Kurzemes Vārds

07:49 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Deputāts, kuram patīk šahs

Pauls Kaufmanis

Vairāki pasaules klases šahisti aizvadītajā nedēļā uzturējās mūsu pilsētā, piedaloties nu jau par tradīciju kļuvušajā šaha turnīrā "Liepājas rokāde". Un nu jau tradicionāli galvenās organizatoriskās rūpes tajā bija uzņēmies Liepājas domes deputāts un uzņēmējs ĀRIS OZOLIŅŠ, kuru "Kurzemes Vārds" šoreiz izvirza par cilvēku nedēļas centrā.

Varbūt daudziem jau vairs nešķitīs nekas īpašs, ka mūsu pilsētā ierodas pasaulē pazīstami un visnotaļ respektējami sportisti, jo ik pa laikam klātienē varam vērot gan ārzemju futbola klubus, gan arī hokeja izlases pasaules junioru čempionātā. Taču tādu sporta veidu kā šahs bieži vien nemaz nepamanām, jo aktīvajiem sporta līdzjutējiem labāk patīk novērot asas cīņas laukumā, ātrumu, spēka spēles, tehnisko meistarību un tamlīdzīgi. Viņi nebūt nealkst skatīties, kā divi solīdi ģērbušies kungi vienkārši sēž un ik pa brīdim pārbīda figūras. Taču tieši tāpēc šī sporta veida pasaules klases spēlētāju atvilināt ir sarežģīti, jo tas prasa tikpat līdzekļu, cik citi sporta veidi, taču nav sabiedrībā tik populārs.

Jau diezgan daudz sabiedrībā un laikrakstu lappusēs diskutēts par Āra Ozoliņa biznesa darījumiem, par viņa deputāta gaitām, kā arī par ieguldījumu pilsētas sporta attīstībā.

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja "Liepājas rokādes" galvenais organizators Āris Ozoliņš, šis turnīrs noritējis ļoti veiksmīgi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, augstākā līmenī, jo bijusi iespēja piedalīties dažāda vecuma un līmeņa sportistiem, bet pats galvenais - pulcējušās tādas pasaulē pazīstamas šaha zvaigznes kā Elvests, Halifmans, Šabalovs. Visvairāk gaidītais šahists droši vien bija bijušais rīdzinieks Aleksejs Širovs, kas šobrīd ir pasaules vicečempions un Latvijā spēlēja pēc 11 gadu pārtraukuma.

Arī no pašiem šahistiem atsauksmes ir vislabākās. Viņi atzinuši, ka turnīrs noorganizēts ļoti labā līmenī, un gaida nākamo gadu, kad atkal varēs izmēģināt savus spēkus tik augsta līmeņa turnīrā. Šobrīd gan šahistiem nav nekādu lielo iespēju aktīvi un regulāri piedalīties dažādās sacensībās, jo ir tikai valsts čempionāti un varbūt pāris vietēja mēroga sacensību, bet tādas spēkošanās kā "Liepājas rokādē" ir retums. Līdzīgs turnīrs tiek rīkots arī Igaunijā, taču līmenis esot krietni vien zemāks.

Un tas nav nekāds brīnums, jo ne jau katrā pilsētā atrodams tāds cilvēks, kas būtu gatavs no savas kabatas izvilkt vairākus desmitus tūkstošu, lai dotu iespēju sportistiem iekrāt spēļu pieredzi un arī pārbaudīt savus spēkus. Liepājā tāds ir. Āris Ozoliņš ar sporta mecenātismu sācis darboties jau 1991.gadā, kad jauniešu futbola izlasei apmaksāja braucienu uz Amerikas Savienotajām Valstīm. Ar Ozoliņa līdzekļiem kādu brīdi tika stutēts arī Latvijas virslīgas futbols Liepājā. Taču vislabāk sporta līdzjutējiem atmiņā saistībā ar Ozoliņu ir 1997.gads, kad Liepājas basketbolam sudraba pavasari sagādāja Kārlis Muižnieks, Ivars Liepa, Andrejs Bondarenko un arī Edmunds Valeiko. Toreiz liepājnieki varēja lepoties ar savu basketbola komandu, jo tā beigu beigās tikai superfinālā piekāpās toreiz nepārspējamajai broču komandai, un žēl vienīgi, ka šie prieki ilga tikai vienu sezonu.

Nez vai arī tagad Liepājā tik daudz runātu par šaha lielmeistariem, ja šahs nebūtu Āra Ozoliņa iemīļotais sporta veids un ja viņam nebūtu pietiekami biezs naudas maks, no kura bez jebkādas nožēlas dod savu artavu sporta attīstībai. Tiesa gan, daudzi ir smīkņājuši un klusītēm sprieduši par šī tik veiksmīgā biznesmeņa naudas avota izcelsmi, tomēr jaušams, ka daudzi no runātājiem nebūt neatteiktos iegūt žūksnīti no šīm bagātībām.

Atgādināsim, ka, pēc oficiālās versijas, Ozoliņa vadītais uzņēmums "Baltika" nodarbojās ar koka gulšņu impregnēšanu. Laikā, kad valstī klājās diezgan grūti ar ārējo tirdzniecību un rūpniecību, "Baltika" bija atradusi īsto nišu, un, pēc vadītāja teiktā, galvenokārt apjomīgie un izdevīgie darījumi ar Ukrainu un Krieviju ļāvuši uzņēmumam labi pelnīt. Daudzi ir centušies saskatīt šajos darījumos kaut kādus likumpārkāpumus, taču līdz šim nevienam tas nav izdevies. Liepājā nu jau ir arī iztrītas mēles par šī veiksmīgā biznesmeņa pagājušajā gadā norādītajiem 1818 latiem ienākumu deklarācijā. Vēl mazliet vēlāk kopā ar ģimeni viņš devās uz šaha turnīru Apvienotajos Arābu Emirātos, kā arī piedalījās vairākās visnotaļ dārgās izklaidēs. Pats Ozoliņš gan stingri norādījis, ka viņa ienākumi ir tieši tādi, kā tie uzrādīti deklarācijā un ka likumu viņš nav pārkāpis.

Galu galā sportistus un sporta līdzjutējus, pret kuriem šajā gadījumā ir pavērsta Ozoliņa - labā naudas devēja seja, taču pilnīgi neinteresē, no kurienes nauda ir nākusi un kas to maksā. Ozoliņš pats vairākkārt uzsvēris, ka viņa mērķis neesot iegūt publicitāti vai speciāli veidot labā onkuļa tēlu, lai gan daži žurnālisti ievērojuši, ka gluži nepatīkama viņam šī gozēšanās avīžu slejās un zibspuldžu gaismā tomēr nav.

"Liepājas rokādes" kopējie izdevumi esot bijuši ap 25 000 latu, no kuriem daļu sedzis uzņēmējs ne tikai kā sponsors no firmas, kurā viņš ir līdzīpašnieks, bet arī no savas kabatas. Ozoliņš atzīst, ka esot bijusi diezgan liela problēma šim pasākumam atrasts sponsorus. Daļēji to gan varētu arī novelt uz novēloto rīcību, jo laikā, kad notikuši un atbalstīti jau vairāki kultūras pasākumi, arī sponsoru pieļaujamie līdzekļi pamazām tiek izsmelti. Ozoliņš esot apstaigājis visas Liepājas bankas, taču neesot rasta kopīga valoda ne ar vienu no tām. Lielā mērā arī turpmākās sacensības ir atkarīgas no sponsoru ieinteresētības. Noteikti nākamgad būs sacensības "Open" turnīrā, taču tāda paša līmeņa cīkstēšanos, kā šogad, Ozoliņš nesola. Tas varētu nozīmēt, ka arī Ozoliņa iespaidīgajam makam tomēr ir sava robežā.