Kurzemes Vārds

06:00 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jauni meklējumi uz vecā pamata

Indra Imbovica

Galerijā "Klints" atklāta trīs Mākslas akadēmijas studenšu Mētras Drulles, Antras Trumpenieces un Ingas Dilbas darbu izstāde "du : dl" jeb "Zīmētie nieki". Pašas jaunās mākslinieces ar saviem darbiem iepazīstina šādi: ka tie ir "nieki, kas aizķeras prātā, kas redzēts, dzirdēts un sajusts. Viss, ko zīmē roka - līnija, viela, laukums, faktūra, krāsa, kas ir piedzīvojums praksē un materiālā..."

Visas trīs - Antra, Mētra un Inga - savulaik absolvējušas Liepājas Lietišķās mākslas koledžas Apģērba modelēšanas nodaļu, kam seko studijas jau dažādās specialitātēs Mākslas akadēmijā, pie tam tagad jau ir pirmais gads maģistrantūrā. Antrai - Modes dizaina nodaļā, bet Ingai un Mētrai - Grafikas nodaļā, kur mācās pārvaldīt visas ar grafiku saistītās tehniskās iespējas un to pielietošanu mākslā.

"Mūsu kopīgās gaitas rosināja vienoties kopējai izstādei," atzīstās jaunās mākslinieces. "Mūs iepriecināja doma par izstādes veidošanu Liepājā, kur guvām pirmos priekšstatus par mākslu, akadēmiskais pamats un prasme devušas iespēju mums radoši meklēt un veidot savu uztveri, domu pasauli, jēgu par cilvēku un mākslu."

Inga Dilba rāda savus 9 grafiskos darbus ģipša lējumā ar nosacītu šifru "Pretestības pārvarēšana". Savukārt Antras Trumpenieces 7 darbu kolekcija "Ārpus" ir krāsu eksperiments ar papīru, pielietojot akrilu, tušu un guašu. Tūlīt pēc koledžas absolvēšanas abas mākslinieces mācības apvieno ar darbu firmas "Lauma" dizaina darbnīcā, veidojot zīmējumus mežģīnēm.

Antra savus šīs izstādes darbus raksturo kā "ārpus noteikumiem, ārpus telpas un perspektīvas, ārpus piestāv un nepiestāv, ārpus tērpa konkrētības, tā ir nepiesaistīta spēle ar krāsu tēlā...". Inga savās grafikas studijās turpina "eksperimentēt ar materiāla pretestības pārvarēšanu, iepazīstot lietas ar pieskārienu, līnijas pārtrauktību, nepārtrauktību, organizētību un disharmoniju...", izmēģinot ģipša lējuma iespējas.

Interesantu eksperimentu izstādē rāda Mētra Drulle. Viņas 11 darbi "Skices sakausēšana" ir grafikas nospiedumi parafīnā, materiāls ir kausēts un liets, izmantojot arī papīru un sīkpriekšmetus. Mētras vēlēšanās ir "pārkāpt materiāla izmantojamības priekšstatus, pielietot to atšķirīgā kvalitātē kā ideju nesošu elementu". Viņa ir pārliecināta, lai dzīvi padarītu interesantāku, ir jāeksperimentē, šajā gadījumā uz vecā pamata radot ko jaunu, kā "opozīciju tam, kas ir bijis iepriekš". Atšķirībā no abam draudzenēm, Mētra ir piedalījusies Liepājas Mākslinieku līgas organizētajās lielajās izstādēs ar krāsainās grafikas darbiem.