Kurzemes Vārds

12:42 Ceturtdiena, 12. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pensionāri savās prasībās nepiekāpsies

Fricis Plostnieks

Latvijas Pensionāru federācijas domes ārkārtas sēdē, kurā piedalījās arī domnieki no Liepājas - Pensionāru apvienības priekšsēdētājs Arnolds Upmalis, viņa vietnieks Imants Ģibietis un šo rindu autors, bija sasaukta, lai rastu atbildes uz samilzušajiem jautājumiem par priekšlaicīgu pensionēšanos, strādājošo pensiju atjaunošanu pilnos apmēros un pensiju indeksāciju.

Kā zināms, labojumus pensiju likumā šajos jautājumos konceptuāli pirmajā lasījumā jau akceptējusi Saeima. Pamatos tie ir priekšlikumi, kurus Saeimai izsniedza Ministru kabinets. Tajos paredzēts, ka arī nākamā gada 1.aprīlī tiks atcelta gan likuma norma, kas paredz priekšlaicīgu pensionēšanos, gan likuma norma, kas liedz strādājošiem pensionāriem saņemt pilnu pensiju. Savukārt LPF uzstāj, lai tiktu saglabāta gan priekšlaicīgas pensionēšanās iespēja, gan atjaunotas pilnas pensijas strādājošiem pensionāriem.

Lai rastu kompromisu, LPF domes ārkārtas sēdē piedalījās arī Ministru prezidents Andris Bērziņš un labklājības ministrs Andrejs Požarnovs. Pēc gandrīz trīs stundu ilgām un saspringtām debatēm, kas skāra ne tikai likuma labojumos ietvertos jautājumus, bet gan veco ļaužu dzīves un iztikas samilzušās problēmas vēl plašākā aspektā, savstarpējā sapratne izpalika. Tāpēc domnieki vienprātīgi atbalstīja pensionāru visas Latvijas mītiņa nepieciešamību, lai saasināti pievērstu uzmanību savām problēmām, tomēr 29.augustā plānoto mītiņu aptuveni uz mēnesi nolēma atlikt.

Par mītiņa nepieciešamību lems pēc pensiju likuma otrreizējas izskatīšanas Saeimā. Patlaban, kā informēja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča, līdz 7.septembrim komisija gaida ne tikai deputātu, bet arī pensionāru priekšlikumus grozījumiem pensiju likumā. Tos aizstāvēt komisijas sēdēs aicinās arī LPF pārstāvju grupu. Vienlaikus A.Barča aicināja iedzīvotājus uz vietām daudz neatlaidīgāk vērsties pie saviem ievēlētajiem Saeimas deputātiem, lai viņi šos priekšlikumus atbalstītu balsojot. Liepājniekiem derot atcerēties, ka viņu priekšstāvji Saeimā joprojām esot Guntis Dambergs, Jānis Lagzdiņš, Silva Golde, Jānis Gailis, Dzintars Kudums, protams, arī viņa pati - A.Barča.

Lai aizstāvētu pensionāru tiesības uz cilvēka cienīgu dzīvi, LPF domes ārkārtas sēdē izvirzīja arī ierosinājumus veco cilvēku sociāli ekonomiskā stāvokļa normalizēšanai. Ierosinājumi paredz, ka minimālajai pensijai ir jābūt vismaz iztikas minimuma (85 lati) līmenī, bet, paaugstinot īres, komunālos, sakaru un transporta tarifus, pensionāriem vienlaikus jāsaņem adekvāti kompensācijas maksājumi; ka pensionāru mājoklis ir neaizskarams, ja viņi īrē vienistabas dzīvokli, istabu komunālā dzīvoklī, kurā istabu skaits nepārsniedz cilvēku skaitu ģimenē un īres un komunālajiem maksājumiem izlietoti vismaz 25 procenti no ienākumiem; ka, saņemot pensiju, mazāku par iztikas minimumu, visas medicīniskās profilakses, vakcinācijas, ārstēšanas, rehabilitācijas un medikamentu iegādes izmaksas pilnībā jāsedz no valsts un pašvaldību līdzekļiem, bet pensionāriem ar pensiju, lielāku par iztikas minimumu, šīs izmaksas jāsedz daļā, kas samazina pensiju zem iztikas minimuma.

Šie ierosinājumi tiek adresēti Valsts prezidentei, Saeimas priekšsēdētājam un labklājības ministram. Tos ar saviem parakstiem aicināti atbalstīt visi pensionāri. Parakstu vākšanu jau nākamnedēļ uzsāks arī Liepājas Pensionāru apvienība.