Kurzemes Vārds

16:18 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Makšķerēšana ir intīms process

Sarmīte Pujēna

Liepājas teātra aktieris un režisors IVARS LŪSIS ir makšķernieks ar stāžu. Ja ņem vērā, ka tēvs viņu uz copi ņēmis līdzi jau no divu gadu vecuma, tad var teikt, ka viņš ar šo lietu nodarbojas jau aptuveni trīsdesmit gadu.

Ivara makšķernieka gaitu sākums saistās ar Daugavmalu pie Skrīveriem. Vēlāk, dzīvodams un strādādams Valmierā, viņš apguvis Vidzemes pusi. Tagad intensīvi iepazīst Kurzemi, bet, kad aizbrauc ciemos pie draudzenes, tad pārlūko Alūksnes un Gulbenes rajona ūdenskrātuves. Arī Baltijas jūrā ir makšķerēts. Pagaidām gan tikai no mola.

- Kā taisos izbraukt, tā vētra, - taisnojas Ivars. Makšķerēšana jūrā esot interesanta ar to, ka nekad nevar zināt, kāda zivs pieķersies.

Par zivīm runājot, Ivars atzīstas, ka ēst tās sācis tikai no četrpadsmit, piecpadsmit gadu vecuma.

- Līdz tam mīļākā zivs bija... desa. Māte bija neizpratnē, kāpēc makšķerēju, ja pats nemaz zivis neēdu.

Tagad Ivaram garšo visas zivis, ja tās labi pagatavotas, bet jo sevišķi vēdzeles (noteikti), zandarts, kūpināti brekši, lašu ikri. Sama garša esot aizmirsusies. Zutis ir garšīgs, to pagājušajā vasarā pašam izdevies izvilkt - jūrā, kā reizi.

Gandrīz visu mūžu Ivars esot makšķerējis vienatnē, tā viņam paticis labāk.

- Makšķerēšana, tas ir tāds intīms process...

Taču tagad viņam iepaticies makšķerēt arī kompānijā, un maija beigās Ivaram stāv priekšā kāds interesants notikums, saistīts tieši ar makšķerēšanu kompānijā. Proti, viņš kopā ar vēl diviem liepājniekiem, diviem ventspilniekiem un vienu rīdzinieku - visus kopā viņus varētu uzskatīt par Latvijas izlasi - dosies uz Itāliju, lai piedalītos pasaules čempionātā foreļu spiningošanā.

- Čempionāts notiks kalnu upē, un tam varētu būt ļoti mazs sakars ar to, kā tas notiek šeit Latvijā.

Forelēšanu, šo elitāro makšķerēšanas veidu, Ivars sācis apgūt tikai pagājušajā gadā. Nez kādēļ forelisti lielākoties visi ir cilvēki ar māksliniecisku ievirzi. Arī Ivara komandas biedri, abi liepājnieki, tādi ir. Alex spēlē kontrabasu, bet Uldis Bērziņš (Ivara skolotājs foreļu ķeršanā) ir dizaineris.

- Forelists - tas skan lepni. Foreļu copei ir savs smalkums. Tas nav nekāds rupjais sporta veids. Varbūt tas ir sava veida snobisms?

Taču arī foreles ķer divu veidu cilvēki - forelisti un foreļu bendes.

- Gadās, ka makšķernieks nobrien četrus kilometrus pa mežu līdz savai foreļu upītei un pēkšņi smiltīs ierauga četrkantīgu nospiedumu. Skaidrs, ka te jau ir bijuši elektriķi, zivju bendes. Tāpēc jau foreļu vietas tiek rūpīgi slēptas.

Ar dižzivīm Ivars lielīties nevarot, bet ķēris esot gandrīz vai visu sugu zivis. Ir bijuši lieli lomi - brekši, zandarti. Tepat Liepājas ezerā īstus krokodilus gadījies saķert, pamatīgi nocīnīties ar tiem, bet ievilkt laivā nav izdevies. Nu, protams, lielākās zivis ir tās, kas aizpeld...

- Man gan nepiemīt tieksme 100 gramu smagu zivteli pataisīt par 3 kg vērtu. Man makšķerēšana ir atpūta, es nedzenos pēc rekordiem. Lūk, rīt atkal braukšu - uz Pāvilostu, uz Sakas upi.

Makšķernieku raksturīga iezīme, saka Ivars, ir tā, ka viņi noteikti ir labsirdīgi cilvēki. Tas gan nenozīmē, ka tie, kuri nav makšķernieki, noteikti nav labsirdīgi.

Jāņem vērā, ka makšķerēšana īstenībā ir ļoti dārgs vaļasprieks.

- Normāls, ne ekselents, spininga kāts maksā 100 latu, bet var dabūt arī par tūkstoti. Āķīši raujas, vizuļi aizķeras, un tāpēc viens neveiksmīgs metiens var izmaksāt 2 latus. Ja tādi vienā reizē ir desmit, tad - rēķiniet paši. Taču cope ir neatsverama lieta. Kādas kaislības mēdz uzvirmot laivā! Nemaz nezināju, ka tādi vārdi manā mutē dzīvo! Un tas nav tikai man. Iebrauc trīs vīri ezerā, un tu dabū atklausīties visu ko. Toties tu esi izlādējies. Un nevienam neesi pāri nodarījis. Ja zivis neķeras, sēdi un pārdomā dzīvi. Atbrauc no makšķerēšanas, un ir harmonija.