Kurzemes Vārds

08:06 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dziesmas vējā un lietū, džeza mērcē

Aija Engelmane, muzikoloģe

Četras vējainas dienas Klaipēdu pieskandināja somu un norvēģu, dāņu un zviedru, igauņu un latviešu dziesmas. Visvairāk gan skanēja latviešu valoda, jo tieši Latvijas kori līdz šim bijuši visatsaucīgākie Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētkiem. Tāpat ar gavilēm visur tika sagaidīts maestro Imants Kokars , šo svētku iedibinātājs un dvēsele.

Kādiem tad īsti jābūt Dziesmu svētkiem, lai tie būtu pietiekami atraktīvi un muzikāli piepildīti? Par to ne mazums šķēpu lauzts arī pie mums. Šķiet, šoreiz bija atrasts visai labs modelis, neiekrītot lēta šova elementos. Noslēguma koncertā Klaipēdas vasaras koncertestrādē skanēja visu dalībvalstu dziesmas astoņās valodās. Ziemeļu mentalitāte dara savu, tāpēc liela daļa dziesmu bija atturīgas, pārdomu pilnas. Vajadzīgo kontrastu ienesa vokālo džeza grupu uzstāšanās. Asie, sinkopētie ritmi, lieliskas virtuozas improvizācijas skanēja gan populārās zviedru grupas "Equinox", gan lietuviešu grupas "Jazz Land", gan norvēģu vīru kvinteta "Solfa" priekšnesumā. Emocionālo pacilātību netraucēja ne vējš, ne lietus, no kura par laimi bija pasargāti dziedātāji. Uguņošana vainagoja šo koncertu, kura noslēgumā lietuvieši Dziesmu svētku karogu nodeva somiem, jo nākamie svētki notiks Somijā.

Sestdien dalībvalstu kori uzstājās maratonkoncertos četros dažādos Klaipēdas laukumos. Jēkaba Ozoliņa vadītie nīcenieki dziedāja A.Engelmaņa un O.Gūtmaņa "Liepu taku", "Dzintara dziesmu" un citas latviešu autoru dziesmas.

Līdzās koncertiem notika semināri un meistardarbnīcas, kuru vadītāju vidū bija arī Māris Sirmais un Kaspars Putniņš. Interesantas idejas devuši Ēriks Vestbergs, Keits Rīds, Ants Sots u.c. Gandarīti bija visi manis aptaujātie diriģenti – gan Ilze Valce un Gunta Vite, gan Mirdza Paipare un Kārlis Kreicbergs. Īsts saldēdiens bija reprezentācijas koru koncerts Marijas Miera Ķēniņienes baznīcā, kur Latviju spoži pārstāvēja koris "Latvija" diriģenta Mārs Sirmā vadībā. Man interesanta šķita igauņu Nacionālā vīru kora uzstāšanās, kuru vēl labi atceros no koncertiem Liepājā slavenā G.Ernesaksa vadībā. Koris ir saglabājis savu prestižu, skanējumu. Līdzās solīdām dziesmām viņu dziedātā Veljo Tormisa dziesma "Igauņu politisko partiju spēles" bija ironiska žanra ainiņa ar komiski ķildīgām intonācijām, pa brīžam ieskanoties: "Mu isamaa?"

Svētki dažreiz ir arī negaidītu tikšanos reize. Pēc septiņpadsmit gadiem komponistam Aldonim Kalniņam un diriģentam Kārlim Kreicbergam – bijušajiem studiju biedriem – bija ko atcerēties. K.Kreicbergs svētkos ieradās ar kori "Saldava", bet noslēguma koncertā izskanēja A.Kalniņa dziesma "Dzimtene – mūzika mūžīgā".

Visur Klaipēdā bija jūtama arī citu svētku tuvošanās – 1.augustā pilsēta sāks svinēt savu 750.jubileju. Priecē, ka šo svētku kontekstā trīs nedēļas risināsies arī plašs operu un simfoniskās mūzikas festivāls, kurā ielūgts piedalīties arī mūsu Simfoniskais orķestris.