Kurzemes Vārds

08:50 Otrdiena, 28. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Nosvinēti divdesmit pieci gadi vidusskolai

Uz atmiņu brīdi bija pulcējušies tie skolotāji un skolēni, kuri beiguši J.Čakstes 10.vidusskolu divdesmit piecu gadu laikā, kopš tā pārtapa par vidējo mācību iestādi. Svinības iesākās ar aizlūgumu Sv.Annas baznīcā un turpinājās ar atmiņu stundu skolā, kur varēja aplūkot albumus un fotogrāfijas. Pēc kapu apmeklējuma un ziedu nolikšanas notika absolventu basketbola jautrais miniturnīrs. Vakarā pedagogi un bijušie audzēkņi pulcējās uz svinībām Latviešu biedrības namā. Tur skolu godināja Saeimas deputāts Guntis Dambergs, kuram pašam meita tagad mācās 10.vidusskolā, bijusī skolotāja Irēna Opšteine nolasīja domes un personīgi domes priekšsēdētāja vietnieka T.Deklaua apsveikumu un pasniedza pedagogu arodbiedrības dāvanu. Apsveicēju vidū bija Izglītības pārvaldes priekšniece Ludmila Molčanova un kolēģi - citu skolu direktori, arī tuvākie kaimiņi no Lietišķās mākslas koledžas.

Mūsu skolēni projektā "Kaimiņi Eiropā"

Pie 8.vidusskolas skolēniem un skolotājiem ieradušies viesi - septiņi skolēni no Vesterstedes ģimnāzijas (Vācija) skolotāja Uves Rigela vadībā. Abas skolas iesaistījušās kopējā projektā "Kaimiņi Eiropā". Tas aptver Eiropas savienības dalībvalstis, kā arī kandidātvalstis. Šoreiz skolēni piedalījās kopējā darbā un pētīja, kādas tautības cilvēki dzīvo mūsu Liepājā, ņemot vērā, ka arī 8.vidusskolā mācās kā latviešu, tā krievu, lietuviešu un citu tautību bērni, pievēršot uzmanību vācu uzvārdiem. Viesiem notika latviešu valodas un mūzikas stundas, liepājnieki bija parūpējušies par kultūras un atpūtas programmu. Skolotājs U.Rigels uzsvēra, ka "dažādu valstu jauniešiem jādraudzējas, lai novērstu naidu starp valstīm un tautām". Tālāk viesi dosies uz Lietuvu.

Grāmata par bilingvālo izglītību un mājas lapa

Sociālās un nacionālās integrācijas centrs atzīmēja savu pirmo gadadienu un mājas lapas atvēršanu (www.snic.s5.com), kā arī R.Alijeva un N.Kažes grāmatas "Bilingvālā izglītība. Teorija un dzīve" prezentāciju. Uz svinībām bija ieradušies pārstāvji no domes, Izglītības pārvaldes, Latviešu valodas mācību biroja, Naturalizācijas pārvaldes Liepājas nodaļas un mazākumtautību skolu skolotāji. Centrs saņēma arī izglītības un zinātnes ministra K.Greiškalna apsveikumu. Tikšanās dalībnieki labprāt uzdeva jautājumus grāmatas autoriem, kā arī iegādājās šo izdevumu, centra rīcībā tagad ir vairāki eksemplāri, tāpēc to var saņemt skolotāji, kuri vēlas iepazīties ar bilingvālās izglītības mācību materiālu.

Skatiens uz Eiropu

Šobrīd Latvijā izdotas daudzas grāmatas un brošūras, kurās ir plaša informācija par Eiropas savienību. Liela daļa no tām pieejamas arī Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā. Tagad tām pievienojusies jauna grāmata "Eiropas savienības tiesības", un tas ir viens no pirmajiem izdevumiem latviešu valodā par šo tēmu. Grāmata domāta tiesību zinātņu studentiem un profesionāļiem juridiskajos jautājumos. Tomēr dažkārt labāk ir vienu reizi redzēt, nekā lasīt. Tādēļ būs lietderīgi iepazīties ar videokasetē uzņemtu materiālu, kurā iekļauti vairāki sižeti par Eiropas savienības jautājumiem un problēmām. Šie videomateriāli ir interesanti arī tāpēc, ka tas ir latvieša skatījums uz Eiropas politiskajām tendencēm un institūcijām, jo šos materiālus sagatavojis Latvijas televīzijas bijušais speciālkorespondents Briselē Oskars Kastēns.

Publiskās bibliotēkas postkomunisma valstīs

Starptautiska konference par šādu tēmu tikko aizvadītās nedēļas nogalē risinājās Rīgā, Kongresu namā. Tajā piedalījās bibliotēku vadošie darbinieki no Čehijas, Vācijas, Slovēnijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Krievijas, Somijas un visām trīs Baltijas valstīm. Konferences dalībnieki dalījās domās un pārrunāja problēmas par publisko bibliotēku reālo situāciju mūsdienās, sadarbību ar sabiedriskajām organizācijām, pašvaldībām un kolēģiem citās valstīs. Bibliotēku vadītāji darba grupās dalījās pieredzē dažādu starptautisko projektu veidošanā, runāja par publisko bibliotēku lomu sabiedrībā, par attīstības tendencēm tuvākajos desmit gados. Starptautiskajā konferencē piedalījās un tās noslēguma sēdi vadīja mūsu Centrālās zinātniskās bibliotēkas direktore Aina Krauče.

Jaunie satiksmes dalībnieki Horvātijā

Kā informēja Ceļu satiksmes drošības direkcija, sestdien notikušajās Eiropas jauno satiksmes dalībnieku sacensībās Zagrebā (Horvātija) Latvijas komanda ieguva 5.vietu, aiz sevis atstājot 16 komandas no citām Eiropas valstīm. Latvijas komandā bija četri skolēni, no kuriem divi pārstāvēja Liepāju - Kristīne Glode un Ronalds Simsons. Vasaras sākumā, piedaloties Latvijas jauno satiksmes dalībnieku sacensībās, viņi izcīnīja tiesības aizstāvēt valsts godu. Horvātijā bija satiksmes noteikumu un velosipēda uzbūves teorētisko zināšanu pārbaude, arī praktisko iemaņu demonstrēšana šķēršļu joslu pārvarēšanā ar velosipēdu vairākos posmos. Pērn Latvija bija 2.vietā, bet vēl pirms gada - 3.vietā Eiropas sacensībās. Sacensībās 1.vietu ieguva mājinieki - Horvātijas komanda.

Māca sniegt pirmo palīdzību

Projekta "Pirmās palīdzības apmācība Liepājas skolēniem un studentiem" ietvaros sestdien 15 jauniešu no Liepājas un rajona skolām un augstskolām apguva iemaņas, kā palīdzēt nelaimē nokļuvušajiem cilvēkiem. Nodarbības pareizā elpināšanā un cietušā noguldīšanā atbilstošā stāvoklī vadīja Latvijas Sarkanā Krusta aktīvists Vilis Brūveris. Kursu dalībnieki pēc nodarbībām bija gandarīti, ka tagad spēs palīdzēt, ja kādam paliks slikti. Tas esot bijis viņu mērķis, šurp nākot, - iemācīties būt noderīgiem. Tāpat jaunieši visai priecīgi darbojās mākslīgās elpināšanas apmācībā ar Anniņu, kā viņi paši bija nodēvējuši piepūšamo lelli. Šādas mācības jauniešiem pirmās palīdzības sniegšanā plānotas rīkot arī turpmāk.

Uzdod piecus jautājumus

Kādas ir iespējas organizēt bērnu atpūtu? Kādi viedokļi un priekšlikumi šajā ziņā ir Jaunliepājas iedzīvotājiem? Lai ņemtu vērā dažādas iedzīvotāju vēlmes, namu pārvalde "Jaunliepāja" izplatīja anketu un tagad gaida sava rajona cilvēku reakciju. Anketā ir pieci jautājumi, un katram ir trīs atbilžu varianti. Lai arī anketas neieteiks, kā pareizāk risināt visus mikrorajona uzdevumus, taču, kā rāda "Vecliepājas" pieredze, šādas aptaujas attaisnojas. Starp citu, viens no namu pārvaldes jautājumiem orientēts uz atsaucību, vai ir vēlēšanās personīgi piedalīties bērnu brīvā laika organizācijā.