumentiem un nesakarīgajiem apvainojumiem visām Liepājā strādājošajām amatpersonām. Šķiet, ka epopejas nobeigums vēl tikai gaidāms. Masu informācijas līdzekļi aktīvi sekoja notikumu attīstībai, taču jautājums par personas dīvainās uzvedības cēloņiem netika aktualizēts. Jā, mediķiem šādos gadījumos atļauts iejaukties tikai pēc tuvinieku vai paša cilvēka lūguma. Nekas tāds nenotika un, jāsaka, nenotiek arī daudzos līdzīgos gadījumos. Bet mācību var gūt no katra notikuma. Proti, rūpīgāk sekot darbinieku atlasei, kas nedrīkstētu aprobežoties ar mediķu izsniegtu izziņu. Bet sabiedriskās organizācijas grupējas, veidojas un līderus izvēlas pēc sirds patikšanas. Un neviena izziņa nav vajadzīga.

Vēl kāda nianse. Kā zināms, tiesībsargājošajās iestādēs darba nekad nav trūcis un par bezdarbību neviens nav dzirdēts sūdzamies. Darbiniekiem diezgan daudz laika jāvelta tieši psihiski neveselu cilvēku rakstīto sūdzību un pieteikumu izskatīšanai, katras lietas apstākļu noskaidrošanai. Bieži vien - pa tukšo. Tērēti nervi, laiks un papīrs. Protams, arī šīm personām, tāpat kā citiem, tiek nodrošināta iespēja aizstāvēt savas tiesības, bet - vai iestāžu darbinieki ir pietiekami sagatavoti un zinoši, kā rīkoties tad, kad jāsatiekas ar agresīviem un slimīgo iedomu pārņemtajiem cilvēkiem? Ne viens vien policijā, prokuratūrā vai tiesā strādājošais ir pieredzējis, ka neapmierinātais atnācējs kļūst pārlieku nervozs un visu nelaimju cēlonis tiek atrasts konkrētajā amatpersonā. Seko pret viņu vērsti rupji apvainojumi, necenzēti vārdi un pat žesti. Tiek draudēts ne tikai pašam, bet arī ģimenes locekļiem. Ko lai dara?

Lielākoties tiek izmantots vecumvecais tautas teiciens, kas māca, ka ar dīvainajiem tikai pa labam... Taču aizvien biežāk prokuratūrā nonāk pret psihiski nelīdzsvarotām personām ierosinātas lietas. Par necieņu pret tiesu vai par amatpersonas goda un cieņas aizskārumu. Kāds pārlieku aktīvs sabiedriskās organizācijas līderis jau par šādu pārkāpumu ir sodīts un vairākas diennaktis pavadījis administratīvajā arestā. Kāds cits par līdzīgu nodarījumu vēl gaida sodu.