Kurzemes Vārds

14:08 Trešdiena, 29. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pēc tiesas

Kā pastniece uzvarēja suņa saimnieku

Inga Liepiņa

Liepājas tiesā izskatīta kāda interesanta civillieta. Interesanta tādēļ, ka šāda veida lietas izskata diezgan reti. Taču dzīve rāda, ka nav nemaz tik maz gadījumu, kad suns uzbrūk pastniekam, kas pilda savus pienākumus.

Pastniece A. tomēr nebija mierā ar to, ka viņai uzbruka suns un saplēsa drēbes. 10.aprīlī sieviete nesa pastu pa Mazo ielu. Kad viņa bijusi pie 4.mājas, no ielas pretējās puses pieskrējis liels suns un sācis kost, sieviete savainota un viņai saplēsta gan blūze, gan ādas jaka. A. par notikušo ziņoja Pašvaldības policijai, arī aizgāja pie ārsta. Galu galā tika sagatavots prasības pieteikums tiesai, jo cietusī gribēja saņemt atlīdzību par suņa sabojāto apģērbu. Un gluži loģiski - arī morālo gandarījumu. Tas A. izdevās, jo tiesa apmierināja cietušās prasību un nosprieda, ka no suņa saimnieka Raimonda Egles jāpiedzen 85 lati zaudējuma atlīdzībai, gan arī tiesāšanās izdevumi 30 latu. Tātad sanāk, ka agresīvā dzīvnieka īpašniekam viņa suņa dažu minūšu prieks izmaksājis vairāk nekā 100 latu.

Atbildētājs diezgan ilgi centās novilcināt lietas izskatīšanu un neieradās uz tiesas procesiem. Galu galā lietu izskatīja bez viņa. Izskatīšanas laikā atklājās, ka šis suns parasti mēdz būt agresīvs, tas uzbrucis arī citiem cilvēkiem. Tas netiekot turēts pie pavadas, tam nav uzpurņa, tas arī viegli varot izkļūt no sētas. Suņa saimnieks atteicies labprātīgi segt pastniecei nodarītos zaudējumus, lai gan policijas sastādītajam protokolam piekritis. Saskaņā ar Latvijas Civillikuma 2363.pantu par mājas kustoņa nodarītajiem zaudējumiem atbild tā turētājs, šajā gadījumā - suņa saimnieks. Pārfrāzējot tas skanētu tā: suņa problēmas ir viņa saimnieka problēmas, bet sakostajam cilvēkam ir divas iespējas - par notikušo Pašvaldības policiju informēt nekavējoties no notikuma vietas vai arī pašam doties uz iecirkni un uzrakstīt iesniegumu.

Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Ainars Lūsis paskaidroja, ka gadījumos, kad suns sakodis cilvēku, dzīvnieka saimnieks saucams pie administratīvās atbildības. Praksē visbiežāk tiekot piemērots LR Administratīvo pārkāpumu kodeksa 106.pants par dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpumiem. Sastādīto protokolu izskata Administratīvā komisija, un tā suņa saimniekam var uzlikt pat 100 latu lielu naudassodu. Par nodarītajiem materiālajiem zaudējumiem cietušajam ir visas tiesības sniegt prasību tiesā un pieprasīt atlīdzību gan par izmaksām, kas saistītas ar saņemto medicīnisko palīdzību, gan par sabojātajām mantām. Tikai jārēķinās, ka jābūt čekiem par ārstēšanās izdevumiem un jāpierāda mantu vērtība. Ja tiesas spriedums cietušā prasību atzīst par pamatotu un apmierināmu, tad arī visi tiesas izdevumi jāsedz atbildētājam, proti, suņa saimniekam.