Kurzemes Vārds

09:43 Svētdiena, 26. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Nīcas rukši nolēmuši paplašināties

Pēteris Jaunzems

Vakar ļoti nozīmīga diena bija šķirnes cūku audzēšanas uzņēmumam "Nīcas rukši". Vispirms jau tāpēc, ka ir saņemta ziņa par 100 tūkstošu latu liela kredīta piešķiršanu Hipotēku un zemes bankā. Izpilddirektore Dzintra Lejniece pastāstīja, ka aizņēmums paņemts uz 20 gadiem un naudu domāts izmantot fermas rekonstrukcijai. Tas vajadzīgs, jo īpašnieki, kuru pulkā ir arī akciju sabiedrības "Saldus labība" darbinieki, nolēmuši ievērojami palielināt Landrases šķirnes sivēnmāšu skaitu. Nākotnē viņi plānojot paplašināt sivēnu tirdzniecību. Tādēļ visdrīzākajā laikā sākšoties modernas cūku novietnes iekārtošana. Tur viss atbildīšot Eiropas prasību līmenim. Būšot gan dušas, gan citas labierīcības. Būvdarbus sabiedrība grasoties pabeigt līdz rudenim.

Otrs būtisks notikums bija sertifikācija. Katru gadu ir jāatjauno šķirnes fermas statuss. Dzintra Lejniece teica, ka tam nevarot sagatavoties dažās dienās vai pat nedēļās, bet mēķtiecīgi jāstrādājot visu laiku. Paveikto novērtēt vakar ieradās komisija, kurā bija pārstāvji gan no Zemkopības ministrijas, gan Ciltsdarba inspekcijas, gan Cūku ciltsdarba centra un Cūkaudzētāju asociācijas, kā arī no Pārtikas un veterinārā departamenta. Viņi bija pamatoti pārsteigti, jo notikušas patīkamas pārmaiņas, kas liecina, ka paveikts ir ļoti daudz. Sakārtotas ne tikai novietņu iekštelpas, bet tāpat arī ārpuse. Viss ražošanas process ir datorizēts. Programmā apkopotas nepieciešamās ziņas par cūkumāšu apsēklošanu, atnešanos, par sivēnu dzimšanu, atšķiršanu, par to tālāko kustību. "Informācija, ko agrāk zootehniķis aprēķināja un vāca, tagad ir pieejama kompjūterā," paskaidroja Dzintra Lejniece.

Izpilddirektore pastāstīja, ka līdzīgi "Nīcas rukšiem" valstī strādājot vēl pusotrs desmits cūkaudzētavu. Taču tieši uz Landrases cūku šķirni orientējušies esot tikai šejienieši. Patlaban novietnēs ir 300 sivēnmātes un nobarojamās cūkas. Taču, kā jau bija teikts, pie sasniegtā cūkaudzētāji neapstāšoties. Lai gan pašreiz tirgus apstākļi nelutinot arī šķirņu cūku audzētājus un peļņas viņiem nav, pastāvēt izdodoties, pateicoties valsts atbalstam.