Kurzemes Vārds

00:23 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Zelta zivtiņa peld uz mērķi

Edgars Lūsēns, Edgars Džiguns

Sporta cienītājiem atlicis gaidīt vairāk par diviem gadiem līdz Atēnu olimpiskajām spēlēm, viņu no tām šķir 200 metru garš ūdens celiņš. Nesen kļuvis par šā gada valsts čempionu piecās disciplīnās, labojot trīs sev piederošus rekordus. Planētas čempionātā tikai apstākļu sakritības dēļ neiekļuva divdesmit labāko vidū. Pasaules kausos aizpeldējis līdz septītajai vietai. Viņam šobrīd ir 19 gadu, viņa rezultāti pastāvīgi uzlabojas, viņa stihija ir 200 metru brīvajā stilā. Šobrīd viņš gatavojas Eiropas 26.čempionātam peldēšanā, kurā, ja izdosies iekļūt starp astoņiem labākajiem Vecās pasaules peldētājiem, var tikt nodrošināta dalība olimpiskajās spēlēs. Par šā gada labāko Liepājas individuālā sporta pārstāvi pasludināmais, liepājnieku Neptūns Latvijas un nu jau vairs ne tikai Latvijas peldbaseinos - ROMĀNS MILOSLAVSKIS šoreiz ir "Kurzemes Vārda" cilvēks nedēļas centrā.

Liepājā sporta aprindu uzmanības centrā Miloslavskis atrodas kopš 1999.gada nogales, kad kļuva redzams, ka jaunatnes peldēšanas sacensībās panākumus regulāri gūstošais talants strauji sāk tuvoties Sidnejas olimpisko spēļu normatīvam. Gada laikā pamanījies savu personisko rekordu labot pa vairāk nekā septiņām sekundēm, Miloslavskis patiešām it kā atvēzējās uz starptautiski akceptējamu rezultātu, lai cik neticams tas Liepājas sporta pelēcīgajā ikdienā arī būtu. 2000.gada vasarā līdz olimpiādei Miloslavskim pietrūka 11 sekundes simtdaļu, taču būtiski, ka ne sportists, ne viņa trenere to neuztvēra kā neveiksmi, jo abi labi saprata, ka tā tik un tā vēl nebūtu Miloslavska olimpiāde. Protams, pārsteidzīgi un pat nevajadzīgi lielmanīgi būtu apgalvot, ka viņš par tādu kļūs pēc diviem gadiem Atēnās paredzētajās spēles, tomēr R.Miloslavska un I.Grodzickas mērķtiecība, kā arī rezultātu izaugsme rāda, ka sapnis par piedalīšanos pasaules nozīmīgākajā sporta forumā sāk iegūt arvien reālākas aprises. Un arī tas, kas Miloslavskis ir viena no Latvijas peldēšanas lielākajām cerībām jau vairs nav tikai "Kurzemes Vārda" optimistiskais redzējums vien.

"Romāns nepārprotami uzskatāms par mūsu valsts peldēšanas zelta zivtiņu," uzskata Latvijas peldēšanas federācijas ģenerālsekretārs Arturs Jakovļevs. "Šādi talanti nerodas katru dienu un pat ne katru gadu. Romānam ir dabas dots universāls augums un atbilstošas fizioloģiskās dotības, lai šo talantu izkoptu, kā arī lieliskas darbaspējas, tāpēc mēs esam apņēmības pilni darīt visu, kas mūsu spēkos, lai R.Miloslavskis kļūtu par starptautiskas klases peldētāju."

A.Jakovļevs gan reāli novērtē, ka paveikt to organizatorisko darbu, kas nepieciešams, lai sasniegtu mērķi, nebūs viegli, jo peldēšanas lielvalstis vienam talantam tērē vismaz 50 tūkstošus ASV dolāru gadā, un tā ir minimālā summa, kas nepieciešama tādu treniņapstākļu, sadzīves un farmakoloģijas nodrošināšanai, lai spētu sacensties ar līdzvērtīgi spējīgiem konkurentiem. A.Jakovļevs arī uzskata, ka faktiski ir beidzies laiks, kad rezultātu progresu varēja sasniegt tikai ar darbaspējām un talantu vien, un nākotnē arvien vairāk visu izšķirs tas, kādos apstākļos savas spējas turpinās izkopt sportists.

Jāteic, ka šī ir viena no retajām reizēm, kad tieši šie treniņapstākļi, nevis sportista spējas un prasmes, rādās kā viens no galvenajiem šķēršļiem, jo atgādināsim, ka, piemēram, šobrīd Miloslavskim Liepājā vienkārši nav kur trenēties. Pavisam skarbs viedoklis šajā sakarībā ir Kompleksās sporta skolas direktoram Naumam Vorobeičikam, kura pakļautībā atrodas peldēšana. Viņš ir pārliecināts, ka Miloslavski var noturēt Liepājā tikai tad, ja skolas valdījumā tiek atdots baseins, kur tad sportists varētu trenēties par velti. "Mums vienkārši nav tik daudz naudas, lai nepārtraukti apmaksātu R.Miloslavska treniņus ārzemēs tādā apjomā, kādā sportistam tie ir nepieciešami. Tā īstenībā arī ir izšķērdība, ja mums Liepājā baseins ir, bet sportists spiests trenēties kaut kur svešā vidē."

Tikmēr pašlaik Latvijas peldēšanas zelta zivtiņa jūlija nogalē Berlīnē paredzētajam Eiropas čempionātam turpina gatavoties Latvijas izlases treniņnometnē Tartu pilsētā Igaunijā.

"Romānam šeit ļoti patīk, un viņš ir apmierināts gan ar treniņiem, gan dzīvošanu," sazvanīta Tartu viesnīcā, stāsta peldētāja trenere Irina Grodzicka. Runājot par rezultātiem, viņa apstiprina faktu, ka tie turpina progresēt un šobrīd galvenais mērķis ir īsajā baseinā uzrādīto laiku 200 metros brīvajā stilā sasniegt arī divreiz garākā ūdenī, kurā, saprotams, ir vajadzīga lielāka izturība, lai uzturētu tempu. "Šobrīd atbilstošu kontrollaiku Romāns uzrāda pie 100 metru atzīmes," skaidro I.Grodzicka. Ja izdosies vēl nedaudz "pielikt", lai nopeldētu līdz galam, domājams, ka rezultāts līdzināsies olimpiskajiem normatīviem."

Arturs Jakovļevs, vaicāts par prognozēm Eiropas čempionātam, bilst, ka, sasniedzot optimālo sportisko formu, Romāns Miloslavskis varētu būt gatavs patīkamiem pārsteigumiem, un personiski viņš nebrīnītos, ja liepājniekam pamatdisciplīnā būtu pa spēkam ielauzties spēcīgāko astoņniekā.

"To nevar tā nepārprotami apgalvot: jā, Romāns piedalīsies olimpiādē," profesionāli piesardzīga ir I.Grodzicka. "Jebkura izcīnīta vieta ikvienās sacensībās ir atkarīga no ļoti daudziem apstākļiem." Treneres rezervētā attieksme pret solījumu došanu ir saprotama, jo atcerēsimies kaut vai Maskavā notikušo pasaules čempionātu, kurā, kā zināms, R.Miloslavskis, nepaguvis atklimatizēties, peldēja līdz ar pirmajiem gaiļiem un par mata tiesu neaizsniedzās līdz izvirzītajam mērķim, jo gluži vienkārši sportista ķermenis nebija vēl pamodies. Berlīnē tas tā nebūšot, jo, pirmkārt, Vācija jau atrodas no laika joslu viedokļa labākā pozīcijā nekā Krievijas Eiropas daļa, turklāt jau šobrīd treniņgrafiks tiek sastādīts atbilstoši paredzamajam starta laikam. Papildus visam katrās sacensībās jebkurš no sāncenšiem uzrādīs savu laiku, un aplami ir domāt, ka Romāns Miloslavskis šobrīd vienīgais visā pasaulē trenējas un pieliek rezultātam. Nav noslēpums, ka pēdējos gados peldēšanā visā pasaulē tiek sasniegti aizvien jauni ātrumi.

Pareizi trenējoties, profesionālu treneru vadībā var sasniegt optimālu sportisko formu brīdī, kad uz kārts tiek likts viss, galu galā var zināt, kur un cikos būs jāpeld, var pat izpētīt un matemātiski paredzēt konkurentu rezultātus, taču nav iespējams paredzēt, kāds īstajā dienā būs garastāvoklis visu varenajam. Tāpēc novēlēsim veiksmi un visi kopā turēsim īkšķus, lai Romāna un Liepājas vārds atskanētu grieķiskā akcentā jau pēc diviem gadiem, un netiesāsim, ja tas notiks vēl pēc četriem.