Kurzemes Vārds

03:15 Piektdiena, 3. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Sargāsimies no pārkaršanas

MARUTA GUSTE, ģimenes ārste

Kā ziņo meteorologi, mūspusē šajās dienās karstums sasniedz jaunus rekordus. Es kā ārste to ļoti jūtu savā darbā. Īpaši daudz izsaukumu mājas vizītēs ir pie veciem cilvēkiem un tādiem, kas bieži slimo. Visbiežāk viņiem streiko sirds un ir paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens. Savukārt zīdainīši un arī lielāki bērni ir pārkarsuši saulē, un viņiem ir paaugstināta ķermeņa temperatūra. Tik augstu gaisa temperatūru, kāda ir šajās dienās, ir patiešām grūti izturēt. Situāciju sarežģī arī tas, ka ir ārkārtīgi augsts gaisa mitrums. Šo iemeslu dēļ daudzi meklē veldzējumu: dodas sakarsuši peldēt, darbā sēž caurvējā vai dzer ļoti aukstus atspirdzinošos dzērienus, kas savukārt ir iemesls gan angīnai, gan arī plaušu karsonim, kas it kā ir neraksturīgas slimības pašā vasaras vidū.

Es saprotu, ka varbūt skan diezgan neiespējami, bet es tomēr ieteiktu šajā karstajā laikā pastiprināti katram sevi saudzēt un, ja vien apstākļi to atļauj, nedoties karstajā saulē. Īpaši tas attiecas uz bērniem un veciem cilvēkiem. Bet, ja nu pašā karstumā nekādi nav iespējams palikt telpās, noteikti vajadzētu censties iet pa to ielas pusi, kuru neapspīd tieši saules stari, nevajadzētu aizmirst arī par piemērotu galvassegu - šobrīd ir nopērkamas tik skaistas un dažādas cepures, kā arī noteikti jālieto daudz šķidruma, vislabāk ūdens vai minerālūdens, taču ne ledaini auksts.

Ir ļoti vilinoši šādā laikā atrasties jūrmalā vai pie citām ūdenskrātuvēm. Tomēr ir svarīgi zināt, ka nedrīkst sakarsis peldēties. Un šādā laikā, uzturoties tiešos saules staros, mēs riskējam uzņemt tik nelabvēlīgos ultravioletos starus, tāpēc vislabāk būtu atrasties ēnā. Ja tomēr ir gadījies pārkarst un novērojama slikta pašsajūta, kas var būt galvassāpes, paaugstināta temperatūra un slikta dūša, tad es iesaku nekavējoties saukt ārstu, jo tas var būt saulesdūriens. Silta vasara, protams, ir skaisti, un mums visiem tā patīk, tomēr - kas par daudz, tas par sliktu, tāpēc nedarīsim sev pāri.

Un vēl, ja drīkst lūgt - būsim žēlsirdīgi arī pret saviem dzīvniekiem. Vakar redzēju, kā netālu no poliklīnikas tieši saulē bija piesiets liels, skaists suns. Viņš skatījās tik bēdīgām acīm. Arī dzīvniekus šajā karstajā laikā nevar atstāt bez dzeramā - ūdenim ir jābūt pieejamam visu laiku.