Kurzemes Vārds

17:02 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Aristoteļa svētku īpatnības

Andrejs Rjabcevs

Septembra beigas un oktobra sākums ir laiks, kad skolēni skolās un studenti augstskolās psiholoģiski jau iejutušies mācību atmosfērā, apraduši ar stundu vai lekciju izkārtojumu, un patiesībā daudzviet mācību iestādēs tagad tikai sākas nopietns mācību darbs ar mājas darbiem un kontroldarbiem. Sevišķi ar jauno vidi mācību gada sākumā jāaprod jauniešiem, kas tikko uzsāka mācības vidusskolas 10.klasē, vai augstskolu 1.kursu studentiem - viņiem jāienāk mācību iestādes saimē kā jauniem tās elementiem. Un gadu gaitā par simbolisko uzņemšanu vidusskolēna vai studenta kārtā rudenī liecināja tā sauktie Aristoteļa svētki, ko biežāk gan dēvē par fukšiem, kad vecāko klašu vai kursu kolēģi ar dažādiem uzdevumiem pārbauda jauniņos un it kā atzīst jaunos mācību biedrus par savējiem. Protams, visiem jaunajiem kā neiztrūkstošs iesvētību elements ir zvēresta došana senajam grieķu filozofam un zinātniekam Aristotelim, kas tad nu turpmākos mācību gadus uzņemsies gādību par viņiem.

Pēc pagājušā gada ažiotāžas ap Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas vidusskolēnu iesvētīšanas ceremonijām, kad daudzi jaunieši sūdzējās par cilvēka cieņu aizskarošām iesvētītāju darbībām, šogad acīm redzami sarucis šīs tradīcijas pompozums un skaļums Liepājā. Citās izglītības iestādēs no šīs tradīcijas mīļā miera labad domā atteikties vispār. Gan jau katram ir savs pamatojums, kāpēc atļaut šos svētkus jauniešiem svinēt vai kāpēc tos aizliegt un palikt pie oficiālās 1.septembra runas, ar kuru tad arī aprobežojas jaunieša svinīgā ienākšana jaunās mācību iestādes pastāvīgā apmeklētāja statusā. Bet, parunājot ar pašiem jauniešiem, šķiet, ka viņiem nekas nav pret šādas tradīcijas saglabāšanu arī turpmāk. Protams, ar nosacījumu, ka pārbaudījumi ir saprāta robežās.

Neviens neapgalvo, ka šim pasākumam vajadzētu būt tikai dziļi intelektuālam, kurā jaunieši salasītos kādā vakarā mīklas minēt vai rotaļās iet. Viņiem pašiem gribas nedaudz trakulības, ko citkārt nevar atļauties. Kāpēc nevar? Kūtruma un pareizuma dēļ, kas ikdienā neļauj pilnībā aizmirst estētikas un higiēnas normas. Tieši to varēja izlasīt jauniešu sejās, kad sestdien vēroju kādas skolas jaunāko vidusskolēnu iesvētību fragmentu Pētertirgū, kur jaunieši, priecīgi sadevušies bariņā, cilpoja cauri tirgus pleķim. Jā, cilvēki viņiem pievērsa uzmanību, bet pieļauju, ka retais nesaprata, kas tur notiek. Jaunieši priecājās, jo viņiem bija jautri, tā bija vecāko klašu skolēnu draudzīga saspēle ar jaunākajiem kolēģiem, neformāls iepazīšanās rituāls.

Pagājušajā nedēļā Aristoteļa svētki notika arī Ventspils augstskolā, kur pirmkursniekiem vajadzējis gan svecīti nopūst ar kliedzienu, gan ļauties apkrāsot seju ar fosfora krāsu, kas tumsā spīd, gan izjust siltā ūdenī izmērcētas rupjmaizes masu uz savām mugurām, bet studentiem tas patika, jo bija jautri. Nešaubos, kādam varbūt kaut kas no nosauktajām izdarībām tomēr varētu šķist galēji pretīgs un nepieņemams, bet katrā gadījumā vēl neesmu dzirdējis, ka fukši būtu obligāts pasākums ikvienam. Tā ir katra brīva izvēle - apmeklēt vai ne, ļauties apsmērēties vai atturēties. Reizēm jau to var atļauties.