Kurzemes Vārds

10:33 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Mūspusē vētras pagaidām nebūs

ĻENA DEIMANTIENE, sinoptiķe

Vētras, kas Latvijas vidienē, Rīgā un tās apkārtnē plosījās ceturtdienas pēcpusdienā, bija parasta dabas parādība, kas rodas, saduroties divām dažādām gaisa masām. Šos notikumus provocēja pēkšņā augstā gaisa temperatūra – Rīgā tā bija 30 grādu. No citas puses tuvojās aukstākas gaisa masas, un, abām satiekoties, notika, ja tā var teikt, izlādēšanās: pērkons, zibens un vētra, kas Rīgā sasniedza tai pusē reti piedzīvojamu ātruma rekordu – 30 metrus sekundē. Mūs, liepājniekus, no vētras pasargāja tas, ka gaiss pie mums nesasila tik daudz, kā Latvijas vidienē. Taču, ja atceramies, pagājušajā rudenī arī pie mums vētras nebija nekāds retums, kaut gan citviet Latvijā to nebija. Labi gan, ka pie mums nebija cilvēku upuru, kā tas ne jau pirmo reizi ir Rīgā.

Tas, ka atšķirības laika apstākļos tik nelielā teritorijā, kāda ir Latvija, ir tik lielas, nav nekas neparasts. Tā ir normāla parādība. Esam taču ievērojuši, ka izteiktas temperatūras atšķirības ir arī ziemā, kad Latvijas austrumu daļā temperatūra noslīd līdz mīnus 20 grādu atzīmei un pat zemāk, bet pie mums Liepājā tajā pašā laikā ir gandrīz vai atkusnis. Vasarā savukārt, gluži pretēji, pie mums ir aukstāks nekā citviet Latvijā. Pie mums situāciju nosaka jūras tuvums. Ziemā te siltāks ir tāpēc, ka jūra tik ātri neatdziest un no tās nāk siltāks gaiss, kas atvaira lielo aukstumu, bet, iestājoties siltākam laikam, jūra nespēj tik ātri, kā mēs gribētu, sasilt, un tādējādi no jūras pūš vēsi vēji, kas ietekmē gaisa temperatūru mūsu pilsētā vasarā.

Lai nomierinātu liepājniekus, varu pateikt, ka šobrīd sinoptiķi neprognozē mūspusē tādas vētras, kādas citi piedzīvoja ceturtdien. Diemžēl neiepriecināsim arī ar saulainu laiku. Visticamāk, ka vismaz tuvāko dienu laikā laiks saglabāsies silts, taču palaikam arī lietains, tāpēc pagaidām brīvdienās vajadzēs jūrmalas vietā meklēt citu izklaidi.