Kurzemes Vārds

16:36 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Vasarīgs koncerts ērģelēm un vijolei

Piektdienas pēcpusdienā Sv.Trīsvienības baznīcā Liepājas svētku gaitā notiks vasarīgs koncerts. To sniegs ērģelnieks Lotars Džeriņš un vijolnieks Dzintars Beitāns. Abi mūziķi sadarbojas un veido kopīgus koncertus ne jau pirmo gadu, jo abi muzicējuši gan Rīgas Domā, gan Klaipēdas universitātē, gan arī Liepājas Sv.Annas baznīcā. Lotara Džeriņa soloprogrammā skanēs ne tik bieži dzirdēti dzīvespriecīgi skaņdarbi. Piemēram, Saksijas Veimāras prinča Johana Ernsta "Koncerts sol mažorā", ko ērģelēm pārlicis J.S.Bahs un kas sarakstīts tipiskā itāliešu mūzikas stilā, kāds bija populārs 18.gadsimta Eiropā. Ar majestātisku skaņu plūsmu, kas noslēdzas ar līksmi gaišu kadenci, raksturojas J.S.Baha izvērstais ērģeļdarbs "Fantāzija sol mažorā". Dzintars Beitāns programmai izvēlējies deviņus skaņdarbus vijolei ar ērģelēm, starp kuriem ir tādu komponistu kā A.Vivaldi, P.Čaikovska, A.Kalniņa, F.Kreislera, Viljama L.Vēbera, Dž.T.Albioni un citu darbi. Tostarp Dz.Beitāns ņems rokās arī elektrisko vijoli un atskaņos kādu no Vanesas Mejas repertuāra skaņdarbiem, jo ir viens no tiem, kurš bija pavadošo mūziķu grupā, slavenajai vijolniecei koncertējot Latvijā.

Ģenerāldirektors ieradīsies ar prāmi

Latvijas televīzijas ģenerāldirektors Uldis Grava ar sievu Sarmīti šovakar ieradīsies Liepājā ar prāmi no Rostokas, informēja Pilsētas domes Preses dienests. Domes priekšsēdētājs Uldis Sesks iecerējis ciemiņus svinīgi sagaidīt. "Varu vienīgi teikt, ja reiz ar Sarmīti esam izšķīrušies atgriezties Latvijā, tad, kaut arī LTV darbs būs Rīgā, nekādi citādi dvēseliski nevarējām to darīt, kā tikai caur Liepāju - tādā pašā veidā, kā pirms 58 gadiem mūsu ģimenes to atstāja," par brauciena ideju saka pats U.Grava. Uldis un Sarmīte Gravas ir liepājnieki. Abu ģimenes 1944.gadā devās bēgļu gaitās tieši no Liepājas ostas, kad transportkuģus apdraudēja mīnas un padomju lidmašīnu uzlidojumi. Vēlāk ģimenes izceļoja uz ASV. Turpmākajos trimdas dzīves gados Uldis un Sarmīte vienmēr ar lepnumu daudzinājuši dzimtās pilsētas vārdu. U.Grava pēc valsts neatkarības atjaunošanas daudzkārt jau bijis Latvijā un Liepājā, taču tagad viņš saka: uz palikšanu. TV ģenerāldirektoram piektdien ieplānotas arī lietišķas sarunas Pilsētas domē un "Liepājas metalurgā". Nedēļas nogalē TV ģenerāldirektors apmeklēs pilsētas svētku "Tavā un manējā Liepājā" pasākumus.

Liepājnieki jaunā latviešu spēlfilmā

Šonedēļ studija "Kaupo filma" sāka jaunas latviešu spēlfilmas "Atved mani mājās" filmēšanu. Filmas režisors ir Arvīds Krievs, operators - Dāvis Sīmanis, abi sadarbojušies arī agrāk (filmas "Aveņu vīns", "Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili", "Ievas paradīzes dārzs"). Bet scenārija autore ir jaunā dramaturģe Margarita Perveņecka. Filma stāsta par Latvijas pirmo brīvībā augušo divdesmitgadnieku un trīsdesmitgadnieku paaudzi. Filmas aktieru ansamblī ir arī vairāki liepājnieki un Liepājas teātra izrādēs spēlējušie aktieri: Regnārs Vaivars ("Es, Feierbahs"), abi Kaupēna lomas atveidotāji - Ivars Stonins un Mārtiņš Freimanis, Anna Šteina un Juris Bartkevičs. Regnārs Vaivars, Ivars Stonins un Mārtiņš Freimanis ir septiņu galveno lomu atveidotāju skaitā, Juris Bartkevičs, kurš pagaidām vēl nav iesaistījies filmēšanā, atveido Regnāra Vaivara spēlētā varoņa tēvu. Filmēšana notiek Rīgā un ilgs līdz septembrim. Uz kinoekrāniem tā varētu nonākt 2003.gada pavasarī.

Pēc koncerta kursēs visi mikroautobusi

Naktī no 13. uz 14. jūliju pēc grupas "Smokie" koncerta, kas notiks "Daugavas" stadiona rezerves laukumā, visu sešu pilsētas maršrutu mikroautobusi kursēs līdz pulksten 5 no rīta, informēja Preses dienests. Par galapieturu noteikta autobusu pietura, kas atrodas pie K.Ūliha un Peldu ielas krustojuma. Pasažieru pārvadāšana tiks veikta pa ierastajiem maršrutiem divos virzienos - uz M.Ķempes ielu un Atmodas bulvāri vai Centrālo slimnīcu. 2.,3.,4. maršruta pārvadātāji brauks no K.Ūliha ielas pa Peldu ielu līdz Kuršu laukumam un tālāk pa maršrutu līdz M.Ķempes ielai, bet virzienā uz Atmodas bulvāri vai Centrālo slimnīcu - pa Peldu ielu, Ludviķa ielu, Lielo ielu un tālāk pa maršrutu.

Rūpējas par viesu ērtībām

Pilsētas svētki rosinājuši padomāt par viesu ērtībām, informēja Pilsētas domes Preses dienests. Lejaskurzemes Tūrisma informācijas birojs vasarā strādā līdz pulksten 19, pēc tam stafeti pārņem svētku informācijas birojs, kur iespējams saņemt informāciju gan par atpūtas iespējām, gan naktsmītnēm. Šovasar pirmo reizi pilsētā 23 vietās uzstādīja 147 norāžu zīmes tūristiem un pilsētas viesiem. Papildus izklaides pasākumiem pilsētas viesiem piedāvā arī daudzveidīgas atpūtas iespējas. Liepājā ir visplašākā kafejnīcu izvēle Kurzemē, uzskata Preses dienests, jo pilsētā ir ap 100 mazāku un lielāku kafejnīcu. No vasaras karstuma var paglābties ledushallē, pie reizes izslidojoties, katrs var iemēģināt roku Boulinga centrā, kas ir viena no iecienītākajām atpūtas vietām. Tiem, kam apnikusi pilsētas burzma un svētku skaļums, ir iespēja doties izbraukumā ar jahtu "Palsa", pagulēt pludmales baltajās smiltīs, doties pastaigā pa civilizācijas neskarto Bernātu jūrmalu vai Dzintara taku Pāvilostas virzienā. Makšķernieki var doties uz Papi un pie reizes apskatīt savvaļas zirgu ganāmpulku, pa ceļam var iebraukt Jūrmalciemā, nogaršot kūpinātas zivis un redzēt, kā vīri velk vadu. Ar vējdēli var izsērfoties Pāvilostā. Liepājā tiek piedāvāta iespēja katru dienu no Rožu laukuma doties kājām pastaigā pa pilsētu gida pavadībā, apskatīt Liepājas panorāmu no baznīcas torņa un izstaigāt interesantākās vietas.

Barkašovieši grib rīkot tautas sapulci

Liepājas domē iesniegts pieteikums no Latvijas Nacionāli demokrātiskās partijas, kurā izteikta vēlme 13.jūlijā no pulksten 15 līdz 17 rīkot tautas sapulci Jāņa Čakstes laukumā. Pasākuma mērķis, norādīts iesniegumā, ir pievērst uzmanību iedzīvotāju sociālajai neaizsargātībai Latvijā. Plānots, ka sapulcē piedalīsies ne vairāk par 100 dalībniekiem. Dome vēl nav izlēmusi, vai piešķirt atļauju. Kā ziņots agrāk, Latvijas Nacionāli demokrātiskajā partijā iestājušies 80 biedru no organizācijas "Krievu nacionālā vienotība Latvijā" jeb tā saucamo barkašoviešu pēc tam, kad viņiem neizdevās oficiāli reģistrēties Uzņēmumu reģistrā. Par Latvijas Nacionāli demokrātiskās partijas priekšsēdētāju kļuvis Jevgeņijs Osipovs, kas līdz tam vadīja organizāciju "Krievu nacionālā vienotība Latvijā".

Piecas dienas džeza ritmā

Mākslinieciskās jaunrades centra "Vaduguns" ansambļa "Gaismiņa" četras dziedātājas - Simona Rača, Linda Skudra, Ieva Čukure un Ieva Dreimane - piecas dienas piedalījās 2.starptautiskajā ritmiskās mūzikas festivālā "Rīgas ritmi". Liepājnieces startēja vokāla klasē, kurā dziedāšanu mācīja Lielbritānijas dziedātāja Norma Vinstone. Meitenes priecājas, ka ar viņām kopā bija tādi pazīstami dziedātāji kā Ance Krauze, Normunds Rutulis, Andris Ābelīte. Meistarklases laikā bija gan nopietnas teorētiskās nodarbības, gan praktiskā dziedāšana, kurā galvenais akcents likts uz ritmu, bez kā nav iedomājams ne džezs, ne blūzs. Ansambļa dalībnieces smejas, ka tagad gan viņas pratīs pareizi dziedāt Andra Eniņa speciāli "Gaismiņai" komponēto dziesmu blūza ritmā. Liels ieguvums bija daudzo "Rīgas ritmu" koncertu apmeklējums. Nodarbības un noslēguma koncerts, kurā piedalījās arī liepājnieces, notika Vernisāžā. Meitenes ir lepnas arī par saņemto sertifikātu.

Nosūtīta papildus izmeklēšanai

Vakar notika Kurzemes Apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas rīcības sēde, kurā nolemts uzņēmēja D.Peimaņa slepkavības atbalstītāju krimināllietu virzīt papildu pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai. Šajā lietā apsūdzētas trīs personas - divas par slepkavības atbalstīšanu, trešā par neziņošanu izmeklēšanas iestādēm, ja droši zināms, ka izdarīts sevišķi smags noziegums. Pret Peimaņa slepkavības izpildītāju lieta ir izbeigta, jo viņš gājis bojā. Kurzemes Apgabaltiesā šonedēļ no Rīgas Apgabaltiesas saņemts vēl 20 krimināllietu, kuras būs jāizskata Liepājā, jo Rīgas Apgabaltiesā ir liels neizskatīto lietu atlikums.

Jaunie kartupeļi, burkāni, kāposti

Tirgus "Rāmava" saviem pircējiem viens no pirmajiem sāka piedāvāt šā gada jauno ražu - kartupeļus, burkānus, kāpostus, kāļus, kolrābjus un citu kā dārzos, tā laukos izaudzēto. Jauno kartupeļu un kāpostu cena šobrīd svārstās no 15 līdz 50 santīmiem par kilogramu, burkānu - no 50 santīmiem līdz 1 latam. Kāļus, kolrābjus pārdod par 60 santīmiem kilogramā. Dažos stendos piedāvā arī jau izvārītus kartupeļus, burkānus, bietes no 25 līdz 50 santīmiem. Skābētu un marinētu ģurķīšu cena ir 1 lats. Aromātisku upeņu kilograms maksā 60, ķiršu - 80 santīmu, litrs melleņu - 1 latu.

Debatē par latvietību

Bernātos, " Liepājas metalurga" arodbiedrības Bērnu un jaunatnes atpūtas bāzē notiek Debašu centra rīkotā kārtējā nometne. Tajā piedalās 130 visu Latvijas novadu labākie debatētāji un 40 debašu treneri - skolotāji. Nometnes tēma "Latvietībai jābūt atvērtai". Lekcijas un nodarbības vada speciālisti no Liepājas Pedagoģijas akadēmijas un RTU Mācību zinātniski tehniskā kompleksa, Mākslas vidusskolas, Vēstures un mākslas muzeja. Viņi ar skolēniem un skolotājiem runā par Dienvidkurzemes kultūrvēsturi un etnogrāfiju, latvisko identitāti, arī par ekonomikas un uzņēmējdarbības jautājumiem, ievērojama vieta ierādīta retorikas mākslai. Nometni finansiāli atbalsta Latviešu kultūras fonds Kanādā, Sorosa fonds "Latvija", Liepājas, Ventspils un Daugavpils pašvaldības, arī Latvijas pagastu pašvaldības.

Būs jauni rotaļlaukumi

No nākamās pirmdienas mūsu pilsētā realizēs projektu "Liepājas skolēni - Liepājas bērniem". Dienas nometnē piedalīsies divdesmit zēnu un meiteņu no trūcīgām ģimenēm un 31.arodvidusskolas korekcijas klases, kuri sadarbībā ar namu pārvaldēm atjaunos un labiekārtos bērnu rotaļlaukumus. Projekts ieguvis Valsts bērnu tiesību aizsardzības centra finansējumu 984 latu apmērā. To sagatavoja un iesniedza Liepājas domes Izglītības nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja Silva Kurtiša un nodarbinātības eksperte Aija Saldovere. Līdzfinansētāji ir Izglītības pārvalde, pašvaldības bezpeļņas organizācijas "Vecliepāja" un "Jaunliepāja" , kā arī Pilsētas dome. Restaurēs divus rotaļlaukumus - katrā namu pārvaldē pa vienam, kā arī remontēs atsevišķus rotaļlaukumu elementus. Nometnes laikā paredzētas arī ekskursijas un citas aktivitātes.

"Vasaras dziesmu nedēļa" arī Liepājā

Piektdien un sestdien Liepājā viesosies starptautiskās jauniešu nometnes "Vasaras dziesmu nedēļa" dalībnieki un sniegs arī koncertus. Piektdien, 12.jūlijā, pulksten 18 tas notiks Liepājas Svētā Jāzepa katedrālē, bet sestdien, 13.jūlijā, pulksten 10 - Svētā Meinarda baznīcā. Jaunieši muzicēs mises laikā, arī pēc tam. Viņu repertuārā ir gan klasika, gan afrikāņu mūzika, gan gospeļi un cita žanra dziedājumi. Nometnes dalībnieki ir vācu, latviešu un lietuviešu dziedošie jaunieši, kopā 30 cilvēku. Ieeja brīva.

Jau 70 liepājniekiem jaunā pase

Pilsonības un migrācijas departamenta Liepājas pilsētas un rajona nodaļā jau otro nedēļu var nosaukt par ļoti karstu darba laiku. Iemesls - cilvēki steidz saņemt Latvijas pilsoņa jaunās pases. Līdz otrdienas pēcpusdienai bija izsniegti jau 70 jaunie dokumenti. Pavisam kopš 1.jūlija saņemti vairāk nekā 550 iesniegumu par jauno pasi, 154 no dokumentu iesniedzējiem nolēmuši pasi saņemt paātrināti. Pirmās 40 šādā kārtībā sagatavotās pases tika izsniegtas 5.jūlijā.

Jūra gleznās arī bibliotēkā

Pilsētas svētku laikā ar Liepājai raksturīgo ainavu - jūras klaidu - greznojusies arī Centrālā zinātniskā bibliotēka. Izstādītas četrpadsmit Voldemāra Pūces jūras gleznas, no tām piecas skatāmas lielajos logos. Pūces kungu ne tikai Liepājā, bet arī Latvijā pazīst kā ilggadēju mūsu teātra direktoru, kas, aizejot pensijā, atgriezies pie jaunībā Lietišķās mākslas vidusskolā iegūtās izglītības un nodevies gleznošanas priekam. Tas pelēkajā un ne tik vieglajā ikdienā esot omas uzturēšanai. Marīna nebūt nav no vieglākajiem glezniecības žanriem. To atzīst arī Voldemārs Pūce, simboliski skaidrojot: "Es vēl esmu tālu no tā, kā vajadzētu. Jūra sev nelaiž klāt, tajā jābrien iekšā, ar sausām kurpēm nekas nesanāk." Saviem skatītājiem Pūces kungs rudenī sola Jaunliepājas bibliotēkā rādīt savus gleznotos ceriņus.