Kurzemes Vārds

21:18 Ceturtdiena, 2. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jumta bizness Štrausa izpratnē

Ints Grasis

Kādā pēc astroloģiskās prognozes godīgiem biznesa darījumiem nelabvēlīgā 1998.gada maija dienā Liepājā pazīstamais vairāku esošu un vairs neesošu firmu dibinātājs, arī bijušais Liepājas domes izpilddirektors un bijušais Lutera baznīcas draudzes priekšnieks EDGARS ŠTRAUSS ieradās pie individuālā uzņēmuma "Aleksandra skārdnieka meistardarbnīca" īpašnieka Aleksandra Orlova ar šķietami labu piedāvājumu. Bija vajadzīga jumta nomaiņa ēkai Tirgoņu ielā 17, kur apsviedīgā uzņēmēja vadītā firma "Spilvas V.G." īrēja telpas no Valsts nekustamā īpašuma aģentūras.

Remonts par 5 tūkstošiem latu

Aleksandrs Orlovs kopīgi ar E.Štrausu un VNĪA Liepājas filiāles galveno speciālisti D.Kalveišu novērtēja veicamo darbu apjomu, aptuveno tāmi. Jumta kapitālā remonta izmaksas pēc tāmes sasniedza 4990 latu. Šāda summa E.Štrausam un viņa kabatai sākotnēji bija pa prātam, un četru vīru brigāde Aleksandra vadībā varēja ķerties pie darba.

Līdz septembrim skārdnieki paredzētajā apjomā paveica pilnu vecā jumta seguma nomaiņu pret jaunu cinkotā skārda segumu 430 kvadrātmetru platībā. Gan E.Štrauss, gan VNĪA darbinieki pārliecinājās par darbu labo kvalitāti. Tā kā darījumā bija iesaistītas trīs puses, Aleksandram Orlovam, kas radis cilvēkiem uzticēties, neradās šaubas, ka vīru noruna ir likums. Tomēr mutiskajā darījumā pēc E.Štrausa scenārija šāds punkts nebija iekļauts.

Uzsākta bankrota procedūra

Darbs tika pabeigts godam, un pienāca norēķināšanās laiks. Uzņēmējs solīja, ka pēc mēneša nauda būšot galdā. Pagāja mēnesis. Bija jāpagaida vēl mēnesis. Tad atkal kāds laiciņš. Tad brīvā naudiņa it kā tika ieguldīta citos E.Štrausa biznesa darījumos, līdz apsviedīgais darbonis aizmirsa pavisam, ka jānorēķinās ar vēriena un arī ietekmīguma ziņā mazo uzņēmēju. Lieki piebilst, ka nelielai skārdnieka darbnīcai gandrīz pieci tūkstoši latu liels iztrūkums līdzinās katastrofai. Tomēr samaksu par darbu Aleksandrs Orlovs gaida vēl tagad. Trešo gadu. Divus no tiem "Spilvas V.G." vēl bija darboties spējīgs uzņēmums, bet pērn tiesa firmu atzina par maksātnespējīgu.

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja uzņēmuma "Spilvas V.G." administrators maksātnespējas procesā Raimonds Krastiņš, šobrīd pieņemts lēmums uzsākt šīs firmas bankrota procedūru. Sākta arī mantas izpārdošana. Pēc kreditoru lēmuma tika izdarīta pārbaude, vai firma līdz bankrotam nav novesta ļaunprātīgi, tomēr krimināllieta atteikta, jo nav saskatītas ļaunprātīga bankrota pazīmes.

Jumtu nomainījis kāds cits

Pārsteigums A.Orlovu sagaidīja, kad viņš pērn ieraudzīja nomnieka - firmas "Spilvas V.G." - izpildīto remontdarbu pieņemšanas dokumentāciju, kas glabājas VNĪA Liepājas filiālē. Tajā rūpīgi uzrādītas darbu un materiālu izmaksas, tā teikt, viss noformēts kā pieklājas, izņemot to, ka darbus izpildījis kāds cits. Pēc dokumenta tos, izrādās, nemaz nebija veikuši A.Orlova vīri, bet SIA "Edva". Objektu bija nodevis SIA "Edva" pārstāvis Koptevs O. bez norādes uz ieņemamo amatu un pieņēmis firmas "Spilvas V.G." direktors E.Štrauss. Tas saskaņots ar VNĪA speciālisti D.Kalveišu.

"Kurzemes Vārds" tikās ar E.Štrausu. Viņš nenoliedza, ka remontdarbus paveicis Aleksandrs, taču firma "Spilvas V.G." bankrotējusi, un tie, protams, neesot nekādi svētki. Likumā paredzētajā kārtībā tādēļ esot jāvēršas pie administratora. Taču kā skārdnieks var vērsties pie administratora, ja remontdarbu pieņemšanas dokumentācijā figurē pavisam cita darbu izpildītājfirma - firma "Edva"? Kāpēc uz papīra darbus it kā nodevusi "Edva", nevis Aleksandrs, E.Štrauss īsti nevarēja atminēties.

Pats labo, pats nodod, pats pieņem

Iegūstot LR Uzņēmumu reģistra informāciju par SIA "Edva", atklājās, ka tā ir vienas personas sabiedrība ar ierobežotu atbildību - Edgara Štrausa biznesa firma. Tās vienīgais īpašnieks un ģenerāldirektors ir E.Štrauss, paraksta tiesības ir tikai E.Štrausam. Tātad dokumentācija izveidota tā, ka Štrausa firma salaboja jumtu, pats Štrauss objektu nodevis un pats arī pieņēmis. Abus zīmogus varēja uzlikt tikai un vienīgi viņš. Ja samaksu par darbu būtu saņēmis tas, kam jāsaņem, tad, iespējams, neviens arī nekad neuzzinātu, kādas firmas zīmogs ir darbu izpildītāju pusē, taču šāda rīcība izskatās pēc iepriekš izplānotas krāpšanas, par ko paredzēta atbildība.

"Tās visas ir muļķības, cik es saprotu, Aleksandrs strādāja kā fiziska persona, un tāpēc, iespējams, bija jāuzrāda cita firma," pauda E.Štrauss. Savukārt A.Orlovs noliedza jebkādu savstarpēju norunu un sacīja, ka dokumentus bijis gatavs parakstīt pats.

VNĪA sākotnēji nepievērsa uzmanību darbu izpildītājfirmai, jo aģentūru vairāk interesēja, ka jumts ir salabots un darbi izpildīti labā kvalitātē. Taču aģentūras darbinieki O.Šics un D.Kalveiša pēc tam rakstiski apliecināja, ka "pēc "Spilvas V.G" pasūtījuma visus jumta remonta darbus faktiski veica individuālais uzņēmums "Aleksandra skārdnieka meistardarbnīca", kuras īpašnieks ir A.Orlovs." Abas amatpersonas par to vairākkārt pārliecinājušās, veicot darbu apjomu un kvalitātes kontroli.

Kas ir Koptevs O.?

Kaut arī paraksta tiesības firmā "Edva" ir tikai E.Štrausam, varbūt kādu skaidrību notikušajā varētu ieviest cilvēks, kas parakstījies kā uzņēmuma "Edva" pārstāvis: Koptevs O.? E.Štrauss "Kurzemes Vārdam" sacīja, ka "acīmredzot tas bija kāds no Aleksandra puses". Šādu apgalvojumu A.Orlovs nosauca par absolūtām blēņām, jo šādu cilvēku ne pazīst, ne tāds arī strādājis uz jumta. Rodas jautājums: kādēļ tad dokumentu nav parakstījis pats darbu vadītājs A.Orlovs, bet gan kaut kāds viņa cilvēks?

Varētu jau pajautāt Koptevam O. pašam, taču... Pēc neoficiālas "Kurzemes Vārda" rīcībā esošās informācijas, Pilsonības un imigrācijas lietu pārvaldē ziņu par šādu cilvēku nav vispār. Arī Valsts policijas Adresu birojā ne Liepājas pilsētā, ne rajonā šāds cilvēks nav atrodams. Tātad visticamāk blakus E.Štrausa firmas zīmogam uzliktais paraksts ir viltojums.

Tiek pie jumta un atlaidēm

Visas līdz šim aprakstītās darbības E.Štrausam bija nepieciešams paveikt, lai saņemtu atlaides no iznomātāja - VNĪA, jo līgums starp telpu Tirgoņu ielā 17 nomnieku - firmu "Spilvas V.G." un iznomātāju paredzēja nomas atlaides par remontdarbiem uz ēkas jumta un arī pagrabstāvā. Savstarpēji vienojoties, tika noteikta nomas maksas atlaide 50 procentu apmērā uz četriem gadiem un trim mēnešiem. Remontdarbus bija paredzēts paveikt par gandrīz 15 tūkstošiem latu, un tik lielu atlaidi arī VNĪA piemēroja nomniekam.

Tātad, neizdodot ne santīma, šādi var tikt pie jauna jumta 5 tūkstošu latu vērtībā un vēl piedevām saņemt atlaidi par tādu pašu summu. Taču šo atlaidi E.Štrauss pilnā apjomā nespēja izmantot, jo jau kādu laiku visas attiecības starp VNĪA un firmu "Spilvas V.G." izbeigtas, tā kā uzņēmums ir bankrotējis. Turklāt E.Štrausa firma palikusi parādā arī VNĪA.

Diemžēl neoficiālā informācija vēsta, ka A.Orlovs un VNĪA nebūt nav vienīgie, kuri iekrituši darījumos ar E.Štrausu un viņa firmām. "Bet kuru tad viņš nav piekrāpis!" - "Kurzemes Vārdam" sacīja VNĪA Liepājas filiāles direktors Juris Peksis.

Aleksandra Orlova advokāti šobrīd gatavo dokumentus, pret E.Štrausu iesniegtu prasību tiesā.