Kurzemes Vārds

11:08 Piektdiena, 28. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Senās ugunis debesīs un uz zemes

Anda Pūce

Sestdien Latvijā jau trešo reizi tika aizdegtas Senās ugunis, un tas notika arī tepat pie mums - Pāvilostā. Ļaužu pieplūdums jūrmalā liecināja, ka šī tradīcija pilsētniekiem kļuvusi mīļa un gaidīta.

Pirmo reizi Senās ugunis tika aizdegtas Skandināvijā pirms deviņiem gadiem, bet Pāvilosta šajā sarīkojumā iesaistījās pirms trim gadiem, un toreiz bija vienīgā vieta Latvijā, kur, solidarizējoties ar visām Baltijas jūras krastā dzīvojošajām tautām, augusta pēdējā sestdienā notika lielā ugunskura aizdegšana. Šīs akcijas mērķis ir likt katram piekrastē dzīvojošajam justies vienotam ar cilvēkiem citā jūras malā, reizē tas ir arī kārtējās tūrisma sezonas noslēgums un atvadas no vasaras.

Sestdien pulksten 21.30 visur Baltijas jūras krastā dega ugunskuri, un, lai arī tos nevarēja redzēt, pāvilostnieki zināja, ka tāda pati uguns ir arī pāri jūrai - Zviedrijā un daudzviet citur. Pāvilostas Kultūras nama vadītāja Pārsla Dižgalve stāsta, ka uz ugunskura aizdegšanu bija ieradušies ļoti daudz cilvēku un daudzi no viņiem atnāca tikai, lai paskatītos, kā tiek ielaisti vainagi Sakas upē, kokos deg lampiņas un visapkārt - svecītes. "Tas nozīmē, ka cilvēki šo nakti gaida un tā ir viņiem vajadzīga," spriež P.Dižgalve. Viņa stāsta, ka citur degošo ugunskuru atspulgs tomēr bija manāms arī Pāvilostā. "Vismaz man tā šķita, raugoties zvaigžņotajās debesīs." Kopā ar dēliem, naktī sēžot uz soliņa, raisījušās gan apcerīgas sarunas par aizvadīto vasaru, gan plānota nākotne, tādēļ P.Dižgalve uzskata, ka šiem svētkiem ir garīga nozīme.

Lai pilsētnieki labāk varētu atcerēties pavadīto vasaru, laukumā pie muzeja bija iekārtota arī fotogrāfiju izstāde "Pāvilostas vasara 2001". Te bija redzami mirkļi no dziesmu svētkiem "Rīgai - 800", kuros piedalījās Pāvilostas sieviešu koris, bildes no Pilsētas svētkiem, pavisam ikdienišķi mirkļi, kas fiksēti Pāvilostā, smilšu skulptūras, skolēnu pārgājiens pa "Dzintara taku" un Andra Paipas fotografētie ziedi.

Bet par to, lai pilsētniekiem šī Senās uguns nakts būtu jautrāka, rūpējās vasaras kafejnīca "Ilze". Tā jau visas vasaras garumā priecēja pāvilostniekus un tūristus ar iespēju atpūsties un paēst piekrastē. Daudzi atzīst, ka šādas vietiņas Pāvilostā pietrūcis un būtu labi, ja uzrastos vēl kāda līdzīga vieta. Bet tikmēr Noris ar draugiem gādāja par pienācīgām "Ilzes" atvadām no mazās ostas pilsētiņas, lai satiktos atkal nākamgad. Bet P.Dižgalve cer, ka pēc gada Senās uguns nakts kulminācija būs ugunsskulptūra, jo ir pārliecināta, ka tā svētkos ļoti labi iederētos un patiešām labi izskatītos.