Kurzemes Vārds

06:44 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Čārlzs izvēlas Daugavpili

Kā jau rakstījām, Latviju gatavojas apmeklēt Velsas princis Čārlzs. Jau zināms, ka vizīte notiks 8. un 9. novembrī. Diemžēl skaidrs arī tas, ka Liepājas vietā princis izvēlējies apmeklēt Daugavpili. Tā ziņu aģentūrām pavēstījis Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Stīvens Nešs. Pirmajā vizītes dienā princis tiksies ar Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, noliks ziedus pie Brīvības pieminekļa, apmeklēs Rīgas baznīcas, muzejus, vecpilsētu utt. Otrajā dienā prinča Čārlza ceļš vedīs uz Daugavpili, kurp viņš nolēmis doties ar lidmašīnu.

Brāļi aktieri lasa mammas dzeju

Dzejas pēcpusdienas bibliotēkās notiek bieži, bet retas ir reizes, kad savas mammas dzeju runā dēli - aktieri. Šoreiz ceturtdienas pēcpusdienā Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā tā būs. Ierosme šim sarīkojumam radās septembrī, Dzejas dienās, kad Liepājā viesojās trimdas latviešu dzejas antoloģijas sastādītājs Mārtiņš Lasmanis no Toronto. Zviedrijā ar dzejnieka Andreja Eglīša atbalstu Nacionālā fonda apgādā 1978.gadā iznāca Sarmas dzejas krājums "Kolimas piezīmes". Autores īstais vārds ir Zenta Vilsone. Ceturtdienas pievakarē CZB sarīkojumā "Klaušu laiku dzīve", kas stāstīs par izsūtījuma gadiem Magadanā, mammas dzeju runās dēli - aktieri Mārtiņš un Ēriks Vilsoni, bet dziedās Dina Rancāne un Iveta Glezere.

"Liepājas apsargs" Nīcā

Šonedēļ Nīcā darbu sāks apsardzes firmas "Liepājas apsargs" jaunā operatīvā grupa. Tai piešķirta speciāla automašīna, grupā strādās vietējie cilvēki, kas labi pārzina kā Nīcas, tā Bernātu un Otaņķu pagastus. Kā pastāstīja "Liepājas apsarga" direktors Agris Kovaļevskis, jaunās operatīvās grupas izveide bija nepieciešama tādēļ, ka palielinājies to klientu loks, kas arī rajonā vēlas izmantot firmas pakalpojumus. Īpaši pieprasījums esot palielinājies pēdējā laikā, jo daudzi vēlas būt droši par savām privātmājām, dzīvokļiem, citiem objektiem.

Abonēšanas centrs "Diena" arī Grobiņā

Šajās dienās aprit gads, kopš mūsu pilsētā sāka darboties abonēšanas centrs "Diena". Tā apkalpes zonā ietilpst Liepāja un Grobiņa. Un, atzīmējot pirmo gadadienu, ir notikusi piedāvājumu paplašināšana - vakar abonēšanas punktu atvēra Grobiņā. Tas atrodas veikalā "TEV", kur klientus ik dienas, izņemot svētdienas, gaidīs centra "Diena" darbiniece Liāna Limora. Pirmdienās, trešdienās un piektdienās tas būs atvērts pēcpusdienā, bet pārējās dienās, toskait arī sestdien - rīta pusē. Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja centra Liepājas filiāles vadītāja Ingūna Aleksandroviča, tuvākajā laikā nav plānots atvērt vēl kādas jaunas abonēšanas vietas. Vienlaikus viņa pauda prieku, ka liepājnieki un arī Grobiņas iedzīvotāji ar katru mēnesi aktīvāk izvēloties "Dienas" piedāvātos izdevīgos pakalpojumus, abonējot laikrakstus un žurnālus.

Zemessargiem būs savs karogs

Par godu Zemessardzes izveidošanas 10.gadadienai šonedēļ notiks Zemessardzes 4.Kurzemes novada brigādes karoga iesvētīšana. 9.novembrī Liepājā paredzēta karoga pasniegšanas un iesvētīšanas svinīgā ceremonija. Svinības sāksies ar zemessargu parādi Kuršu laukumā, pēc tam Sv.Annas baznīcā iesvētīs karogu. Tad pasākuma dalībnieki dosies gājienā uz Sporta un kultūras pili, kur paredzēta karoga svinīga pasniegšana, arī zemessargu apbalvošana sakarā ar Zemessardzes bataljona dibināšanas 10.gadadienu. Noslēgumā paredzēts neliels koncerts. Bet jau 11.novembrī zemessargi kopā ar citām spēka struktūrām piedalīsies Lāčplēša dienas parādē.

Analīzes var izdarīt arī mājās

Telefonakcijā, kurā liepājnieki bija aicināti uzdot jautājumus par primāro veselības aprūpi Slimokases Liepājas filiāles vadītājai Marinai Čerņakovai un ģimenes ārstu pārstāvim Igoram Stomam, bija arī jautājums, kas neattiecās uz šīm amatpersonām. Kāds liepājnieks interesējās, kā lai vecs un slims pacients nokļūst Vecliepājas poliklīnikā, ja tur garām neiet neviens transports. Šis pats cilvēks arī vēlējās uzzināt, kā lai vecs un slims cilvēks izdara analīzes, ja tās veic trešajā stāvā. Kā atbildēja šīs iestādes vadītāja Violeta Celma, ja cilvēks ir pierakstījies pie ģimenes ārsta, ārstam ir jāsarunā iespēja, lai analīzes veiktu pirmajā stāvā un, ja nepieciešams, pat mājās. Arī vizīti var noorganizēt 1.stāvā, ja pacientam ir grūtības pārvietoties. V.Celma gan nav spējīga novirzīt sabiedriskā transporta kustību, lai tas kursētu garām šai ārstniecības iestādei.

Kurzemes politrepresēto pirmā konference

Sestdien Ventspilī notikusiī Kurzemes politrepresēto konference, tajā piedalījās 120 delegātu no astoņiem rajoniem. Nodaļu pārstāvji atskatījās uz gada laikā veikto un izteica konkrētas ierosmes turpmākai darbībai, par kurām tiks arī spriests Politiski represēto apvienības kongresā, kas 1.decembrī notiks Rīgā. Liepājas Politiski represēto kluba priekšsēdētājs Arnolds Treide rosināja likumā noteiktos atvieglojumus (medikamentu iegāde, transports) nodrošināt ar valsts, nevis pašvaldību līdzekļiem, bet represētie savukārt apņemtos ik gadu skaitliski samazināties un pārskatāmā nākotnē valsti vairs neapgrūtināt. Politiski represēto apvienības Kurzemes nodaļas neatbalsta pensiju resursu pārdalīšanu valsts un sociālajā budžetā, jo uzskata, ka valsts budžets ir ar mīnusa zīmi Kontrabandas apkarošanas centra nolaidības dēļ. Viņi arī nav par Okupācijas muzeja saglabāšanu pašreizējā vietā un veidā, kā arī vietējās krievu preses melu kampaņu atspēkošanai dibināt valsts finansētu avīzi krievu valodā.

Skolotājiem par vides izglītību

Rīt un ceturtdien Pedagoģijas akadēmijas telpās notiks seminārs vides izglītībā - "EcoLogic". Kā pastāstīja Zaļā centra vadītāja Inese Eistere, semināru pilsētas skolu skolotājiem rīko Zaļais centrs sadarbībā ar Pedagoģijas akadēmiju, Zviedrijas vēstniecību un organizāciju "Keep Sweden tidy", kuras lektori Ulfs Pillerots un Stafans Svanbergs arī vadīs semināru. Viņi iepazīstinās skolotājus ar zviedru pieredzi, kā izglītot vides jautājumos skolēnus no 7 līdz 17 gadiem. Semināra dalībnieki saņems sertifikātu un no zviedru valodas tulkoto mācību līdzekli "EcoLogic", kura izdošanu latviski finansiāli atbalstījis Zviedru institūts, kas kopā ar Liepājas domi finansiāli atbalstījis arī pašu semināru. Iespējams, ka pavasarī šāds seminārs notiks arī Liepājas rajona skolotājiem. Līdzīgi semināri šonedēļ notiek arī Rīgā un Daugavpilī.

Turpinās pretgaisa aizsardzības mācības

Vakar Šķēdē turpinājās starptautiskās pretgaisa aizsardzības mācības, kurās piedalās Latvijas Gaisa spēki, Jūras spēki, arī Lietuvas un Zviedrijas bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības vienības, kopumā - 110 karavīru un virsnieku. Kā aģentūru LETA informējis Nacionālo bruņoto spēku komandieris zemessardzes pulkvedis Raimonds Graube, vakar vajadzējis atlikt plānoto šaušanu pa lidojošiem mērķiem, izmantojot pretgaisa aizsardzības tehniku, jo laika apstākļu dēļ no Zviedrijas nevar atlidot gaisa mērķu vilkšanai speciāli aprīkota lidmašīna "Mitsubishi 2". Tā varētu ierasties tuvāko dienu laikā. Mācības esot unikālas, jo ir pirmās pretgaisa kaujas šaušanas mācības kopš Latvijas otrās brīvvalsts nodibināšanas. Mācību laikā izmantos novērošanas radiolokatoru, trīsdimensiju radiolokatorus un zenītlielgabalus.

Koki krīt uz automašīnām un mājām

Pašvaldības policijā informēja, ka vakar stiprā vēja plosīšanās laikā Šķēdes ielā 19 koks uzgāzies pie mājas novietotai automašīnai, bet Ganību ielā 57 divi koki uzkrituši dzīvojamai mājai. Ēka nopietni nav bojāta.

Katlumāja sāk darboties

Kā jau bija plānots, piektdienas vakarā sāka darboties "Liepājas siltuma" jaunā katlumāja, kas uzcelta 3.pamatskolas teritorijā Karostā, Lazaretes ielā 8. Tur viss notiek automātiskā režīmā. Katlumāja dod siltumu tikai skolai un bērnudārzam. Pagaidām vēl nav precīzi zināms, kad iedarbinās nākamo objektu, ko šobrīd būvē tuvākā dzīvojamā rajona centrā, varbūt vajadzēs, aukstajam laikam iestājoties, iekurināt veco katlumāju. To gan bremzē ne tikai lielie izdevumi, bet arī zemais siltuma apmaksas līmenis Karostā par iepriekšējo sezonu kopumā. Topašlaik pēc namu pārvalžu "Vecliepāja" un "Jaunliepāja" vadītāju lūguma šajās dienās "Liepājas siltums" sāka apkurināt vēl dažas mājas, kur apmaksa sasniegusi 70 procentu vai pietuvojusies šim līmenim.

Kā strādāt ar kaitīgām vielām

Sestdien Liepājā notika seminārs "Darba apstākļi, darba vide un tālākizglītība". To rīkoja pēc Dānijas arodbiedrību savienības "SIS" ierosmes, un arī lektori bija šās arodbiedrības pārstāvji - programmu koordinators Mads Lunds, galvenais konsultants darba aizsardzības un darba vides jautājumos Eriks Stagsteds un Starptautiskās komitejas speciālkonsultante Hedī Hornstropa. Klausītāju vidū bija akciju sabiedrības "Baltic ACCU" akumulatoru ražotnes strādnieki, Liepājas arodbiedrību uzticības personas darba drošības jautājumos, arodbiedrību priekšsēdētāji un arī LBAS priekšsēdētājs Juris Radzevičs. Galvenā tēma bija par notikumiem uzņēmumā "Baltic ACCU", par svina kaitīgo ietekmi, darba drošības noteikumiem, strādājot ar ķīmiskām vielām Dānijā un Eiropas savienībā. Kā uzsvēra visi lektori, darba aizsardzības un darba vides drošības normatīvi Latvijā un Dānijā ir stipri līdzīgi. Par notikušo Liepājas akumulatoru ražotnē viņi bija sašutuši, īpaši par to, ka tādas nejēdzības pastrādājis Dānijas pilsonis, bet pauda arī neizpratni, kāpēc Latvijas Valsts darba inspekcija neaizstāv savas valsts strādniekus un līdz šim nav ierosinājusi krimināllietu, ja saindēšanās konstatēta pat vairākiem desmitiem cilvēku. Analoga Dānijas institūcija parasti aicinot policiju jau tad, kad kādā uzņēmumā ir trīs saslimšanas vai saindēšanās gadījumi. Akciju sabiedrības "Baltic ACCU" direktors Eriks Larsens, lai arī bija speciāli aicināts, šo semināru ignorēja.