Kurzemes Vārds

17:28 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas tipogrāfijā 1 strādājošie palikuši bez darba un sociālajām garantijām

Sarmīte Pelcmane

Par maksātnespējīgu pasludinātās SIA "Liepājas tipogrāfija 1" darbu zaudējušie darbinieki ir vērsušies pēc palīdzības dažādās iestādēs, arī redakcijā. Tā kā par viņiem nav maksāts sociālais nodoklis, patlaban viņi nevar saņemt nekādu sociālo palīdzību. Tomēr situācija pēdējās dienās nedaudz izmainījusies, un daļai strādājošo radušās izredzes darbu atgūt.

Darbinieki esot maldināti

Tikko uzņēmumu pasludināja par maksātnespējīgu, cilvēki bija ļoti sašutuši, jo, kamēr viņi strādājuši, uzņēmuma administrācija apgalvojusi, ka sociālais nodoklis tiekot maksāts. Taču tagad, kad uzņēmums pasludināts par maksātnespējīgu, izrādījies, ka tam ir liels sociālā nodokļa parāds un strādājošajiem tāpēc nepienākas nekādas sociālās garantijas. Kā rāda par pirmo pusgadu apkopotā informācija, SIA "Liepājas tipogrāfija 1" ierindojusies visā valstī lielāko sociālā nodokļa parādnieku skaitā ar 83 500 latu lielu parādu.

Skumji, ka šādas nedienas piemeklējušas laba, tradīcijām bagāta uzņēmuma darbiniekus, kuri savulaik varēja lepoties, ka tipogrāfija piederēja pie Liepājas veiksmīgāko un lielāko uzņēmumu saimes. Šeit gan jāpiezīmē, ka darbiniekiem bija jāzina situācija uzņēmumā, jo liela daļa no viņiem privatizācijas rezultātā bija kļuvuši par tā līdzīpašniekiem. 1995.gadā tipogrāfiju nodeva privatizācijai, un jau 1996.gadā LPA rīkotajā izsolē par 100 tūkstošiem latu to nopirka SIA "Liepājas tipogrāfija 1", kas toreiz arī bija vienīgā pretendente, turklāt to bija dibinājusi daļa no tipogrāfijā strādājošajiem. Tomēr lietas, kā redzams, nesekmējās.

Mazliet par ātru...

Šobrīd "Liepājas tipogrāfijas 1" darbu zaudējušo darbinieku izredzes saņemt kādu sociālo pabalstu ir visai bēdīgas, apstiprināja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Liepājas filiāles direktora palīdze Liene Zīverte. Cerības naudu saņemt ir tikai tajā gadījumā, ja nodokļa parāds tiktu samaksāts.

Diemžēl "Liepājas tipogrāfijas 1" maksātnespēja pasludināta tikai īsu brīdi pirms tam, kad spēkā stāsies izmaiņas sociālo garantiju jomā. Šā gada martā Satversmes tiesa pieņēma lēmumu, ka cilvēkiem, par kuriem sociālais nodoklis ir aprēķināts, tomēr pienāksies sociālās garantijas, kaut arī nodoklis nav maksāts. Šāda kārtība stāsies spēkā, kad būs pagājuši deviņi mēneši kopš lēmuma pieņemšanas brīža, proti, novembrī. Taču ar atpakaļejošu datumu šīs izmaiņas nav piemērojamas, tāpēc uz strādājošajiem Liepājas tipogrāfijā, kuras maksātnespēja pasludināta jūlijā, tas neattieksies.

Dažiem tomēr laimējies

Kā jau "Kurzemes Vārds" rakstīja, no 6.jūlija "Liepājas tipogrāfija 1" ar tiesas lēmumu atzīta par maksātnespējīgu. Par uzņēmuma administratoru maksātnespējas procesa laikā apstiprināta Rīgas firma "Sindiks SIA", kuru uz pilnvaras pamata pārstāv Ruta Bulava. Viņa atzina, ka ir informēta par bēdīgo situāciju uzņēmumā, taču uzskata: kā administratora pārstāve jau esot darījusi visu iespējamo. Tā kā nedaudz naudas bija palicis, darbiniekiem esot izmaksātas algas līdz pat jūlijam ieskaitot, un par šo laiku, kamēr uzņēmumu pārvalda administrators, arī samaksāti nodokļi. Viņa uzskata, ka tas ir daudz darbiniekiem, kuru uzņēmumam pasludināta maksātnespēja.

Turklāt neliela tipogrāfijas daļa nodota apsaimniekošanai kādai Rīgas iespieddarbu firmai, kura darbā pieņēmusi apmēram 35 bijušos tipogrāfijas darbiniekus, tāds bijis administratora nosacījums. Tāpēc daļai darbinieku darbs pagaidām tomēr nodrošināts.

Bet kopumā maksātnespējīgā uzņēmuma darbiniekiem ir jāgaida oktobris, kad paredzēta uzņēmuma kreditoru sapulce, kas lems par maksātnespējas procesa risinājumu. Pagaidām maksātnespējīgās "Liepājas tipogrāfijas 1" kreditori savas pretenzijas var iesniegt administratora pilnvarotajam pārstāvim trīs mēnešu laikā, sākot no 6.jūlija.

Ja kreditori izlems, ka uzņēmumam jāpasludina bankrots, un, kā izteicās administratora pārstāve, spriežot pēc visa, tā arī būšot, tad ir cerība, ka izpārdodot uzņēmuma mantu, tiks iegūti līdzekļi, par kuriem kaut daļēji varēs norēķināties ar darbiniekiem. Arī paši darbinieki var kļūt par kreditoriem, jo uzņēmums viņiem ir parādā, vienīgi interesants ir fakts, ka daļa no uzņēmuma darbiniekiem procesā varētu figurēt gan kā kreditori, gan līdzīpašnieki.