Kurzemes Vārds

10:57 Svētdiena, 26. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

No sestdienas līdz sestdienai

Visi tiesneši vainīgi?

Aizvadītās nedēļas notikumus komentē Kurzemes Apgabaltiesas tiesnese Vineta Vaiteika

No koncerta līdz koncertam. Šķiet, ka šā nedēļa Liepājā pagājusi visai patīkamā noskaņā. No festivāla "Mēs - liepājnieki" līdz šīvakara koncertam "Pūt, vējiņi!" estrādē. Šovakar arī jāskatās Eirovīzijas konkursa pārraide no Tallinas un jācer, ka Latvijas pārstāvjiem veiksies labi. Muzikāla šās nedēļas nogale Liepājā arī tādēļ, ka sākušās "Džeza dienas", koncertzālē muzicēja mūsu Simfoniskais orķestris. Nedēļa uzskatāmi apliecina, ka mūsu pilsēta patiesi ir bagāta ar muzikālām aktivitātēm.

Pēdējais zvans skolās. Vidusskolu absolventiem īpašs laiks. Tāpat kā viņu vecākiem un skolotājiem. Jauniešiem tās ir atvadas no skolas. Tikai vēl mazliet, un sāksies pavisam cita dzīve. Saistībā ar pēdējo zvanu, kā katru gadu, sāk skanēt dažādas runas par naudu, kas nepieciešama dāvanām skolai, dāvanām skolotājiem. Jāņem vērā, ka naudas vākšana un konkrētā summa visbiežāk ir pašu vecāku pieņemts lēmums. Vecāku, absolventu brīva griba, ne skolas pasūtījums.

Tūrisma pilsētiņa jūrmalā. Tikai apsveicama visu to aktīvo un uzņēmīgo cilvēku iniciatīva, kuri īstenojuši tūrisma pilsētiņas izveidi netālu no bijušā Jūrmalas atrakciju parka. Tā kā visi vecie karuseļi novākti, tagad mazajiem bērniem būs vismaz šāda iespēja - jaunizveidotā atpūtas un sportošanas vieta.

Labos tramvaja sliedes. Izskanēja ziņa, ka Pilsētas dome finansiāli atbalstīs tramvaja sliežu remontu, kas ieplānots visai vērienīgs. Tā vien šķiet, ka tramvajs bijis un būs neatņemama mūsu pilsētas sastāvdaļa un tam noteikti jāpievērš visa vajadzīgā uzmanība. Par ielu stāvokli būtu atkal cita runa, jo tās nav tādas, kādus vēlamies redzēt trotuārus un ceļus. Varbūt pirms vēlēšanām kaut kas sāks mainīties uz labo pusi.

Iedzīvotāji naturalizējas. Tikai atbalstāms process! Mēs dzīvojam vienā valstī, šeit, vienā pilsētā - ne tikai latvieši, bet arī citu tautību cilvēki. Realizējot savu vēlēšanos iegūt Latvijas pilsonību, šie ļaudis apliecina, ka grib dzīvot, strādāt un savus bērnus audzināt Latvijā. Lai to īstenotu, nav par grūtu ne iemācīties valodu, ne apgūt mūsu valsts vēsturi, ne izturēt citas pārbaudes. Tikai pašam tas jāgrib un jādara, jo kurnēt un justies apvainotam, pazemotam - vai tad tas kaut ko maina?

Tiesneši korumpēti? Televīzijā redzēju un noklausījos Valsts prezidentes runu, kas, kā vēlāk pārrunājām, ne tikai man, bet arī pārējos kolēģos izraisīja izbrīnu, pat sašutumu. Nevarēju iedomāties, ka kaut kas tāds iespējams, jo runāja ne jau garāmgājējs, cilvēks no ielas, bet prezidente. Jā, nu patiesi var uzskatīt, ka valsts tiesu vara nozākāta pilnībā un par tās prestižu vispār nav ko runāt. Ja iedzīvotāji neizprot lietas patieso būtību, nav grūti radīt naidnieka tēlu. Ja jau prezidentei tik labi zināms, ka tiesneši kopā ar prokuroriem iznīcina pierādījumus, kādēļ netiek nosauktas konkrētas personas, bet par vainīgiem, neuzticamiem un negodīgiem padarīti pilnīgi visi tiesneši? Jā, es pieļauju, ka visā diezgan lielajā Latvijas tiesnešu saimē var būt arī negodīgi cilvēki, bet, kā jūtas visi tie pārējie, kuru sirdsapziņas tīras? Neatliek nekas cits, kā domāt, ka prezidentei nav tie labākie padomdevēji un kādam ļoti izdevīgi graut tiesu varu Latvijā. Vairāk nekā skaidrs, ka bez tiesu varas neviena stabila valsts nevar pastāvēt, bet pieļauju, ka tiesas var nepatikt ietekmīgajām valsts amatpersonām, tiem, kas nodarbojas ar kontrabandu.

Latvijā pastāv trīspakāpju tiesu sistēma, un tas nozīmē, ka spriedumus var pārsūdzēt augstākās instances tiesā. Pieņemsim, notiesātais ir apmierināts ar piespriesto sodu, bet to jebkurā gadījumā var pārsūdzēt prokurors, virsprokurors. Ja savukārt notiesātajam radušies iebildumi pret piespriesto sodu, advokāts parūpēsies, lai lietu izskata augstākās instances tiesā.

Ārstēsies nepilngadīgie narkomāni. Šonedēļ Ministru kabinets pieņēmis lēmumu, ka izveidos ārstniecības iestādes, kurās ar vecāku piekrišanu varēs ārstēt nepilngadīgos narkomānus. Skaidrs, ka likt cietumā narkotiku lietotāju un tā cerēt uz viņa labošanos nav nekādas jēgas, jo cietums neatturēs no pierastās dzīves.

Stājušies spēkā Krimināllikuma labojumi. To ir diezgan daudz, bet, manuprāt, būtiski, ka tagad likumā konkretizēts, kam var piemērot sodu, kas zemāks par zemāko robežu. Tās ir tikai tās personas, kas agrāk nav tiesātas, nepilngadīgie un sievietes.