Kurzemes Vārds

14:10 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

No sestdienas līdz sestdienai

"Tikai kopīgi – arodbiedrību saimē!"

Aizvadītās nedēļas notikumus komentē Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs JURIS RADZEVIČS

– Man no profesionālā viedokļa vissvarīgākais šķiet tas, ka šonedēļ Liepājas slimnīcā izveidota liela un jauna arodorganizācija. Cilvēki tajā stājušies ar nopietnu apziņu būt arodbiedrībā, darboties tajā. Un tas nav kā agrāk, padomju laikā, kad tajā vajadzēja būt obligāti, lai tiktu vismaz pie darbnespējas lapas. Cilvēki ir sapratuši, ka viņi citādi vairs nevar atrisināt savas problēmas, ka to var darīt tikai kopīgi – arodbiedrību saimē. Es, uzrunājot slimnīcas arodbiedrības biedrus, jau sacīju, ka tie cilvēki, kuri nav arodbiedrībā, faktiski dzīvo uz arodbiedrības rēķina. Jo tie sasniegumi, kuri ir gūti dažādās jomās un atvieglo darba ņēmēju dzīvi, nenotiek paši no sevis vai pēc kādu labdaru mirkļa solījumiem. Tie tiek panākti, ar pastāvīgu, neatlaidīgu arodbiedrību spiedienu. Vienalga, vai iet runa par sociālās apdrošināšanas obligātajiem maksājumiem, vai pensijas likumu, vai par vēršanos pret uzņēmuma "Latvenergo" privatizāciju. Citi jau var teikt, ka tas ir viņu nopelns, bet, ja būsim godīgi, ir jāatzīst, ka tas viss tika un tiek darīts tikai par arodbiedrības līdzekļiem. Bet labumu gūst visi.

Viens no svarīgākajiem jautājumiem, ko mēģinām risināt, un varbūt nākamnedēļ panāksim atrisinājumu, ir par to, ka šogad vēl joprojām nav apstiprināti noteikumi par darbinieku prasību apmierināšanu uzņēmuma maksātnespējas gadījumā. Ministru kabineta komitejas sēdē ir panākta principiāla vienošanās, ka šādi noteikumi noteikti būs, bet turpinās strīds starp ministriem, no kādiem līdzekļiem šīs naudas jāmaksā. Arī Liepājā ir uzņēmumi, kuri kļuvuši maksātnespējīgi un kuru darbinieki gaida, kad saņems nopelnīto. Saskaņā ar šiem noteikumiem, ja arī uzņēmumiem nav savu līdzekļu, administrators ir tiesīgs prasīt, lai līdzekļus tam piešķirtu valsts un vismaz minimālā apjomā apmierinātu darbinieku prasības.

Vēl viens jautājums, kas varētu interesēt arī liepājniekus, īpaši Liepājas teātra cilvēkus, tā ir noteikumu izskatīšana Ministru kabineta komitejas sēdē par tām jomām, kurās parasti netiek slēgts darba līgums uz nenoteiktu laiku. Gribu pateikt uzreiz, ka šajā projektā nav tādas profesijas kā aktieri. Aktieriem ir jābūt pastāvīgam darba līgumam. Cīnījāmies par daudzām profesijām. Piemēram, arī par dekoratoriem. Vienošanās par šo profesiju vēl nav panākta, bet ceram, ka arī to iekļaus starp profesijām, kurām nedrīkst būt līgums uz noteiktu laiku. 25.jūnijā ir arī pastiprināts sezonas darbu saraksts. Aktiera profesija nav minēta arī starp sezonas darba darītājiem. Tad jau arī skolotājus varētu ieskaitīt sezonas darbu veicējos! Bet pēc šiem noteikumiem tas būtu nelikumīgi. Pastrādāt iznāca daudz, bet tas bija tā vērts.

Rīdziniekiem, man īpaši kā autovadītājam, šādas tādas neērtības radīja NATO kandidātvalstu Ministru prezidentu saiets. Bet priecē vismaz tas, ka Vanšu tilts šajās dienās ir uz abām pusēm pārbraucams. Bet, ja nopietni, mums NATO sastāvā, protams, ir jābūt. Bet mēs varam uz katra ielas bazūnēt, ka mums tur jābūt, tikai es šaubos par vienu, vai mēs NATO vai Eiropas savienībai būsim vajadzīgi tādi, kādi šodien esam – slimi, glupi un neizglītoti. Latvijā strauji palielinās to slimību skaits, kuras ir raksturīgas nabadzīgām sabiedrībām. Lai gan tiek runāts par finansējuma palielināšanu šīm jomām, tas ir nepietiekami, lai šajās organizācijās varētu ieiet kā līdzvērtīgi partneri. Manuprāt, vispirms jāparūpējas par veselības aprūpi un izglītību, un tad NATO pats par sevi būs un nekur nepaliks.

Man diezgan bieži iznāk lidot. Bet satriec tik traģisks notikums, kāds bija šonedēļ, kad lidmašīnu katastrofā aizgāja bojā tik daudz baškīru bērnu. Tas rāda, cik tomēr dzīvība, cilvēks ir trausls, nav spējīgs tādām nelaimēm pretoties. Skumji ir tas, ka to nevar novērst pat visjaunākās tehnoloģijas. Vismodernākās lidmašīnas tik un tā kādu iemeslu dēļ avarē. Ja mēs runājam par pasaules karstajiem punktiem, tad tur vismaz rīcība ir atkarīga no pašiem cilvēkiem.

Joprojām pasaule runā par Izraēlas un Palestīnas konfliktu. Tikko biju Starptautiskās darba organizācijas ikgadējā konferencē. Atskaņas no karstajiem punktiem parādās arī tur, kur satiekas gan arodbiedrību, gan darba devēju, gan valdību pārstāvji. Būtībā nav vienotības arī pašu arābu vidū. To mēs konferencē redzējām ļoti skaidri, kad bija runa par speciāla fonda dibināšanu, lai palīdzētu palestīniešu strādniekiem un nodrošinātu nodarbinātību. Ja abas valstis – Izraēla un Palestīna – nevarēs vienoties par abām pusēm pieņemamu kompromisu, miera tur nebūs. Jāņem vērā šā platuma grādu tautu temperaments un vēsture. Būtu naivi cerēt, ka tur jelkad iestāsies pilnīgs miers. Arī pamiers būtu labs sasniegums, jo šādos konfliktos visvairāk cieš tieši nevainīgi cilvēki.