Kurzemes Vārds

02:32 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pilsētas dome tiekas ar liepājniekiem

Līvija Leine

Pirmdien pašā dienas vidū Latviešu biedrības namā notika Pilsētas domes deputātu un darbinieku tikšanās ar iedzīvotājiem. Klausītāju rindās varēja saskaitīt 23 interesentus, viņiem bija gatavi atbildēt gandrīz četri desmiti dažāda ranga amatpersonu.

Par paveikto pilsētā un Liepājas attīstības plānu stāstīja Pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks. Liepājas domes mērķis ir panākt, lai pilsētas iedzīvotāju dzīvi kvalitāti varētu pielīdzināt citās Rietumeiropas ostas pilsētās jau sasniegtajam dzīves līmenim. Tiek domāts, kā pārbūvēt mājokļus, lai tajos varētu dzīvot cilvēki arī ar maziem ienākumiem, šogad tiek radīti vairāki desmiti šādu mājokļu. Paredzēti arī vērienīgi darbi pilsētas labiekārtošanā. Pulvera ielā sāks būvēt plašu ražotni, kur būs darba vietas liepājniekiem, sāksies arī Karostas industriālā parka izveide. Tam līdzekļus dos Eiropas savienība. Pilsētas budžets, pēc domes priekšsēdētāja domām, ir tik stabils, ka būs iespējams panākt straujāku pilsētas attīstību, turklāt tas nav apgrūtināts ar kredītresursiem.

Pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Tālivaldis Deklaus runāja par medicīnas un izglītības jomām. Problēmu tajās daudz. Šogad 9 miljoni latu paredzēti bezmaksas medikamentiem. Tālivaldis Deklaus sacīja, ka viņš nostājas medicīnas darbinieku pusē, atbalsta to, ka Centrālajā slimnīcā nodibināta arodbiedrība, jo tagad mediķi varēs vērienīgāk cīnīties par savām tiesībām. Viņš arī atgādināja, ka pilsētas skolās mācās 12 298 skolēni. Strauji palielinās vakarskolēnu skaits, tāpēc jādomā par to, kurā namā izvietot šo skolu, lai visi, kas grib mācīties, to varētu izdarīt. Šogad 642 tūkstoši latu atvēlēts pilsētas izglītības iestāžu remontam. Liela daļa no šās naudas ir paņemta uz kredīta. Pērn remontdarbi veikti par 200 tūkstošiem latu.

Tālivaldis Deklaus arī solīja meklēt iespējas, lai vecākās paaudzes ļaudis pilsētas transportā varētu braukt ar atvieglotiem noteikumiem. Taču tas nebūs viegli, jo pašlaik 30 procentiem iedzīvotāju ir jāsniedz sociālā palīdzība, Karostā – pat 40 procentiem. Palielinās to cilvēku skaits, kurus liek ārā no mājām. Šogad atvēlēti 214 tūkstoši latu (arī kredīts), lai sakārtotu Flotes ielas sociālo dzīvokļu māju un arī bezpajumtnieku patversmi.

Deklaua kungam tika jautāts, vai Liepājā skolotājiem kādreiz būs tādas pašas piemaksas pie algām, kādas ir Ventspilī, Daugavpilī. un Rīgā. Viņa atbilde bija: nebūs. Nevajag skatīties, ko dara citas pilsētas. Ir jādod tiem, kuri iztiek no minimālās algas vai vēl mazākiem ienākumiem. Pedagogiem no 1.septembra ir paredzēts algas pielikums valsts mērogā.

Priekšsēdētāja palīgs Vilnis Vitkovskis aicināja runāt Komunālās pārvaldes darbinieku Ģirtu Reinbergu, lai atbildētu tiem liepājniekiem, kuri vēlējās zināt, kāpēc bija jāņem 2 miljonus latu lielais kredīts. Reinbergs uz šo jautājumu lūdza atbildēt tehnisko direktoru Andri Vjaksu. Viņš sacīja, ka kredīts ir ņemts, lai sakārtotu ielu brauktuves Grīzupes, Cukura, Nākotnes, Ģenerāļa Baloža, Ventspils, O.Kalpaka, Zemnieku, Brīvības, K.Ukstiņa, Ezera, Ādu, Jūras un citās ielās, kā arī tāpēc, lai salabotu Jauno tiltu un Tramvajtiltu.

Pašvaldības dzīvojamā fonda apsaimniekošanas nodaļas vadītājs Aivars Kaņka runāja par privātdzīvokļu īpašnieku līdzatbildību namu apsaimniekošanā, nepieciešamību veidot apsaimniekošanas sabiedrības, ieteica mājās likt siltumskaitītājus, tad par apkuri būs jāmaksā mazāk.

Lai arī klausītāju bija pamaz, viņi bija ļoti aktīvi un uzdeva daudz dažādu jautājumu. Lūk, dažas atbildes.

Pilsētas domes izpilddirektors Normunds Niedols: atsevišķā mājas sekcijā drīkst ierīkot siltuma skaitītāju, tikai vajag speciālu projektu; ielas iepretim mājai jātīra tās īpašniekam; pagaidām nav līdzekļu, lai sakārtotu teritoriju no Kūrmājas prospekta gala līdz piemineklim bojā gājušajiem jūrniekiem un zvejniekiem; par drazu kaudzēm K.Valdemāra ielā 46 atbild šī nekustāmā īpašuma īpašnieks; Raiņa parka rekultivācija nav paredzēta.

Pilsētas domes Juridiskās daļas vadītāja pienākumu izpildītājs Juris Jirgens: kad namam pievienot vai atvienot siltumu, var izlemt pati nama apsaimniekošanas sabiedrība; nezina, kad būtu bijis kaut viens gadījums, kad iedzīvotāju izliek uz ielas bez citas dzīvojamās platības ierādīšanas, tracis, kas bija sacelts ap laivu būdu, bija tīša ažiotāža; pašvaldība nenodrošina tiesas sēdēs maksātnespējīgajiem cilvēkiem bezmaksas advokāta pakalpojumus, advokāta darbs ir jāapmaksā, taču Liepājas domē var saņemt juridisku konsultāciju, tādas sniedz arī Īrnieku biedrība; tas, kas notiek "Tosmarē", nav domes kompetencē.

Bezpeļņas uzņēmuma "Vecliepāja" direktors Aivars Priedols: vajag ierīkot ūdensskaitītājus, tad nebūs jāvaid, ka jāmaksā par kaimiņu, kas ar savu mazo veļas mazgājamo mašīnu taisa biznesu vai kas dzen kandžu; domās par to, lai bērniem būt vairāk vietas, kur rotaļāties.

Pašvaldības policijas priekšsēdētājs Normunds Dīķis: pēc koncertiem koncertdārzā "Pūt, vējiņi!" tiek uzmanītas norises apkārtējās ielās, soda tos, kas izdara pārkāpumus, drīzumā izstrādās konkrētu plānu, kā pēc lieliem pasākumiem nodibināt kārtību ielās, bet sabiedriskā kārtība Liepājā ir augstā līmenī; ar piespiedu darbiem var sodīt tikai tos, kas izdarījuši administratīvus pārkāpumus; drošība Liepājā ir laba, šogad notikušas tikai 25 laupīšanas dzīvokļos, no tām 19 ir atklātas; turpmāk būs vairāk patruļu naktīs un svētku dienās, tāpēc centīsies noņemt cilvēkus no citiem dienestiem; ķert klaiņojošos suņus nav Pašvaldības policijas pienākums, nošaut suni var tikai tajā brīdī, kad viņš kādam uzbrūk; turpmāk vairāk kontrolēsim, kas naktī notiek pie kafejnīcas "Pablo" un Rožu laukumā; par suteneriem Pašvaldības policija neatbild.

Liepājas domes eksperts sociālajos jautājumos Visvaldis Gūtmanis: pašlaik pilsētā ir 86 sociālie dzīvokļi, kad izremontēs Flotes ielas namu, būs 160. Ganību ielas Veco ļaužu namā sociālo dzīvokļu nav; tiek domāts par dienas centra izveidi pensionāriem.

Pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks: deputāti, kas pārrauga pašvaldības īpašumus vai uzņēmumus, kuros ir kāda pašvaldības daļa, par to lielu naudu nesaņem, samaksa ir simboliska, 30–40 latu mēnesī; 2 miljonu kredīta garantijai pilsētas nekustamie īpašumi nav ieķīlāti, bankas domei uzticas, jo pilsētas ieņēmumi ir stabili, nav draudu, ka kredītu nevarēs atmaksāt; Tosmares dzīvojamā rajonā esošās mājas nav pilsētas īpašums, bezpeļņas uzņēmums "Vecliepāja" tur veiks tikai apsaimniekošanu; Karostā māju graužamā mašīna nav noārdījusi nevienu māju, kurai nebūtu veikta nopietna ekspertīze par tās tehnisko stāvokli; veloceliņi ir laba lieta, iecere izveidot tos no Klaipēdas caur Liepāju līdz Ventspilj ir apsveicama, taču tam pagaidām nav līdzekļu, visās ielās arī tādus ierīkot nevar, Komunālā pārvalde nākamajā gadā iesniegs konkrētus projektus par iespējām dažus veloceliņus pilsētā izbūvēt; pa Zirņu ielu, iespējams, tranzītceļš neies, tā ir sabiedriskās apspriešanas tēma, kur tas būs, vēl nav zināms, ne šogad, ne nākamgad tam naudu atrast nav plānots.

Domnieku tikšanās ar iedzīvotājiem notika pēc partijas "Tautas mantojums" Liepājas nodaļas ierosmes. Tās priekšsēdētājs Aļģirds Dronsutis gan ar pasākumu nebija apmierināts. Tas izsludināts tikai sestdien un nav noticis pulksten 18, kā bijis lūgts, tāpēc tajā piedalījušies ļoti maz liepājnieku.