Kurzemes Vārds

13:31 Trešdiena, 29. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Studenti iepazīst Latviju un Liepāju

Gundars Matīss

Vakar ar Latvijas Gaisa spēku helikopteri Liepājā no Ventspils ielidoja Lielbritānijas Karaliskās aizsardzības studiju koledžas mācību grupa, kas valstī uzturas kopš 24.septembra. Vizītes galvenais mērķis - iegūt pēc iespējas plašāku informāciju par Latviju un tās attīstību.

Karaliskā aizsardzības koledža tiek uzskatīta par vienu no prestižākajām mācību iestādēm pasaulē, kurā studējušas daudzu valstu prominentas personas. Tāpēc vizīte ir lieliska iespēja Latvijai padziļināti iepazīstināt ar saviem sasniegumiem ārpolitikā, ekonomikā, aizsardzības sistēmas veidošanā ārvalstu diplomātus un militārpersonas, kas pārstāv Lielbritāniju, ASV, Indiju, Kataru un Saūda Arābiju. Ciemiņi izteica vēlēšanos tikties ar Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, ārlietu ministru Induli Bērziņu un aizsardzības ministru Ģirtu Kristovski, iepazīties arī ar Liepāju, apskatīt uzņēmumu "Liepājas metalurgs", Karostu, apmeklēt Latvijas Jūras spēku Atbalsta bāzi un Karakuģu flotili. Vakar pēc ielidošanas no Ventspils, kur ciemiņi apskatīja ostu, mācību grupa tikās ar Liepājas domes priekšsēdētāju Uldi Sesku.

Grupai, kuru vada koledžas direktors sers Kristofers Voliss, atbildīgā Suzanna Meisone un viņas vietnieks, Indijas armijas brigadieris Pradips Hanna, paredzēts brauciens arī uz Ādažu militārās apmācības centru un ekskursija uz Vidzemi, iepazīstoties ar Valmieras Stikla šķiedras rūpnīcu un piena pārstrādes uzņēmumiem. Vizīte Latvijā koledžas audzēkņiem ir daļa no kopējas plašākas viesošanās Ziemeļeiropā. Grupa atgriezusies no Krievijas un caur Latviju dosies tālāk uz Zviedriju un Dāniju.

Karaliskās aizsardzības koledžu 1927.gadā dibināja sers Vinstons Čērčils, un tās pirmais nosaukums bija Impērijas Aizsardzības koledža. Mācību iestādes izveidošanas mērķis, uz kuru norādīja britu pieredze Pirmajā pasaules karā, bija veicināt labāku savstarpējo sapratni dažādu valstu augstākā ranga militārpersonu un diplomātu vidū.

Tāpēc mācību laikā padziļināta uzmanība tiek veltīta starptautisko attiecību un drošības jautājumiem. Kurss ilgst tikai gadu, šajā laikā uz studijām ierodas 80 augsta līmeņa pārstāvji no visām pasaules valstīm. Koledžā mācījušies arī vairāki sūtņi no mūsu valsts - Latvijas vēstnieks Zviedrijā Artis Bertulis, Ārlietu ministrijas Drošības politikas departamenta direktors Nils Jansons, Latvijas Bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube un vēl citas amatpersonas. Koledžas kursa svarīgs elements ir vienu mēnesi ilgs brauciens uz kādu pasaules reģionu, lai sīkāk to izpētītu. Mēneša laikā kursa dalībnieki tuvāk iepazīst trīs vai četras valstis, taču svarīgākais, ka viņiem tiek piedāvāta informācija, kādu nav iespējams iegūt parastā oficiālā vizītē. Liela loma ir arī personīgiem kontaktiem ar valstu augstākajām amatpersonām. Vizītes laikā padziļinātāk tiek pētīta katras valsts ekonomika, sociālie, izglītības, drošības jautājumi.