Kurzemes Vārds

15:36 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks laukos

Kā Nīcas pusē roka roku mazgā

Pēteris Jaunzems

Pēc aizvadītās nedēļas lietavām iestājies īsts siena laiks. Tādēļ sausās lopbarības vācējiem darba pilnas rokas. Katrs raujas, kā spēj un prot. Par to "Kurzemes Vārds" pārliecinājās Nīcas pagastā, kur pie siena preses, gluži nosvīdušu, sastapām zemnieku saimniecības "Upenieki" īpašnieku Jāni Šķilvaltu. Viņš bija saērcināts, jo garu mūžu nokalpojušais lauksaimniecības agregāts niķojās un brīžiem atteicās sasiet ar sintētisko auklu izžuvušā siena paketes. Fotogrāfijā var uzskatāmi pavērot, cik enerģiski, ieviesdams kārtību, lopbarības vācējs darbojās.

Vēlāk, norasojušo pieri slaucīdams un elpu atvilkdams, zemnieks pastāstīja, ka kopā ar māti audzējot graudaugus, dārzeņus un tirgum - kartupeļus, kas šogad iestādīti 14 hektāru platībā. Saimniecībā viņi turot arī lopiņus, lietus dēļ daudzi steidzami darbi aizkavējušies, tādēļ nu esot sanācis tā, ka vienlaikus jāvago kartupeļi, jāmiglo lauki un vēl siens jāvāc. Tāpēc viņš raujoties bez mitas un pat naktis ņemot palīgā, lai visu paspētu. Kaut arī viņš esot Jānis vārdā, gribējis pat pa svētkiem strādāt. Tikai pārējie mājinieki atrunājuši, ka nebūšot labi darīts.

"Upenieku" saimnieks pastāstīja, ka par zemnieku viņš kļuvis pēc tēva un dēla traģiskās bojāejas. Pirms tam strādājis Liepājā Autobusu parkā, bet māte aicinājusi atgriezties pie laukiem. Ar kaimiņiem Šķilvalti uzturot labas attiecības un viens otram steidzamu darbu brīžos, cik vien var, ejot palīgā. "Tā Nīcā tagad roka roku mazgā," goda vīrs tēlaini salīdzināja.

To, ka tāda neoficiāla kooperēšanās zemnieku starpā visnotaļ notiek, apstiprināja arī pie Bernātiem sastaptie tēvs un dēls Štāli. Agris un Arturs ar savas zemnieku saimniecības "Spirģi" tehniku tāpat bija devušies talkā kaimiņiem siena pļavās. Viņi pastāstīja, ka zemo piena cenu dēļ esot likvidējuši lielu ganāmpulku, atstājot tikai dažas gotiņas, un tagad 40 hektāru lielā lauku saimniecība esot gluži paputējusi un viņiem jādomā, kā izdzīvot turpmāk. Lai nopelnītu kaut ko iztikai, viņš bieži vien meklējot dažādus gadījuma darbus Liepājā, bet arī tā neesot nekāda izeja. "Grūti mums klājas," teica Agris un piebilda, ka viņš esot absolūts pretinieks iestājai Eiropas savienībā, jo paredzot, ka tad, ja tas notiks, mūsu tautai klāsies vēl smagāk.