Kurzemes Vārds

02:03 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dienas tēma

Alternatīvā apkure: gali un sākumi

Kirils Bobrovs

Grib kā labāk

Lasītāji arvien biežāk sākuši interesēties par siltuma skaitītāju ierīkošanu. Un kā nu ne! Tas taču ir viens no veidiem, kā ietaupīt ģimenes budžetu! Būtu tikai šis ceļš mazliet lētāks.

Auseklis Klaišis no Reiņu meža ielas 18 raksta: "Mani satrauc "Liepājas siltuma" nesaprotamā rīcība. Par siltumu jāmaksā vienāda summa neatkarīgi no dienu skaita mēnesī – 28 vai 31 un neatkarīgi no tā, kāda ir gaisa temperatūra ārā – mīnus 25 vai 5 grādi. Tieši tādēļ es arī vēlos ierīkot siltuma skaitītāju vai vispār atteikties no "Liepājas siltuma" pakalpojumiem un pāriet uz alternatīvo gāzes apkuri savā dzīvoklī?"

Pacentīsimies atbildēt. Pirmkārt, nevajadzētu saukt par nesaprotamiem maksājumus mēnešos ar dažādu dienu skaitu. Ja par vienu mēnesi būtu jāmaksā mazāk, bet par citu vairāk, vidēji vienalga tas pats vien sanāktu. Otrkārt, Pilsētas domes lēmumā par apkures tarifu apstiprināšanu par dienu skaitu nekas nav teikts, tur minēta tikai gigakalorijas cena un maksa par telpas kvadrātmetra apsildīšanu. Tātad kaut kas jāmaina būtu domei. Bet sakarā ar ārējo temperatūru izveidotos īsts juceklis. Būtu taču jāsaprot, ka temperatūra jūtami mainās diennakts laikā, Ezerkrastā tā var būt citāda nekā Zaļajā birzī. Un, ja būs jāmaksā dažādas summas, tad arī siltumu piegādāt vajadzēs attiecīgi vairāk vai mazāk, bet tas brīžiem varētu nozīmēt, ka viena katla jauda jāpazemina līdz pusei. Taču ar puskatla jaudu nebūs iespējams ražot elektroenerģiju, un tas savukārt piespiedīs paaugstināt tarifu.

Tālāk pastāstīsim, kas notiek ar apkures palētināšanu, bet, ja kāds no lasītājiem var dot labu padomu citētās vēstules autoram, kā padarīt apkuri efektīvāku, lai piezvana viņam personīgi pa tālr.3430231. Ja ir vēlēšanās kaut ko darīt, tad vajadzētu pasteigties, jo vasaras mēneši paiet ļoti ātri. Bet ziemā griezt caurules neviens neļaus.

Viss sākas ar namu pārvaldi

Ja vēlaties ierīkot alternatīvo apkuri vai siltuma skaitītāju, vispirms ir jāsaņem namu pārvaldes atļauja, uzrakstot iesniegumu. Parasti šādus īrnieku lūgumus nenoraida. Tiesa, "Jaunliepājā" neizdevās iegūt apkopotu informāciju, jo atļaujas izsniedz darbu rīkotāji filiālēs. "Vecliepājā" visas kontroles un uzskaites funkcijas uzticētas vecākajam ēku uzraugam Edgaram Krauklim. Viņš stāsta:

– Iesniegumu plūsma atļauju saņemšanai individuālās apkures ierīkošanai nebeidzas. Acīmredzot arī nemaksātāji sapratuši, ka vienalga būs jāmaksā, vēl jo vairāk tādēļ, ka viņus nobiedējuši konkrētie gadījumi ar izlikšanu no dzīvokļiem. Vai tad tas nav stimuls ekonomijai? Mēs parasti izrādām pretimnākšanu īrniekiem. Bet visas grūtības viņiem sākas tikai pēc mūsu rezolūcijas saņemšanas. Vajadzīgi tehniskie noteikumi vecās apkures atvienošanai un alternatīvās apkures ierīkošanai, pēc tam jāmeklē licencēts speciālists vai firma, kura var sagatavot projektu, un attiecīgā firma, kas paveiks visus paredzētos darbus, bet objekta pieņemšanā nepieciešama dzīvokļu uzņēmuma pārstāvja piedalīšanās. Tur, kur saglabājušās krāsnis, malkas apkurei nekāds projekts nav vajadzīgs. Galvenais, lai būtu vilkme! Šogad kopā saņemti 34 iesniegumi un vēl 23 iesniegumi visu tipu skaitītāju ierīkošanai gan kāpņu telpās, gan dzīvokļos. Vislielākais pieprasījums šobrīd ir elektriskajai apkurei. Bet lai nevienam nebūtu nekādu ilūziju, ir jāuzsver, ka nav atļauts lietot kaloriferi, ko ieslēdz parastajā rozetē. Tādēļ, kā paredzēts projektā, dzīvoklī nepieciešama speciāla elektroinstalācija, lai nepārslogotu esošos tīklus un neizraisītu avāriju. Jāpērk arī sildierīces.

Runājot par skaitītājiem, gribu piebilst, ka to kļūst arvien vairāk un vairāk. Labi, ja cilvēki spēj savstarpēji vienoties un ierīkot vienu skaitītāju visā kāpņu telpā. Vai arī visā mājā. Tiesa, pēdējo izdarīt ir vēl grūtāk. Ja īrnieki redz savu kaimiņu sasniegumus ekonomijas jomā, arī viņiem pakāpeniski rodas vēlēšanās pievienoties stāvvadam ar saviem atzariem, un mājā var rasties inženiertehnisks haoss. Bet šī joma, lai cik dīvaini tas būtu, atrodas namu pārvaldes kompetencē.

Autonomie katliņi

Bijušo "Tosmares" māju iedzīvotāji Kūrmājas prospektā sala divas ziemas. Vienā no šīm mājām uzņēmīgi cilvēki nolēma ierīkot katrā dzīvoklī atsevišķu gāzes katliņu. Tam bija viena priekšrocība: neviens nav jāpierunā: ja cilvēkam ir nauda – piedalās, nav naudas – atsakās. Sabiedrības "Vācele" filiāles direktors Guntis Vilnītis atbildēja uz mūsu jautājumu par to, cik izmaksāja šis prieks tādas alternatīvas atbalstītājiem. Izrādās – no 1500 līdz 2000 latiem.

Šie skaitļi atbaidīs daudzus gribētājus. Piebildīšu, ka šajā summā iekļauta katla pārdošanas cena, maksa par projektu un darbiem kopā ar materiāliem. Turklāt tosmariešiem bija atlaides, jo šādu apkuri ierīkoja vairākos dzīvokļos. Šādi mazie gāzes katliņi visvairāk piemēroti individuālām mājām. Izdevīgāk, ja šādos gadījumos vecos dzīvokļu tīklus un radiatorus apmaina pret daudz efektīvākiem un moderniem.

SIA "Dukatra industrija"

Siltuma skaitītājus pie mums ierīko galvenokārt firma "Dukatra". Tai jau ir daudzpusīga darba pieredze. Konkrēts viedoklis par visām ar to saistītām problēmām ir uzņēmuma direktora vietniekam Sergejam Opekunovam.

Viņš saka, ka neesot normāla situācija, ja mēs maksājam par siltumu pēc kaut kādām parastam cilvēkam nesaprotamām normām. Viņaprāt, skaitītājiem jau sen jābūt ierīkotiem visās mājās. Un ierīkot tos vajadzētu pašam "Liepājas siltumam", jo tad siltumenerģētiķiem būtu pilnīgāks priekšstats par zudumiem. Tas pats sakāms par siltumnesēja cirkulāciju, namu iekšējo tīklu balansēšanu. Šie pienākumi it kā pārlikti uz namu pārvalžu pleciem, kuras savukārt šīs rūpes noveļ uz pašiem patērētājiem. Piemēram, ir zināmi gadījumi, kad pēc sūkņu ierīkošanas īrniekiem aprēķināja papildu samaksu par elektroenerģiju.

Ja "Dukatras" speciālisti ierīko siltuma skaitītāju, tad nav taisnīgi saglabāt veco situāciju, kad temperatūra pirmā un pēdējā stāva dzīvokļos jūtami atšķiras. Dažreiz gadās izgriezt cauruļvadu gabalus, pēc kuriem redzams, ka tie jau sen nokalpojuši savu laiku. Turklāt bēniņos un pagrabos var redzēt pilnīgi neizolētas caurules – arī tie ir zudumi. Vārdu sakot, pēc Opekunova kunga domām, tīklu stāvoklis varētu būt daudz labāks. Diemžēl visas līdzīgās nianses nav ņemtas vērā jaunajos noteikumos, kurus nesen apstiprināja Pilsētas dome.

Sarunas sākumā S.Opekunovs sacīja, ka "Dukatrai" nav nekādu komercnoslēpumu. Taču viņš nemaz nevēlējās nosaukt pat aptuvenu savu pakalpojumu cenu, vismaz intervālu, kā mēdz teikt, – no un līdz. Taču pēc tam nolēma, ka vēsturiskā aspektā tas iespējams. Pirmais siltuma skaitītājs piecstāvu nama sekcijā ierīkots pirms trim gadiem Kuldīgas ielā. Kopā tas izmaksājis 500 latu. Nav taču dārgi! (500 : 15 = 33 lati + projekts). Te varētu piebilst, ka skaitītājs ir tikai puse rūpju, jo vēlams arī nomainīt vecos konvektorus vai radiatorus pret modernākiem. Veikalā "Māja" tie nopērkami gan par 51 latu, gan par 44 latiem, bet vēl mazāki maksā 20 un pat 17 latu.

"Dukatra" nevēlas darīt zināmu vēl vienu skaitli: cik skaitītāju šī firma ierīkojusi savas darbības laikā. Tas būtu lietderīgi, lai gūtu priekšstatu par procesa virzību. Pilsētā kopumā, pēc mūsu sarunas biedra domām, šobrīd darbojas apmēram 100–150 skaitītāju.

Piezīmes no "Liepājas siltuma"

Protams, "Liepājas siltums" nav ieinteresēts ne alternatīvās apkures, ne skaitītāju ierīkošanā. Un izskaidrojums ir pavisam vienkāršs: samazināsies ražošanas un ienākošo līdzekļu apjomi. Un vai par to būtu jābrīnās? Tādēļ jau ieminēšanās vien par siltuma skaitītājiem tur var izraisīt negatīvas emocijas. Bija arī šāds paradokss: pirms gada es pavaicāju "Liepājas siltumā", cik šādu mēraparātu jau ierīkots, un saņēmu atbildi: it kā 18. Tagad atkārtoju savu jautājumu un uzzināju, ka, šķiet, 12.

Starp citu, uzņēmuma speciālisti ar projektiem nenodarbojas. Vai nu nav laika, vai arī negrib pelnīt. Visus raida uz "Agroprojektu".

"Liepājas siltuma" direktors Teodors Maļauko:

– Esmu pārliecināts, ka jaunie noteikumi mums palīdzēs. Protams, ja mēs visi tos ievērosim. Tajos ir ne vien sīki izklāstītas darbības siltumapgādes izmaiņu gadījumos mājās, bet arī nosaukti visi normatīvie akti, pēc kuriem vadoties sagatavoti šie noteikumi. Minēšu vienu piemēru. Ierīkojot skaitītāju dzīvoklī, no galvenā stāvvada nepieciešams paralēls cauruļvads kā atzarojums, kas palielina zudumus sistēmā. Arī par šiem zudumiem turpmāk būs jāmaksā. Kaut gan summas ir niecīgas. Pēc radiatoru atvienošanas jau šodien īrnieks maksā par siltumu no ejošiem caur viņa dzīvokli stāvvadiem 10 procentu apjomā no tarifa. Tas būtu jāatceras katram, kas vēlas atteikties no centralizētās siltumapgādes. Stingrākas prasības, iespējams, ļaus izvairīties no tādas krāpšanas kā, piemēram, elektriskās alternatīvas projektētā jauda netiekot izmantota pilnībā vai pat ir ieprojektēta nepietiekami. Jo Rietumu elektriskajiem tīkliem ir pilnīgi vienalga, kādā istabas temperatūrā jūs vēlaties dzīvot. Tas būtu stingrāk jākontrolē namu pārvaldēm.

Dokuments

Jāapbēdina, ka minētie noteikumi, kurus visi ilgi gaidīja, jau pašos pamatos paredz ar siltumu saistīto jautājumu regulēšanu un faktiski kalpo par pamatu objektīvi nevēlamo procesu bremzēšanai. Kaut arī ne pilnībā. Iedomāsimies situāciju, ka kāpņu telpā ar 15 dzīvokļiem kaimiņi cits pēc cita vēlēsies pāriet uz elektrisko apkuri. Un papildus jau esošajiem vadiem būs jāievelk vēl 15 kabeļu uz augšstāviem. Ja visos dzīvokļos ierīkos individuālos skaitītājus, būs vajadzīgas 15 papildcaurules. Kā gan izskatīsies māja no inženiertehniskā viedokļa? Tehniskā tumsonība, un nekas vairāk. Tātad pašreizējām likumīgajām atļaujām ir arī negatīvs aspekts.

Noteikumos ir sacīts, ka nav atļauts darboties nekādiem haltūristiem. Pretējā gadījumā darbi netiks pieņemti. Projektētāja pienākums ir paredzēt alternatīvās apkures ierīkotājam siltuma patēriņus koplietošanas telpās, arī bēniņos. Bet kādēļ gan mums jāsilda bēniņi? Opekunova kungs pat sūrojās, ka tur caurules neesot izolētas. Tas ir pirmkārt. Bet, otrkārt, mēs, kas neesam pārgājuši uz alternatīvo apkuri, par kāpņu telpām un pagrabiem nekad neesam maksājuši; visos rēķinos redzama summa, kas iegūta, pareizinot dzīvokļa platību ar telpas viena kvadrātmetra apsildīšanas cenu. Vai tik te nav kārtējās lamatas? Bet, kopumā ņemot, prasības ir normālas un praktiski jau pārbaudītas. Pilns dokumenta teksts jau publicēts mūsu laikraksta 8.jūlija numurā.