Kurzemes Vārds

17:34 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Zemnieki strādās ar vērienu,

ja viņiem pavērs tam iespējas

Pēteris Jaunzems

Kaut arī lietavu dēļ rudens darbi rajona lauku saimniecībās ir aizkavējušies un vaļas lauksaimniekiem nav daudz, aizvadītajā piektdienā vairāki desmiti zemkopju no rajona pagastiem bija pulcējušies Aizputes pagasta Rokasbirzī, lai uzzinātu, kā pareizi ekspluatējami arkli un miglošanas tehnika. To varēja noskaidrot seminārā, ko kopīgiem spēkiem bija noorganizējuši Lauksaimniecības konsultāciju biroja un Aizputes pagasta pašvaldības vadītāji, pieaicinot SIA "Lauktehnika" speciālistus, kas nodarbojas ar visāda veida lauksaimniecības tehnikas tirdzniecību un tieši šogad gādājuši, lai zemnieki pirkumu varētu iegādāties, balstoties uz būtiski atvieglotiem noteikumiem.

Rāda, kā regulēt arklus un miglotājus

Šoreiz zemkopjus bija piesaistījusi iespēja visas norises vērtēt un gudrības smelties praktiski uz lauka. Zemnieki atzinīgi teica, ka tā esot pavisam cita lieta, ja demonstrēšanas laikā visu, kā saka, pats savām acīm redzi un pat vari apčamdīt ar rokām. Lai tas notiktu, uz pagasta centru savus arklus un miglošanas tehniku bija atvizinājuši Aizputes zemnieki Ernests Gūtmanis un jaunie Liepiņi no zemnieku saimniecības "Sprīdīši". Viņi paši arī sēdās pie traktoru stūres un demonstrēja, kā tās lietas prot darīt.

Protams, ka sākumā darbs nevedās tik gludi un raiti, kā tam būtu jābūt. Brīžiem lemeši zemes virskārtu nevērsa apkārt, bet stūma čupā. Taču, kā atzina Lauksaimniecības konsultāciju biroja vadītājs Jānis Briedis, tas bija tieši tas, ko vajadzēja, jo radās iespēja turpat uz lauka novērst nepilnības, panākot, lai arums būtu vienmērīgs. Zemkopis Jānis Šķietnieks, kas tāpat kā kolēģi uzmanīgi vēroja notiekošo, sacīja, ka pēc Krievijā ražoto arklu lietošanas lauki esot kļuvuši nelīdzeni un tāpēc Austrijā ražotās ierīces pirmajā reizē negribot arājam lāgā klausīt. Tā tas būšot, kamēr lauku izdosies dabūt gludu. Tikai tad, kad tas ir noticis, proti, jau nākamajā gadā austrieši pierādot saimniekam savu vērtību un priekšrocības.

Atvieglojumi zemniekiem ir būtiski

Seminārā bija arī lietpratēji - austriešu firmas "Vogel & noot" konsultants Andis Zaļais un SIA "Lauktehnika" darbinieki, kas nekavējoties parādīja, kā arkli un miglotāji pareizi regulējami, lai tehnika attaisnotu par to izdotos līdzekļus.

Kā "Kurzemes Vārdam" teica Aizputes Pagasta padomes priekšsēdētājs Aivars Šilis, pamudinājumu sarīkot šādu pasākumu devusi pati dzīve. Pērn un šā gada sākumā firmas "Vogel & noot" arklus iegādājušies zemnieki Ernests Gūtmanis, Kārlis Liepiņš un Raitis Dreimanis. Tuvākajā laikā to darīt grasoties vēl arī citi aizputnieki. Tādēļ esot nepieciešams noskaidrot, kādas ir šīs tehnikas potenciālās iespējas, kā tā uzvedas uz lauka un ko pie labas prasmes no arkliem un miglotājiem var izdabūt laukā. Lielāka piekrišana, kā domā priekšsēdētājs, šai lauksaimniecības tehnikai esot tādēļ, ka tie ir gan vienkāršāki, gan arī ievērojami lētāki un tamdēļ zemniekiem šobrīd pieejamāki par maiņvērsējarkliem. Nevajag aizmirst, ka rocība lauku apsaimniekotājiem nav palielinājusies, bet solītie SAPARD līdzekļi un no tiem izrietošie labumi joprojām kavējas.

Savukārt SIA "Lauktehnika" ģenerāldirektora vietnieks Raitis Penkevics un Liepājas nodaļas vadītājs Pēteris Lācis semināra dalībniekiem izskaidroja, ka viņu firma šogad no Zemkopības ministrijas saņēmusi atļauju lauuksaimniecības tehniku pārdot uz līzinga noteikumiem. Viņi uzsvēra, ka atļauja galīgo samaksu attālināt par diviem gadiem zemniekiem esot ļoti būtiska, jo dodot iespēju bez kavēšanās strādāt un ražot produkciju.