Kurzemes Vārds

06:21 Otrdiena, 11. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Veiksmīgi norit mazo izgāztuvju rekultivācija

Anda Pūce

Jaunnedēļ būs pabeigta jau četru mazo izgāztuvju rekultivācija, un līdz rudenim vēl tiks rekultivētas astoņas izgāztuves. Kā stāsta bezpeļņas organizācijas SIA "Liepājas RAS" direktors Andris Štāls, šis ir viens no soļiem, gatavojoties jaunā reģionālā atkritumu pārstrādes poligona atvēršanai Grobiņas pagastā.

"Šonedēļ pilnībā tiks pabeigti rekultivācijas darbi Nīcas pagasta atkritumu izgāztuvē Kalnišķos, jau tagad ir rekultivētas izgāztuves Rucavā, Dunikā un Bunkā," stāsta A.Štāls. Vēl tuvākajā laikā rekultivācijas darbi sāksies arī pārējās atkritumu izgāztuvēs, un plānots, ka līdz rudenim tas būs izdarīts arī slēgtās izgāztuvēs Kalvenē, Kazdangā, Kalētos, Durbē, Bārtā, Virgā, Medzē un Vērgalē. Konkursā par darbu veikšanu uzvarēja uzņēmums akciju sabiedrība "U.Pīlēna birojs", bet, protams, ka darbos iesaistīti arī apakšuzņēmēji.

Atkarībā no tā, cik liela ir izgāztuve, izmantoti divu veidu rekultivācijas paņēmieni. Vienā gadījumā, kad izgāztuves ir mazākas, gruži un piesārņotā grunts tiek savākti un aizvesti prom, izgāztuves teritorijā uzber augsnes kārtu, to izlīdzina un iesēj zālīti. Lielākās izgāztuvēs gružu kārtu sastumj kompaktā kaudzē, visu apber ar minerālgrunti, tad ar augsnes kārtu un virsū uzsēj zālīti. A.Štāls stāsta, ka aptuveni pusē no rekultivējamajām izgāztuvēm tiks izmantota metode ar gružu izvešanu, bet pārējās pielietos otru rekultivācijas variantu. "Durbē un Nīcā būs arī urbumi gruntsūdeņu kvalitātes noteikšanai, citviet vides speciālisti šādus urbumus nepieprasīja," skaidro sabiedrības "Liepājas RAS" direktors.

Kā zināms, visas 12 izgāztuves, ko šogad Pasaules bankas finansētā Liepājas reģiona atkritumu saimniecības projekta ietvaros rekultivē, tika slēgtas jau iepriekš. Nākamgad līdz maijam plānots slēgt arī atlikušās atkritumu izgāztuves Gramzdā, Gaviezē, Cīravā, Vecpilī, Vaiņodē, Otaņķos, Embūtē, Dunalkā un Pāvilostā. A.Štāls prognozē, ka šajās izgāztuvēs rekultivācija notiks nākamā gada vasarā. "Pēdējās trīs atkritumu izgāztuves Aizputē, Priekulē un Šķēdē Reģionālā vides pārvalde slēgs labākajā gadījumā nākamā gada nogalē, bet rekultivēsim tikai 2004.gadā," prognozē A.Štāls.

A.Štāls skaidro, ka pēc atkritumu izgāztuvju rekultivācijas par šo vietu uzturēšanu kārtībā būs jārūpējas vietējām pašvaldībām. "Jau tagad ir bijuši gadījumi, kad pāri gružiem uzbērta augsnes kārta, bet jau nākamajā dienā parādās jaunas gružu čupiņas," stāsta A.Štāls. Viņš uzsver, ka cilvēkiem jāsāk apzināties, ka par atkritumu savākšanu ir jāmaksā, un atgādina, ka savu darbību rajonā veiksmīgi izvērsušas atkritumu savākšanas firmas – "Nordia" un "Hoētika". Diemžēl līgumu slēgšana par atkritumu savākšanu un izvešanu vēl negarantē nelegālo atkritumu izgāztuvju likvidēšanu, un vēl joprojām ir gadījumi, kad cilvēki savus atkritumus vienkārši izgāž mežā, tomēr arī šie procesi turpmāk stingrāk būtu jākontrolē vietējām pašvaldībām.