Kurzemes Vārds

02:36 Piektdiena, 27. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Labs mājoklis ir viena no cilvēka pamattiesībām

Sarmīte Pujēna

Četras dienas Liepājā uzturējās Bertelsmana fonda finansētais konsultants mājokļu attīstības jautājumos no Lielbritānijas – Bela Mahendrans.

B.Mahendrana pamatnodarbošanās ir Basildonas pilsētas izpilddirektors, Austrumeiropā viņš viesojās pirmo reizi. Daudz kas viņu pārsteidza – gan tas, ka uz ielas cilvēki viņam pievērš tādu uzmanību, it kā viņš būtu rokzvaigzne (B.Mahendrans ir dzimis Šrilankā, viņa ādas krāsa ir melnīgsnēja), gan tas, ka Liepājas jaunieši ir tik pieticīgi attiecībā uz savu mājokli (ka tikai jumts virs galvas!).

Lai izpildītu savu uzdevumu – novērtēt ar skatienu no malas situāciju Liepājā un sniegt rekomendācijas par iespējamajiem attīstības variantiem, – B.Mahendrans aplūkojis liepājnieku mājokļus dažādos pilsētas rajonos. Apjomīgāks ziņojums par šo komandējumu tapšot tuvāko pāris nedēļu laikā – pēc tam, kad konsultants būs atgriezies mājās, bet savos pirmajos iespaidos B.Mahendrans dalījās ar žurnālistiem īsi pirms došanās atceļā.

Kā pozitīvu faktu B.Mahendrans vērtē to, ka pašvaldība ir atzinusi: Liepājai nepieciešama mājokļu attīstības stratēģija. Un tas, viņaprāt, liecina par ilgtspējīgu politiku. Otrs secinājums: būs jāpārvar lielas problēmas, lai sasniegtu mērķus – labu, pieklājīgu mājokli katram liepājniekam, kas ir viena no cilvēka pamattiesībām.

Mājokļu skaits Liepājā ir pietiekams, diemžēl tie nav kvalitatīvi, neatbilst 21.gadsimta priekšstatam par labu mājokli. Tas attiecas gan uz blokmājām, gan koka apbūvi, kurā var atrast arī īstas pērles, protams, ļoti kritiskā stāvoklī. Problēma ir iedzīvotāju zemā maksātspēja un augstais bezdarba līmenis, kas neļauj piesaistīt investīcijas mājokļu attīstībai. Tāpēc B.Mahendrans uzskata, ka nevar izvirzīt jautājumu tā, ka tā ir tikai dzīvokļa īpašnieka vai denacionalizētā nama saimnieka problēma. Mājokļu attīstība ir visas pilsētas problēma. Jo tas, kādu vidi ieraudzīs potenciālais ārzemju investors, lielā mērā noteiks arī viņa vēlmi ieguldīt šeit savus līdzekļus. Liepājniekiem vajadzētu paskatīties uz savu pilsētu kā uz Eiropas pilsētu, jo pavisam drīz tā oficiāli var kļūt par Eiropas savienības pilsētu. Tikai – vai tā atbilst Eiropas pilsētas statusam? Potenciālajam investoram ir jābūt pārliecinātam, ka Liepāja ir pozitīvas dzīves kvalitātes pilsēta, ka investīcijām tajā ir droša vide un ka tās nesīs peļņu.

Bela 5Mahendrans uzskata, ka lielās problēmas, kas saistītas ar pilsētas dzīvojamo fondu, var atrisināt, tikai apvienojot spēkus, veidojot partnerību starp apsaimniekotājfirmām, pašvaldību un iedzīvotājiem. Pašvaldība varētu būt tā, kas uzņemas līdera lomu šajās partnerattiecībās. Pašvaldība, pēc B.Mahendrana domām, varētu palīdzēt iesistīt mājokļu attīstībā privātuzņēmumus, piedāvājot tiem īpašas garantijas, izdevīgus nosacījumus (ilgtermiņa līgumi, zemes noma, aizdevumi, līdzdalība ES finansējuma saņemšanā) utt., – vārdu sakot, radot viņos interesi darīt to, kas izdevīgi gan pilsētai, gan uzņēmējiem pašiem.

B.Mahendrans ir pārliecināts, ka svarīgu loma ir arī zināšanām, un tieši to liepājniekiem vēlas sniegt Bertelsmana fonds, uz mūsu pilsētu sūtot konsultantus, šajā gadījumā B.Mahendranu – speciālistu, kas pārstāv vienu no trim veiksmīgākajām pašvaldībām Lielbritānijā.