Kurzemes Vārds

01:09 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Izvērtēts Jāņu noformējums

Sarmīte Pujēna

Ārējā vizuālā noformējuma konkursa žūrija apkopojusi konkursa Jāņu posma rezultātus, par to Liepājas domes Preses dienestu informējusi pilsētas galvenā māksliniece Gunta Šnipke. Pavisam izvērtēti 52 objekti, apsekotas un novērtētas arī ap 100 zārdu vietu, lai noteiktu speciālbalvas pretendentu. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem šogad Jāņu posmā bija daudz un labu noformējumu. Tāpēc augstākā iespējamā atzīme – 10 punkti – protokolā parādās 28 reizes. "Žūriju īpaši iepriecināja rotājumu dažādība – milzīgas puķes un sīku ziediņu kompozīcijas, gavilējošas tautas meitas un salmu bizes, saules un siera rituļi. Patīkami, ka uzņēmēji prot pasniegt uz svētku paplātes savas preces un pakalpojumus", atzina G.Šnipke.

1.vietu izcīnījis būvmateriālu veikals "Jumiķis" K.Valdemāra ielā (vidējais žūrijas vērtējums ir 9,563) – milzīgās ūdensrozes, kas darinātas no tapetēm, skrūvgriežiem, veļas knaģiem un citām precēm. 2.vietā "Elektrons" A.Pumpura ielā (9,188) – abu firmas veikalu skatlogi un pagalms veidoja vienotu noskaņu. 3.vietā firmas "Dati" komerccentrs Graudu ielā (8,786) – tas konkursā iesaistījies tikai šogad, žūrijas ievērību guvis ar drosmīgu, modernu un vides mērogam ļoti atbilstošu noformējumu.

Līderu trijotnei cieši seko "Liepājas kafija", firma "Multipack", "Siltā maize", "Dāvanu kaste", "Videonoma" Tirgoņu ielā, "Palass", "Sakta", "Groziņš", "Liziāna", "Ponija Cepurīte". Žūrijas simpātijas joprojām pieder 6.vidusskolai un Centrālajai zinātniskajai bibliotēkai, kas allaž kuplina pilsētas svētku noskaņu ar saviem nekomerciālo iestāžu iespējām gluži apbrīnojamiem noformējumiem. Prieks par tiem, kuri iepriekš netika rotājušies, piemēram, frizētava "Frito", kafejnīca "AmmPELMENIS".

Par speciālbalvas pretendentiem izvirzīti sešu uzņēmumu veidotie zārdi un zārdu grupas: pie ēkas Graudu ielā 50, "Rosinante" Jūras ielā, "Top!" veikals Brīvības ielā (visvairāk balsu), Liepājas Boulinga centrs, "Rāmava" un Liepājas Autoosta.

Konkursa nākamais oficiālais posms būs valsts svētki, bet žūrija ir gatava apskatīt un izvērtēt rotājumus arī starplaikā, izvēloties pretendentus dažādām speciālbalvām, līdzīgi tam, kā tas jau darīts Valentīna dienā un Lieldienās.

Piedalās Vecrīgas attīstības plānošanā

Liepājas Zaļā centra vadītāja Inese Eistere kopā ar vēl dažiem zaļajiem piedalījās Rīgas vēsturiskā centra sabiedriskās plānošanas seminārā, ko rīkoja Sabiedriskās politikas institūts. Kā zināms, Rīgas vēsturiskais centrs kopš 1997.gada iekļauts UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā, un Rīgas dome šobrīd izstrādā vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības plānu, kura tapšanā svarīga loma atvēlēta arī sabiedrības viedoklim. Kā pastāstīja I.Eistere, seminārs notika trīs daļās: vispirms bija speciālistu (A.Kušķa, P.Blūma, A.Rozes u.c.) lekcijas, pēc tam darbs grupās dažādos Vecrīgas rajonos, un noslēgumā atkal darbs auditorijā pie pilsētas plāna, kurā tiek iezīmētas grupu izstrādātās apbūves prioritātes, semināra dalībnieku viedoklis par to, kas apbūvē ir lieks, kā pietrūkst, kas jāsaglabā, kas jāpārbūvē utt., priekšlikumi par laukumiem, gājēju ielām, zaļo zonu. Semināra rezultātus fiksē un apstrādā datorā. Semināru ciklu paredzēts turpināt septembrī, kad apspriedīs Vecrīgas transporta problēmas. I.Eistere atzina, ka šāda veida semināri būtu ļoti nepieciešami arī par Liepājas vēsturiskā centra apbūves attīstību.

Jaunie kartupeļi, burkāni, kāposti

Tirgus "Rāmava" saviem pircējiem viens no pirmajiem sāka piedāvāt šā gada jauno ražu – kartupeļus, burkānus, kāpostus, kāļus, kolrābjus un citu kā dārzos, tā laukos izaudzēto. Jauno kartupeļu un kāpostu cena šobrīd svārstās no 15 līdz 50 santīmiem par kilogramu, burkānu – no 50 santīmiem līdz 1 latam. Kāļus, kolrābjus pārdod par 60 santīmiem kilogramā. Dažos stendos piedāvā arī jau izvārītus kartupeļus, burkānus, bietes no 25 līdz 50 santīmiem. Skābētu un marinētu ģurķīšu cena ir 1 lats. Aromātisku upeņu kilograms maksā 60, ķiršu – 80 santīmu, litrs melleņu – 1 latu.

Sapulču starplaikā

Maksātnespējīgajā "Liepājas siltumā" notika kreditoru kārtējā sapulce. Kā iepriekš bija paredzēts, tās dalībnieki izskatīja divus jautājumus: par pērngada pārskata sapulces rīkošanu un par mierlīgumu slēgšanu. Pārskatu par 2001.gadu nolēma noklausīties kārtējā sapulcē, kas "Liepājas siltumā" notiks jau 16.jūlijā. Līdz tam pagarināts arī konkurss par iekārtas piegādi jaunajai TEC, jo dalībnieki laikā neiesniedza visus vajadzīgos datus. Mierlīgumu slēgšanu ar kreditoriem apstākļi spieda pārcelt uz septembri. Ja neradīsies jaunas problēmas, tad uzņēmumam pēc tam varēs atcelt arī maksātnespējas statusu.

Debatē par latvietību

Bernātos, " Liepājas metalurga" arodbiedrības Bērnu un jaunatnes atpūtas bāzē notiek Debašu centra rīkotā kārtējā nometne. Tajā piedalās 130 visu Latvijas novadu labākie debatētāji un 40 debašu treneri – skolotāji. Nometnes tēma "Latvietībai jābūt atvērtai". Lekcijas un nodarbības vada speciālisti no Liepājas Pedagoģijas akadēmijas un RTU Mācību zinātniski tehniskā kompleksa, Mākslas vidusskolas, Vēstures un mākslas muzeja. Viņi ar skolēniem un skolotājiem runā par Dienvidkurzemes kultūrvēsturi un etnogrāfiju, latvisko identitāti, arī par ekonomikas un uzņēmējdarbības jautājumiem, ievērojama vieta ierādīta retorikas mākslai. Nometni finansiāli atbalsta Latviešu kultūras fonds Kanādā, Sorosa fonds "Latvija", Liepājas, Ventspils un Daugavpils pašvaldības, arī Latvijas pagastu pašvaldības.

Būs jauni rotaļlaukumi

No nākamās pirmdienas mūsu pilsētā realizēs projektu "Liepājas skolēni – Liepājas bērniem". Dienas nometnē piedalīsies divdesmit zēnu un meiteņu no trūcīgām ģimenēm un 31.arodvidusskolas korekcijas klases, kuri sadarbībā ar namu pārvaldēm atjaunos un labiekārtos bērnu rotaļlaukumus. Projekts ieguvis Valsts bērnu tiesību aizsardzības centra finansējumu 984 latu apmērā. To sagatavoja un iesniedza Liepājas domes Izglītības nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja Silva Kurtiša un nodarbinātības eksperte Aija Saldovere. Līdzfinansētāji ir Izglītības pārvalde, pašvaldības bezpeļņas organizācijas "Vecliepāja" un "Jaunliepāja" , kā arī Pilsētas dome. Restaurēs divus rotaļlaukumus – katrā namu pārvaldē pa vienam, kā arī remontēs atsevišķus rotaļlaukumu elementus. Nometnes laikā paredzētas arī ekskursijas un citas aktivitātes.

"Optimisti" atbrīvojuši Riekstiņu dižakmeni

Pagājušās svētdienas talkā dabas un kultūrvēsturisko vietu kopēju pulks "Optimisti" Rucavas pusē, Sventājas ielejā pie Leišzemes robežas, krietni pastrādāja, kamēr atbrīvoja no krūmiem Riekstiņu dižakmeni. Darba gaitā radās doma aicināt arī pagastu padomes aktīvāk kopt savā teritorijā esošos dabas un kultūras pieminekļus. Pēcpusdienā talcinieki apskatīja Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja filiāli "Vītolniekos", sumināja Tautas teātra aktieri un koristu, aktīvo optimistu Juri Krauju 75.jubilejā. Viņš ar lepnumu ciemiņiem izrādīja savām rokām no apaļkokiem celto māju, iekopto dārzu. Optimisti paguva apskatīt arī kādreizējo Papes ostu.

"Smaids" dzied pāvilostniekiem

Grobiņas evaņģēliski luteriskās draudzes jauniešu kopa ''Smaids" pagājušā svētdienā viesojās Pāvilostā, kur sniedza vairākus koncertus un veica garīgas pārrunas ar cilvēkiem. Viņi tikās ar Pāvilostas pansionāta iemītniekiem, kā arī piedalījās dievkalpojumā Pāvilostas evaņģēliski luteriskajā dievnamā. Dievkalpojumu vadīja Varis Bitenieks, kas ir arī Grobiņas, Vērgales, Labraga un Dubeņu draudžu mācītājs. Pēc koncerta "Smaida" dalībnieki kopā ar pāvilostniekiem pārrunāja iespēju 20. un 21. jūlijā Grobiņā noorganizēt evaņģēliski luterisko draudžu "Jauniešu dienas – 2002", kas iecerētas kā draudzības un atpūtas pasākums. "Smaids" ir vien aktīvākajām kristīgo jauniešu kopām un koriem Liepājas pusē, bet par savu varēšanu viņi saka paldies gan diriģentam l.Freidenfeldam, gan mācītājam V.Biteniekam, kurš vienmēr ir kopā ar jauniešiem.

"Vasaras dziesmu nedēļa" viesojas Liepājā

Piektdien un sestdien Liepājā viesosies starptautiskās jauniešu nometnes "Vasaras dziesmu nedēļa" dalībnieki un sniegs arī koncertus. Piektdien, 12.jūlijā, pulksten 18 tie notiks Liepājas Svētā Jāzepa katedrālē, bet sestdien, 13.jūlijā, pulksten 10 – Svētā Meinarda baznīcā. Jaunieši muzicēs mises laikā, arī pēc tam. Viņu repertuārā ir gan klasika, gan afrikāņu mūzika, gan gospeļi un cita žanra dziedājumi. Nometnes dalībnieki ir vācu, latviešu un lietuviešu dziedošies jaunieši, kopā 30 cilvēku. Ieeja brīva.

Jau 70 liepājniekiem jaunā pase

Pilsonības un migrācijas departamenta Liepājas pilsētas un rajona nodaļā jau otro nedēļu var nosaukt par ļoti karstu darba laiku. Iemesls – cilvēki steidz saņemt Latvijas pilsoņa jaunās pases. Līdz otrdienas pēcpusdienai bija izsniegti jau 70 jaunie dokumenti. Pavisam kopš 1.jūlija saņemti vairāk nekā 550 iesniegumu jauno pasu saņemšanai, 154 no dokumentu iesniedzējiem nolēmuši pases saņemt paātrināti. Pirmās 40 šādā kārtībā sagatavotās pases tika izsniegtas 5.jūlijā.

Svētku laikā var gulēt arī teltī

Pilsētas svētku laikā Liepājā papildus viesu namiem un četrzvaigžņu viesnīcām tiek piedāvātas arī vietas teltīs, informēja Pilsētas domes Preses dienests. Ņemot vērā paredzamo viesu skaita pieaugumu šās nedēļas nogalē, koncertdārzā "Pūt, vējiņi!" pirmo reizi tiek piedāvāts apsargāts laukums, kur uzsliet telti un kur apmeklētāju rīcībā būs arī ūdens un tualetes. Bet Karostas sporta un atpūtas takā "Beberliņi" iespējams izmantot 18 gultu vietas trijās kempinga mājiņās un aptuveni 100 telšu vietu. Lielu atsaucību pilsētā guvusi domes un Lejaskurzemes Tūrisma biroja izsludinātā kampaņa par tūristu izmitināšanu dzīvokļos – gatavību uzņemt pilsētas viesus izteikuši vairāki desmiti liepājnieku.

Vēl var paust atsauksmes par iecerēto autostāvvietu

Pilsētas Būvvalde informēja, ka publiskajai apspriešanai nodots SIA "Aliens" ierosinājums izveidot maksas autostāvvietu Šķēdes ielā 12/14. Iesniegumi un atsauksmes par autostāvvietas izveidošanas ieceri jāiesniedz Būvvaldē rakstiski līdz 26.jūlijam, turpat var saņemt arī sīkāku informāciju. Lēmumu par autostāvvietas izveidošanas ieceri paredzēts pieņemt Pilsētas domes tuvākajā sēdē pēc tam, kad būs beidzies publiskās apspriešanas termiņš.

Orķestris devies koncertturnejā pa Zviedriju

Liepājas Simfoniskais orķestris vakar agrā rīta stundā devās uz Rīgu, no kurienes ar jauno prāmi "Mols" jau pēcpusdienā piestāja Zviedrijas krastā, lai sāktu savu mēnesi garo koncertturneju pa šās skandināvu zemes pilsētām. Jau ceturto sezonu liepājnieki koncertē kopā ar zviedru pianistu un šovzvaigzni Robertu Velsu, viņa mūziķu grupu un diriģentu Andersu Berglundu. Kā katru reizi, Velss savā šovprogrammā "Rhapsody in Rock" pieaicina arī slavenus Eiropas un zviedru solistus, komiķus un dejotājus. Tāpat kā iepriekšējos gados, biļetes uz šiem koncertiem ir tikpat kā pārdotas, bet vienā no pirmajām uzstāšanās vietām – Gēteborgas stadionā – apmeklētāju skaits sasniedz 32 tūkstošus. Mūsu Simfonisko orķestri viesturnejā pavada administratore Rinalda Ķikute. Orķestris Liepājā atgriezīsies augusta otrajā nedēļā un pēc īsas atpūtas gatavosies vairākiem koncertiem sakarā ar "Baltijas ceļa" un citiem notikumiem. Kā zināms, septembrī, atzīmējot "Liepājas metalurga" 120 gadu jubileju, Roberts Velss uzaicināts koncertēt mūsu pilsētā.

Jūra gleznās arī bibliotēkā

Pilsētas svētku laikā ar Liepājai raksturīgo ainavu – jūras klaidu – greznojusies arī Centrālā zinātniskā bibliotēka. Izstādītas četrpadsmit Voldemāra Pūces jūras gleznas, no tām piecas skatāmas lielajos logos. Pūces kungu ne tikai Liepājā, bet arī Latvijā pazīst kā ilggadēju mūsu teātra direktoru, kas, aizejot pensijā, atgriezies pie jaunībā Lietišķās mākslas vidusskolā iegūtās izglītības un nodevies gleznošanas priekam. Tas pelēkajā un ne tik vieglajā ikdienā esot omas uzturēšanai. Marīna nebūt nav no vieglākajiem glezniecības žanriem. To atzīst arī Voldemārs Pūce, simboliski skaidrojot: "Es vēl esmu tālu no tā, kā vajadzētu. Jūra sev nelaiž klāt, tajā jābrien iekšā, ar sausām kurpēm nekas nesanāks." Saviem skatītājiem Pūces kungs rudenī sola Jaunliepājas bibliotēkā rādīt savus gleznotos ceriņus.

Žurnālam "Helikons" – dzimšanas dienas torte

Indra Imbovica

Pilsētas svētku gaitā sava žurnāla pirmā numura iznākšanas svētkus atzīmēja arī Liepājas literātu un radošo mūziķu klubs "Helikons". Svētdien uz "Pablo bruģa" laukumā uzceltās estrādes skatuvītes daļu no tās biedriem kopā pulcināja aktieris Edgars Pujāts. Modris Zihmanis klātesošajiem plaši skaidroja vārda helikons dažādās nozīmes, kas lielākoties saistās ar mūzām, literāti lasīja savu dzeju, bet Andris Kristons muzicēja un kopā ar programmas vadītāju arī dziedāja. Interesentiem bija iespēja turpat uz vietas gan iepazīties ar jauno žurnālu "Helikons", gan arī to iegādāties (attēlā). Bet iepazīšanās akcijas beigās Pilsētas domes Kultūras nodaļas vadītāja Iveta Ļesina helikoniešiem dāvināja dzimšanas dienas torti, kuru gaviļnieki turpat, daloties ar draugiem un līdzjutējiem, arī apēda.

Vienas vienīgas atlaides

Dažādu atlaižu ziņā par labu saviem klientiem uz līdera pozīcijām pretendē uzņēmums "Latvijas Mobilais telefons". Kārtējā ziņojumā, ko vakar saņēma korporatīvie klienti, ir teikts, ka jaunas priekšrocības no 8.jūlija ir abonentiem, kas izmanto firmas pakalpojumus divus gadus un ilgāk. Pieslēgumu pārkārtojot uz "Vietējo pieslēgumu +" vai "Starptautisko pieslēgumu", vairs nav vajadzīgs papildu garantijas depozīts. Līdz šim par to vajadzēja maksāt attiecīgi 35 un 65 latus. Izvēloties "Pagaidu starptautisko pieslēgumu" (līdz 2 nedēļām), vairs nav vajadzīga priekšapmaksa par sarunām, bet tā bija 50 latu.

"Vita Liepāja" maina tikšanās vietu

Kā "Kurzemes Vārdu" informēja krūts dziedzera vēža asociācijas "Vita Liepāja" vadītāja Dace Priedola, nākamā tikšanās netradicionāli nenotiks vis, kā iepriekš, Onkoloģiskās poliklīnikas telpās, bet gan K.Valdemāra ielā 7, Krusta evaņģēliski luteriskās draudzes baznīcā, 18.jūlijā (nevis, kā iepriekš bija plānots, 11.jūlijā) pulksten 16. Šajā reizē būs tikšanās ar mācītāju Mārtiņu Urdzi un risināsies sarunas par dvēseles mieru, saskaņu ar sevi. D.Priedola arī informēja, ka krūts protēzes varēs saņemt 25.jūlijā pulksten 11 Tirgoņu ielā 15 (poliklīnikā).