Kurzemes Vārds

07:46 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Vai tiešām paši neko neesam spējuši?

Nesen kādā Rīgā iznākošā laikrakstā bija lasāms savdabīgs atzinums, proti, ka latviešu kultūras uzplaukuma augstākās virsotnes bijušas pagājušā gadsimta sākumā un septiņdesmitajos gados, īpaši uzsverot, ka tas noticis cara un padomju varas laikos.

Par to nav vērts strīdēties. Ja grib, var izcelt arī šos posmus, tāpat kā citi mēģinājuši pierādīt, ka latviešu kultūra uzplaukusi vācu baronu valdīšanas laikā, un cik tad sen, kad latviešu kultūras straujo augšupeju saistīja tikai un vienīgi ar Latvijas nokļūšanu Staļina saulītē. Un galu galā gadsimta sākumā patiešām strauji auga latviešu tautas pašapziņa, bet kultūra bija viens no tās izpausmes veidiem, un arī tas nav apstrīdams, ka padomju varas laikā valsts atvēlēja kultūras dzīvei lielus līdzekļus.

Nav vērts apstrīdēt arī secinājumus, ka pēdējā laikā Latvija balstoties tikai uz masu kultūru un apzināti audzinot Rietumu masu kultūras mantiniekus, bet Latvijas pirmās brīvvalsts laikā, 30.gados, esot bijusi kultūras stagnācija, jo māksla un kultūra sākusi kalpot nacionālistiskām interesēm. Jā, nebūtu vērts to apstrīdēt, jo katrs saskata to, ko grib saskatīt. Un, ja kāds tagad latviešu koru un mūziķu panākumus starptautiskos festivālos saista ar Rietumu masu kultūras ietekmi, bet teātra dzīves augsto vilni, mākslas izstāžu sērijas, operdziedātāju uzaicināšanu piedalīties Rietumeiropas prestižāko operteātru uzvedumos uzskata par kultūras dzīves stagnāciju, tad tā ir viņa paša darīšana.

Taču pavisam dīvaini kļūst, lasot, ka latviešu mākslā pats vērtīgākais sasniegts ārpus Latvijas ar cara un padomju impēriju palīdzību.

Ka abām impērijām ir lielāka vai mazāka loma latviešu kultūras attīstībā, to nemaz nav nepieciešams pierādīt. Taču, ja mērķis bija pierādīt ko citu - ka Latvija pati kā valsts neko nav spējusi un nespēj, tad šis mēģinājums to pierādīt, saudzīgi sakot, nopietnu iespaidu nerada.

Andžils Remess