Kurzemes Vārds

15:24 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

PRIVĀTI

Mans nams

Ja ir idejas un zelta rokas

Sarmīte Pujēna

Šonedēļ pilsētā izskanēja jauns vārds - domu biedru grupa "Jaunās mākslas lāde", kas bija sarīkojusi pirmo izstādi. Tā notika 1.vidusskolā, kur pagaidām darbu uzsākusi arī grafikas radošā darbnīca. Taču "Jaunās mākslas lādes" mītne nākotnē būs citur - namā F.Brīvzemnieka un Ludviķa ielas stūrī, mājā, kas kopš 1999.gada 27.decembra oficiāli ir mākslinieces LIENES ELTERMANES un viņas vīra ĒRIKA FREIMAŅA īpašums.

Pagaidām vēl šo māju garāmgājēju acīm pa daļai slēpj dēļu žogs, taču Ēriks saka, drīz vien sākšot fasādes remontdarbus. Jāsāk būs ar vecā apmetuma noņemšanu, tad māja jāapmet par jaunu, jāsaliek pagraba logi, kas jau ir gatavi, jāatjauno pārējie logi un galvenās ieejas durvis, F.Brīvzemnieka ielas pusē sienā jānomaina arī vairāki vecie baļķi. Līdz vasaras beigām namam vajadzētu iegūt citu izskatu. Tad varēs ķerties pie sētas puses fasādes un iekštelpām.

Te nu būtu jāpiebilst, ka māja ir arhitektūras piemineklis un tai ir vismaz 200 gadu, jo visvecākajā - 1797.gada Liepājas plānā - tā jau ir iezīmēta. Cik gadu patiesībā ir šim namam, to šodien pateikt, šķiet, vairs nevar neviens.

Viens otrs varbūt teiks: kas tad pa šiem diviem gadiem, kopš māja ir nopirkta, padarīts. Jo no ārpuses taču nekas nav redzams. Arī Ēriks pats saka: kauns skatīties. Bet par ko kaunēties nudien nav. Galu galā ar divām rokām vien ir par maz, vajadzīgi arī dārgi materiāli. Tāpēc visu laiku veltīt savai mājai vien Ēriks nevar atļauties, ir jāmēģina kaut ko nopelnīt, strādājot citiem.

Liene saka: manam vīram ir zelta rokas, un ar šīm divām rokām viņš arī māju atjauno. Sākumā, protams, domājuši, ka visu izdosies padarīt ātrāk, bet - dzīve mūsu plānos allaž ievieš savas korekcijas. Un, domā Liene, tas nemaz nav slikti, ka viss notiek pamazām. Pa to laiku izmainījušies arī paši saimnieki, un tagad jau viņi ir pārliecināti, ka mājai nevajag likt jaunus logus, kā bija gribējuši sākumā, bet jārestaurē vecie. Tikai tad nams atgūs savu autentisko izskatu un patieso vērtību. Uz to mudinājuši arī Būvvaldes pieminekļu inspektore Dace Arāja un celtniecības arheologs Juris Zviedrāns, kas konsultē mājas saimniekus.

Tādā vecā mājā kā šī, ir ko darīt un darīt, kaut vai tās tonnas gružu, ko Ērikam vajadzēja izvākt no nama pagraba. Tagad pagrabs jau izskatās gluži civilizēti, ja labi grib, te pat var jau saskatīt iespējamās mākslas galerijas aprises. Ēriks gan plānojis parakties vēl dziļāk, jo māja gadsimtos ir krietni iegrimusi kultūrslānī, un arī pamatus nenāktu par sliktu nostiprināt. Kā viss lielais mājas pagrabs izskatījies agrāk, var redzēt tikai vienā nelielā telpā, kur vēl palikusi kāda daļa drazu. Cik tāda veca māja apēd naudas, nav pat vērts rēķināt. Piemēram, ūdensvads. Pieci metri mājas saimniekiem izmaksāja ne vairāk un ne mazāk kā 400 latu!

Par laimi Kultūrkapitāla fonds novērtēja Lienes ideju, kas ierēdņiem pašvaldībā šķita Liepājai nevajadzīga ("Aplēja mani kā ar aukstu ūdeni," atceras Liene). Proti, ka šajā arhitektūras piemineklī varētu atrasties atklātās mākslinieku darbnīcas - grāmatsiešanas, ādas mākslas, grafikas, keramikas utt. Vispār te varētu būt neliels mākslas centrs, uzskata Liene, kurā mākslinieki strādātu, izstādītu savus darbus, mācītu arī jaunajiem savu mākslu, bet cilvēki, kurus tas interesē, nāktu to visu skatīties un varētu arī iegādāties kaut ko no te radītā. Kultūrkapitāla fonds šo ideju atbalstīja, piešķirot 900 latu mājas kā mūsu kultūrvēsturiskā mantojama daļas atjaunošanai. Par šo naudu iegādāti celtniecības materiāli, daļēji apmaksāts projekts. Sparu esot devis arī tas, ka Liene divus gadus studējusi izglītības darba vadību tepat Pedagoģijas akadēmijā. Nu jūtot, ka pienācis laiks teoriju izmantot dzīvē.

Liene iecerējusi visu pirmo stāvu - apmēram 180 kvadrātmetru - izīrēt "Jaunās mākslas lādei", kas arī būs visu ideju īstenotāja.

Paši mājas saimnieki dzīvošot tur, kur jau dzīvo pašlaik, - bēniņstāvā. Tur vietas pietiek gan Lienes darbnīcai, gan Lienes tēva Jāņa Eltermaņa gleznām, gan Lienes un Ērika bērniem - Līnai un Reinim. Jā, un, protams, te dzīvo arī cīsiņu čiepējs Muris un taksim līdzīgs dzīvnieks vārdā Pīķa kungs.