Kurzemes Vārds

05:05 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Vēlēšanu karuselis jau sācis griezties

Par to nebija un tagad arī nav šaubu, ka nākamruden paredzētajās Saeimas vēlēšanās būs niknāka un nežēlīgāka cīņa nekā visās iepriekšējās, un arī tas skaidrāks par skaidru, ka šajā cīņā figurēs tādas naudas summas, kādas vēlēšanās pirms gadiem desmit pat sapņos nerādījās. Jo ekonomiskajiem spēkiem savu interešu īstenošanai pārāk svarīga ir pārstāvniecība parlamentā, lai netiktu ne žēloti līdzekļi, ne smādētas metodes pirmsvēlēšanu kampaņā. Tikai šķita, ka viss šis raibais karuselis sāks griezties uz rudens pusi un arī tad ātrumu uzņems palēnām, bet izrādījās, ka starta poga nospiesta jau tagad un arī ātrums ir sākumam visai jestrs.

Ja vēl nesen tik nesamierināmo oligarhu Andra Šķēles un Aivara Lemberga pēkšņo sadošanos rokās tik daudz nevar attiecināt uz politisko interešu tuvināšanos, cik ekonomisko interešu saskaņošanu, tad divas citas norises ir nepārprotams signāls vēlēšanu kampaņas sākumam. Viena - ņurga sociāldemokrātu partijā, kas ne tik daudz attīrīs šo politisko spēku no sārņiem, cik mazinās tā popularitāti vēlētāju apziņā. Otra, būtiskāka - Latvijas bankas prezidenta Eināra Repšes pieteikums politiskai darbībai.

Par jaunas, labēji orientētas partijas parādīšanos politiskajā arēnā runāja jau kopš pavasara, jo bija skaidrs, ka ne "Latvijas ceļš", ne Tautas partija vienas pašas nespēs noturēties pret kreiso spēku spiedienu. Jautājums bija tikai par to, kas finansēs šādu partiju un kas to vadīs, un, ja līdera lomai pieteicies apdomīgais Repše, tad saprotams, ka radies arī finansētājs.

Jauna spēka ienākšanai ir ļoti labvēlīga augsne, un Repše to formulēja skarbi - gļēvulīgā un katastrofāli korumpētā valsts vara. Ierakstot savā karogā lozungu cīnīties pret šo negāciju, Repšes vadītā partija var apvīt ap sevi tautas glābēja oreolu un gūt vēlēšanās labus panākumus, un, zinot Repšes nelokāmību, vēlēšanu lozungs var nebūt tikai populisms.

Pagaidām vēlēšanu cīņa sākusies, tā teikt, augstākās sfērās, bet kā jutīsim tās ienākšanu mūspusē? Iespējams, ka signāls varētu būt kāda jauna masu saziņas līdzekļa parādīšanās (vai mēģinājums reanimēt savulaik bankrotējušu), lai tūlīt pēc vēlēšanām tas atkal izpūstu dvašu.

Andžils Remess