Kurzemes Vārds

01:55 Trešdiena, 12. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Ievēlēts naudu nedos

Anda Pūce

Ar patiesu prieku šonedēļ gatavoju publikāciju par jaunu grāmatu ieguvumiem Liepājas rajona bibliotēkās, jo vēl gada sākumā, analizējot aizvadīto darba gadu, bija jāsecina, ka rajonā lauku bibliotēkas ir pabērna lomā. Tagad vismaz puse vēl tuvākajā laikā tiks pie jaunām bērnu un pieaugušo grāmatām par valsts vai partiju doto naudu. Un tomēr prieks mijās ar skumjām par to, ka, piemēram, gaidāmie pirmie Liepājas rajona Grāmatu svētki var palikt arī vienīgie un faktiski jau tas būs grandiozs pirmsvēlēšanu sarīkojums ar nelielu literāru pieskaņu.

Gaidāmie Grāmatu svētki, ko nemaz negribu noniecināt, pirms tie vēl notikuši, tomēr vistiešākajā veidā ir saistīti ar partiju priekšvēlēšanu aktivitātēm, un tie 100 latu vienai bibliotēkai, ko politiķi atvēlējuši jaunām grāmatām, ir smieklīgi zema maksa par publicitāti, tomēr tam pretī ir desmit rajona bibliotēkas, kur grāmatu iegādei naudas tiešām atvēlēts gaužām maz. Tāpēc arī Liepājas rajona Bibliotēku dienesta vadītāja Ilga Tālberga uzsver, ka dāvinājums ir ļoti nozīmīgs. Lai arī tik ļoti negribas atzīt, ka esam nopērkami par futbola pārraižu sponsorēšanai atvēlētajiem latiem un naudiņas par jaunām grāmatām bibliotēkai, tomēr esam tādos apstākļos, ka ar prieku uzņemam šādas dāvanas. "Visvairāk man nepatīk, ka grāmatas saņems tikai desmit bibliotēkas," atzīst I.Tālberga, uzsverot, ka tikpat svarīgs šāds grāmatu dāvinājums būtu arī jebkurai rajona bibliotēkai. Kaut vai tāpēc, ka tad bibliotekāri par pašvaldību naudu varētu nopirkt dārgās enciklopēdijas un vārdnīcas, kas arī lasītājiem ir vajadzīgas.

Tāpat ne pārāk godīgs ir arī projektu princips līdzekļu sadalē Kultūrkapitāla fonda programmās par jaunu grāmatu iegādi. Cik gan muļķīgi, ka vienai bibliotēkai ir jāpierāda, ka tai jaunas grāmatas ir vajadzīgas vairāk nekā otrai. Un tomēr prieks, ka vairāk nekā desmit rajona bibliotēkas ir pratušas izcīnīt naudu jaunām grāmatām no valsts.

Un te atkal gribu atgādināt par saistību ar gaidāmajām vēlēšanām. Vai pārāk uzkrītoši pēkšņi nav atrasta nauda dažādiem projektiem, ko agrāk gadiem nevarēja īstenot, kā tas ir gadījumā ar bibliotēkām? Var jau būt, ka tā ir laimīga sagadīšanās, bet vairāk gan izskatās tā, ka patiesībā mums nemaz tik ļoti netrūkst naudas, tikai tie, kam par to jārūpējas, neprot naudu pienācīgi sadalīt, neredz lietu kopsakarības, nenosaka pareizās prioritātes. Un arī partiju piešķirtie līdzekļi pašvaldībām skolu, muzeju un kultūras namu labiekārtošanai, ko Liepājas rajona pilsētas un pagasti šogad saņēma ievērojamā apjomā, ir tādas žēlastības dāvanas, par kurām teiktā pateicība ir mazliet skumja. Vai tad normāli nebūtu, ja valsts gādātu, lai bērniem skolās būtu normāli krēsli, lai vietējo entuziastu iniciatīva par mūzikas studijas izveidi saņemtu starta kapitālu un kultūras nams izskatītos pēc kultūras iestādes? Bet te pagastiem kā lūdzējiem jāvēršas pie partijām, cerot uz priekšvēlēšanu laikā atmaigušām sirdīm, un ar lielu pateicību jāsaņem piešķirtā nauda.

Un pats galvenais jautājums šajā sakarībā: vai tā apņēmība, ka varam izdarīt, ja vien gribam, un sajūta, ka politiķu vidū ir saimniekot spējīgi un patiesās problēmas izprotoši ļaudis, neizgaisīs tūlīt pēc vēlēšanām? Un vai savu labo gribu arī turpmāk paudīs tie, kurus vēlētāji Saeimas krēslos neiesēdinās? Es jau nu lielas cerības ar to nesaistītu, jo neievēlēts politiķis naudu nedos, bet ievēlētam vairs nav nekādas vajadzības.