Kurzemes Vārds

10:53 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Zviedri un somi pētīs Liepājas industriālo kultūras mantojumu

Sarmīte Pujēna

Kā jau piektdien preses stundā domē žurnālistus informēja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas inspektors Gunārs Silakaktiņš, vakar Liepājā ieradās un darbu sāka starptautiskā semināra "Industriālais kultūras mantojums un sabiedrība pārejas periodā. Bijušo rūpniecisko teritoriju pārveidošana. Teorijas, metodes un izziņa" dalībnieki.

Seminārs aizsākās jau 30.septembrī Rīgā, kur uzmanības centrā bija kādreizējā rūpnīca "VEF" un alus darītava "Kimmel Rīga", bet kopš vakardienas tas turpinās Liepājā, bet noslēgsies 7.oktobrī. Šis seminārs ir daļa no projekta, kura sākums meklējams Zviedrijā - tur, valsts lielākajā vēsturiskajā metalurģijas un dzelzs rūdas ieguves rajonā Bergslāgenā - šā gada aprīlī notika līdzīgs seminārs. Projekta finansētājs ir Zviedrijas Karaliskais tehniskais muzejs, kas piesaistījis līdzekļus no Eiropas savienības.

Seminārā Liepājā piedalīsies 15 docētāji un maģistrantūras studenti no Upsalas universitātes Zviedrijā, seši pasniedzēji un studenti no Somijas, trīs studenti no Lietuvas, kā arī speciālisti no Rīgas Tehniskās universitātes, Rīgas Motormuzeja, Valsts kultūras un pieminekļu aizsardzības inspekcijas.

Paredzēts, ka Liepājā semināra dalībnieki divas dienas fiksēs un dokumentēs tā sauktos industriālos kultūras pieminekļus kuģu remonta rūpnīcā "Tosmare", kur saglabājušās rūpnieciskās ēkas un darba galdi no 19.gadsimta beigām un 20.gadsimta sākuma, kā arī bijušo manēžu Karostā, sarkano ķieģeļu apbūvi Zemgales ielas rajonā, zemūdeņu bāzes teritoriju un bijušo ziemeļu nocietinājuma sistēmu.

Semināra projekta budžets ir aptuveni 90 000 zviedru kronu, tās paredzētas tehniskajam nodrošinājumam, pakalpojumu apmaksai, ceļa izdevumiem utt. Semināra dalībnieki strādās divās darba grupās, mājas saimnieku lomā Liepājā būs Pedagoģijas akadēmijas Tūrisma menedžmenta studiju programmas otrā kursa studenti.

Semināra tematika sasaucas ar 2002.gadā plānoto Eiropas kultūras mantojuma dienu tematiku, proti, tā būs veltīta tieši industriālajiem pieminekļiem.