Kurzemes Vārds

14:57 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Vai labāk mācīties no paša pieredzes?

Andrejs Rjabcevs

Lai arī cik skumji tas būtu, bet droši vien vajadzēs piekrist seno latīņu teicienam experimentia est optima rerum magistra, kas latviski skanētu: pieredze ir vislabākā skolotāja. Laiki ir mainījušies, mainījušās arī cilvēku paaudzes, bet joprojām saglabājušies ieradumi un (ne)tikumi, kas piemita vēl senču senčiem pirms gadu simtiem, un vēl joprojām šie seno latīņu izteicieni atrod savu pielietojumu mūsdienās.

Par to, ka cilvēku izmāca tikai paša dzīve un pieredze, man iznāca pārliecināties, kad nesen runāju ar kādu cilvēku, kas vairāk nekā divus gadus pavadījis pilnīgā narkotiku atkarībā. Bet sākums viņa narkomāna dzīvei bijis pavisam vienkāršs un tradicionāls - draugi piedāvājuši pamēģināt, un viņš piekritis. Piekritu - vienkāršais vārds, kas spēj apgāzt visus cilvēka priekšstatus par dzīvi un sabiedrību. Bet galvenais, ka šis vārds ir pateikts neapdomīgi un vieglprātīgi, sak, ar mani jau nu tas nenotiks, un kur tad nu vēl ar manu spēcīgo raksturu vai gribasspēku es kļūšu par atkarībnieku!?

Tā pirms pirmās reizes domāja arī mans sarunu biedrs. Tomēr izrādījās, ka narkotiku vilinājums bijis pārāk spēcīgs, lai tam noturētos pretī. Pārāk patīkama tobrīd šķitusi dzīve, lai atteiktos no tās baudas, ko sākumā dāvā narkotikas. Tagad viņš teic, ka tie divi gadi viņam bijuši kā murgs, kā tukšums. Un arī tikai savas paļāvības dēļ, ka reālā dzīvē narkotikas nav nemaz tik netīras, kā tās mālē masu saziņas līdzekļi un mediķi.

Pedagogi skolās caurām dienām var runāt, kas ir narkotikas un kādas ir to lietošanas sekas, var brīdināt bērnus un jauniešus no tām, tāpat var vest audzināmās klases uz dažādām tikšanās reizēm ar narkomāniem. Ikviena televīzija, avīze vai cits masu informācijas līdzeklis ne vienreiz vien ir pārcilājis šo problēmu, cenšoties gan ar mediķu, gan pašu atkarībā esošo cilvēku viedokļiem piebremzēt narkotiku izplatību sabiedrībā. Tik un tā ne mazums jauniešu un arī cilvēki, kas jau atraduši savu vietu sabiedrībā un darba tirgū, tomēr vēlēsies iekost aizliegtajā auglī un izgaršot, kāpēc tas ir tik nevēlams.

Nezinu, kāpēc, bet šo vēlmi novērst nespēj arī dažādie videomateriāli, ko rāda jauniešiem, piemēram, nesen uzņemtā filma "Nāves mušpapīrs", kuru varbūt dažs skolēns ar vājākiem nerviem kutelīgo kadru dēļ līdz galam tā arī nav spējīgs noskatīties. Joprojām ir cilvēki, kam tas viss šķiet zem astes metams teorētisks prātojums, kas neapšaubāmi ir paredzēts tikai un vienīgi viņu tiesību ierobežošanai, tāpēc vienīgā izeja patiesības noskaidrošanai, viņuprāt, ir personīgā pieredze. Bet pārāk daudziem šīs personīgās pieredzes meklējumi ieplūst nevēlamā gultnē - atkarībā. Tāpēc vēlreiz padomāsim, vai tiešām nespējam pietiekami daudz iemācīties no citu pieļautajām kļūdām.