Kurzemes Vārds

02:11 Piektdiena, 27. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Noslīkt var arī visseklākajā vietā

KRISTIĀNS BRŪVERIS, glābējs

Ar glābšanu nodarbojamies otro gadu, un šajā laikā visi slīkšanas gadījumi saistīti ar alkohola lietošanu vai notikuši ar bērniem, kas uz pludmali atnāk vieni, bez vecākiem. Šogad lielākās problēmas ir tieši ar bērniem.

Kopš sācies saulainais laiks, pusaudži, kas vieni nāk uz jūrmalu peldēties, rada vienu no smagākajām problēmām. Pēdējās dienās jūra līdz pirmā sēkļa robežai ir gandrīz pilna ar bērniem un pusaudžiem. Starp citu, arī pagājušās nedēļas nogales traģiskā nelaime notika posmā pie pirmā sēkļa. Tur it kā ir sekls, man pašam ūdens līdz viduklim, bērnam varbūt līdz pleciem, bet diemžēl šajā seklajā vietā slīkst cilvēki. Pavisam nesen tur noslīka zēns, pērn kādai sievietei tur palika slikti ar sirdi, un arī viņa noslīka.

Vecāki nedrīkst paļauties uz to, ka bērns apsola nepeldēt dziļi jūrā, bet atrasties tikai pie pirmā sēkļa, jo arī tas var būt bīstami. Es uzskatu, ka bērnus jūrā bez vecāku uzraudzības vispār nedrīkst laist, vecākiem pašiem ir jāuzņemas lielāka atbildība, jo tikai viņi zina, cik labi peld bērns, kā tas uzvedas.

Iespējams, ka gadījumā, kad noslīka zēns, saskatāma arī mūsu kļūda, jo uzmanību vairāk pievērsām tam, kas notiek tālāk, dziļāk jūrā, uzmanījām, lai nepeld pārāk tālu. Un līdz šim arī vairāk bijām saskārušies ar glābšanu dziļumā. Glābšanas stacija un glābēji nevar nodrošināt pilnīgu drošību pludmalē – tas reāli nav mūsu spēkos. Dažreiz nekas neliecina, ka cilvēks slīkst, viņš paiet zem ūdens, un mēs varam to pamanīt tikai tad, ja tajā brīdī skatāmies uz šo peldētāju. Jā, mēs noteikti pamanīsim, ja slīkstošais cīnīsies un radīs šļakatas ūdenī, un tad arī viņu izglābsim. Taču pieļauju iespēju, ka šajā gadījumā bērnam varēja paslīdēt kāja un vienā brīdī viņš jau bija zem ūdens. Nav diez cik reāli pamanīt, ka no pāris simtiem galviņu zem ūdens pazūd tieši tā viena. Pieaugušais tik ātri neapjūk, pakļuvis zem ūdens, bet ar bērniem un pusaudžiem ir daudz grūtāk. Turklāt daži ir diezgan pašpārliecināti – cenšas aizpeldēt līdz bojām, reizumis pat nedaudz aiz tām, īsti neapzinoties savus spēkus.

Mēs savu darbu cenšamies organizēt galvenokārt tā, lai divi glābēji atrastos pie laivas, ja gadījumā jāsniedz palīdzība, un viens būtu augšā tornī un tālskatī novērotu pludmali. Taču piektdien brīdī, kad noslīka zēns, pie laivas bijām mēs visi trīs, un nelaime notika divdesmit metru no krasta. Vienā mirklī zēna vairs nebija. Un tas atkal parādīja, cik ātri cilvēks var noslīkt, un neviens to pat nepamana.