Kurzemes Vārds

15:34 Piektdiena, 27. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunieši vasaru pavada darbā

Anda Pūce

Jau otro nedēļu Nīcas pagastā darbojas grupa jauniešu no piecām valstīm, kuri kopā strādā un arī atpūšas. Pašvaldība ar Studentu projektu iniciatīvas centru koordinē brīvprātīgo darba un atpūtas nometni.

Kā pastāstīja Nīcas Pagasta padomes priekšsēdētāja vietnieks Andris Maisiņš, pagastā uzturas seši 20 līdz 25 gadus veci brīvprātīgie no Kanādas, Čehijas, Vācijas un Nīderlandes, arī astoņi latviešu jaunieši. Ārzemnieki ieradušies, lai vasarā pāris nedēļu pastrādātu un reizē iepazītu jaunu valsti, kā arī atpūstos, un kopā ar viņiem strādā arī vairāki jaunieši no Rīgas un tepat no Nīcas.

Pirmajā nedēļā jaunieši sagatavoja - mizoja un impregnēja mietiņus, bet šonedēļ viņi ķērās pie auto stāvlaukuma iekārtošanas Jūrmalciemā pie Pūsēnkāpas. Stāvlaukums jau apjozts ar žogu, izveidota vieta, kur būs ugunskurs. "Te iekārtosim arī galdiņu ar soliem," stāsta A.Maisiņš.

Vakar jaunieši sāka veidot kāpnes Pūsēnkāpā, lai tūristiem būtu vieglāk uzkāpt augstākajā Jūrmalciema kāpā. "Cik pagūs, tik atpūtas vietas iekārtošanā paveiks jaunieši, bet pārējo strādāsim kopā ar pašvaldībā pagaidu darbos nodarbinātajiem bezdarbniekiem," sacīja A.Maisiņš. Vēl tikšot atvesta grants, nolīdzināts laukums un viss labiekārtots, lai tūristi varētu atbraukt un atpūsties.

Pēc darba jaunieši arī kopā atpūtušies. Divas dienas devušies izbraukumā ar laivām pa Bārtu, spēlējuši boulingu. Katru vakaru kāds no viesiem gatavo vakariņas. "Kanādietim kaut kas nojuka ar garšvielām, un ēdiens nebija baudāms, čehi taisīja klimpas, holandieši cepa pankūkas," stāsta nometnes dalībniece Aiva.

Vēl jaunieši kopā apmeklē Jauniešu centru Nīcā, spēlē dažādas spēles un daudz sarunājas. "Bieži sarunās kāds trešais iejaucas un stāsta, ka viņa valstī atkal, redzi, esot tā un tā," stāsta nometnes dalībnieki. Tāpēc esot noteikums, ka brīvprātīgo nometnēs nevar būt vairāk par diviem pārstāvjiem no vienas valsts, lai nometnes tiešām būtu starptautiskas un multikulturālas. Šajā gadījumā tā tiešām arī esot, jo sabraukušie jaunieši ir ļoti dažādi.

Rīdzinieks Lauris no SPIC pastāstīja, ka viņa pārstāvētā organizācija jau vairākus gadus sadarbojas ar citām līdzīgām jauniešu organizācijām un jau kādu laiku arī Latvijā tiek piedāvātas nometnes brīvprātīgajiem. "Organizāciju pārstāvji, tiekoties konferencē, apmainās ar informācijas bukletiem par piedāvātajām vasaras nometnēm, un tā visā pasaulē ir pieejamas ziņas par iespējām pavadīt vasaru strādājot," stāsta Lauris.

Šogad Latvijā Studentu projektu iniciatīvas centrs rīko vairākas nometnes Gaujas Nacionālajā parkā un Nīcā, kā arī Ventspilī un Kauguros, kur brīvprātīgie strādā bērnu namos. A.Maisiņš izteica nožēlu, ka nometnei atbalstu neizdevās saņemt Vides fonda projektu konkursā, tomēr ar vietējo uzņēmēju atbalstu (firma "Nīckrasti", SIA "Auda T", zemnieku saimniecība "Pļavmalas" un citi), nometne varēja notikt.

Brīvprātīgo atbildes uz "Kurzemes Vārda" jautājumu, kāpēc viņiem nepieciešama šāda nometne, bija īsas. "Es nevaru ciest visu vasaru gulēt pludmalē, man nepatīk ilgi neko nedarīt," sacīja nometnes dalībniece no Vācijas. "Man tā ir iespēja iepazīt ko pilnīgi jaunu," sacīja holandiešu puisis. Viņš pastāstīja, ka ir kārtīgs pilsētnieks un dzīvošana tādā mazā vietā, kāda ir Nīca, un nemitīga atrašanās pie dabas viņam sniedz patiesi jaunu pieredzi. Citi nometnes dalībnieki atzina, ka viņiem ir interesanti iepazīt arī Latviju kā valsti, kurā viņi līdz šim nav bijuši. Turklāt ir būtiski pašiem atpūšoties paveikt arī ko sabiedrībai derīgu. "Viss ir ļoti labi, izņemot moskītus," par saviem iespaidiem nobeigumā sacīja kanādietis.