Kurzemes Vārds

02:56 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sējēja pretendenti izpelnās teicamas atzīmes

Pēteris Jaunzems

Jau rakstījām, ka Zemkopības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju rīkotajam konkursam "Sējējs – 2002" pieteiktas divas mūsu rajona saimniecības. Sacensībā ar labākajiem kolēģiem valsts mērogā šogad spēkus izmēģināt ir sadūšojušies Lažas pagasta zemnieku saimniecības "Birzītes" īpašnieki Vizma un Andrejs Silenieki, kā arī Grobiņas pagasta dārzniecība "Grobiņas ziedi", ko kopīgi ar dēlu Jevgeniju vada Valija Rudenko. Aizvakar ar abām pretendentēm iepazīties bija ieradusies Dienvidkurzemes Reģionālās lauksaimniecības pārvaldes komisija ar Atbalsta daļas vadītāju Oskaru Osi priekšgalā.

Kur spāres, tur attīstība

"Kurzemes Vārds" komisijas darbu vēroja mūsu rajona vērienīgākajā ziedu audzēšanas uzņēmumā. Kaut gan uzskatām, ka "Grobiņas ziedos" neiegriežamies nemaz tik reti un puslīdz esam lietas kursā par to, kas tur notiek, šoreiz jutāmies pārsteigti par darbīgā kolektīva sasniegtajām pārmaiņām. Aizvadītā gada gaitā ir sakārtota siltumapgādes sistēma, efektīvāk tiek izmantotas siltumnīcu un arī lauka platības, blakus ekspluatācijā esošajiem korpusiem slejas jaunu siltumnīcu spāres. Par to atzinīgi izteicās arī komisijas locekļi. Oskars Osis redakcijai sacīja, ka celtniecība ir pirmā pazīme, kas rāda kopējo situāciju uzņēmumā. Grobiņā tā notiekot, un tas nozīmē, ka šeit pārvarēta lejupslīde, kas izpostīja daudzas puķu audzēšanas saimniecības valstī, un lietas pamazām sāk virzīties uz labo pusi.

Izpilddirektors Jevgenijs Rudenko gan savos vērtējumos bija piesardzīgāks. "Es negribu teikt, ka ejam uz priekšu," viņš iebilda, jo uzskata, ka pagaidām vēl uzņēmums tikai uzkrāj potenciālu. Nupat esot jāsāk maksāt procenti par siltumapgādes sistēmas ierīkošanai paņemto kredītu, kā arī vēl daudzviet jāsakārto pati saimniecība. Taču izpilddirektors piekrita, ka pārvērtības ir sākušās, un saimniekotāji neslēpa, ka kaldina samērā vērienīgus plānus.

Valija Rudenko pārmaiņas izskaidroja ar produkcijas realizācijas iespēju palielināšanos tirgū. "Grobiņas ziediem" ir seši savi tirdzniecības punkti. Galvenokārt Liepājā. To apgāde ar ziediem tiek nodrošināta vispirms. Bet, ja prece paliek pāri, to ved uz Rīgas bāzēm. Tur pieprasījums ievērojami lielāks par grobiņnieku piedāvājuma iespējām. "Mēs par maz audzējam," teica Valija Rudenko. Šā iemesla dēļ pagaidām vēl netiekot slēgti līgumi, bet darījumi notiek tikai saskaņā ar mutisku vienošanos. Uzņēmuma īpašniece uzskata, ka imports pamazām zaudē savus piekritējus, jo vērojams, ka Latvijā audzētajām puķēm pircēji dod priekšroku. Turklāt, piemēram, rozēm tā bijis visu laiku.

Zemnieki tiecas pēc sakārtotības

Īpaši jūtami pieprasījums pēdējos gados palielinājies mūzzaļajiem apstādījumu kociņiem un dekoratīvajiem krūmiem. Interesanti, ka lielākie pircēji ir tieši zemnieki, kas sākuši sakārtot savas sētas. Grūti pasacīt, taču iespējams, ka tas saistīts ar vēlēšanos uzņemt tūristus. "Pat jābrīnās, ka ar visu nabadzību zemnieki atlicina līdzekļus, lai iegādātos kaut ko skaistumam," sacīja Valija Rudenko. Viņa paskaidroja, ka uzņēmums piekritis piedalīties konkursā, jo vēloties pierādīt savu lauksaimniecisko ievirzi. Tāpēc, ka cilvēkos joprojām valda uzskats, ka puķi izaudzēt ir vieglāk, nekā iegūt kartupeli vai burkānu. Daudziem neesot pat mazākā priekšstata par to, cik prasmes un līdzekļu ir jāiegulda, lai iegūtu mūsdienu prasībām atbilstošu rezultātu.

Līdz laureātiem vairs nav tālu

Var teikt, ka, neatlaidīgi strādājot, Grobiņas pagasta puķu audzētāji tādu ir sasnieguši. Tā saku tāpēc, ka konkursa reģionālā komisija, sarēķinot daudzos plusus un nedaudzos mīnusus, uzņēmumam no iespējamiem simt punktiem piešķīra 97.

Vēl augstāku atzīmi izpelnījās zemnieku saimniecība "Birzītes", kas saņēma 99 punktus, un var sacīt, ka tā atrodas par mata tiesu no laureāta goda, ko piešķirt ir tiesības valsts mēroga vērtēšanas komisijai. Oskars Osis teica, ka tā ar pretendentiem iepazīšoties pēc vairākām nedēļām, kad reģionālie vērtētāji savu darbu būs pabeiguši. Vizma un Andrejs Silenieki konkursā piedaloties gan kā piena ražošanas, gan šķirnes lopu audzēšanas saimniecības īpašnieki. Teicamas atzīmes abos virzienos viņi saņēmuši tāpēc, ka neesot bijis iemesla, par ko punktus atskaitīt. Nedaudz varbūt vēl jāpiestrādā pie mēslu krātuvēm.

Jo apbrīnojamāks šāds rezultāts šķiet, ja zinām, ka savu saimniecību attīstīt Silenieku pāris sāka purvainā vietā, kur nekā nebija. Slikti esot tas, ka, lai nokļūtu "Birzītēs", ir jābrauc caur citu sētu, kas salīdzinājumā ar pretendentiem esot kā nakts pret dienu.