Kurzemes Vārds

11:33 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Zivs pūst no galvas?

Šķiet, jau par ikdienu kļuvuši skandāli, kas saistīti ar korupciju – dienesta stāvokļa izmantošanu savtīgos nolūkos. Par tiem masu saziņas līdzekļi vēsta ar apskaužamu regularitāti. Īsti gan nevar saprast, vai par to priecāties, vai skumt, respektīvi vai skandālu aizvien lielākais skaits rāda, ka korupcijas gadījumi tiek atklāti biežāk un kontrolējošās institūcijas ir savu uzdevumu augstumos, vai vienkārši to patiesi kļūst no dienas jo vairāk, tādējādi parādot, ka atbilst patiesībai ekspertu dotais vērtējums Latvijai kā vienai no koruptīvākajām valstīm Eiropā.

Bet zīmīgi, ka atklāti un pa visām malu malām izbazūnēti lielākoties tiek tikai mazo gariņu nedarbi – te kāds ārsts prasījis naudu par operāciju, te, kā tikko Liepājā, skolas direktore, izmantojot savu stāvokli, it kā piesavinājusies naudu. Dažkārt iekrīt arī viens otrs muitas pārstāvis, kāda pašvaldības konkursa rīkotājs – ierēdnītis u.tml. Uz vispārējā fona lielā ažiotāža ap katru šādu gadījumu izskatās samērā smieklīgi. Zinot, ka vismaz medicīnas un izglītības darbinieki ir vieni no viszemāk apmaksātajiem valsts amatu pārstāvjiem, kāds tur būtu brīnums, ja kādam paslīd roka.

Kamēr iekrīt tikai mazās zivteles, lielās plēsonīgās haizivis turpina mierīgi peldēt dziļajos ūdeņos. Varbūt vienīgi pirms vēlēšanām kaut kas no brangāko ļaužu – politiķu, valstsvīru – mahinācijām ne bez konkurentu gādības parādās virspusē.

Nepārprotams apliecinājums tam, ka ar korupciju mūsu valstī kaut nav kārtībā, ir kaut vai tā pati līdz traģikomismam novestā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka izvēles lieta. Kad Saeima izveidoja šo biroju, tam bija jāpierāda, cik ļoti valsts augstākā vara vēlas cīnīties ar neglīto parādību – korupciju, taču tālākā notikumu gaita diemžēl parādīja pavisam ko citu. Visu gadu politiķi stīvējušies ap šo lietu, šobrīd izludināts jau trešais konkurss KNAB priekšnieka amatam. Un izskatās, ka diezin vai līdz vēlēšanām tiks panākts rezultāts. Neapšaubāmi šajā cīniņā iesaistītas arī politisko spēku intereses, kas īpaši aktualizējas pirms vēlēšanām, un nu jau tiešām sāk izskatīties, ka pašas biroju izveidojušās partijas nemaz nevēlas, lai tas sāktu pilnvērtīgi darboties, varbūt tāpēc, ka tā kompetencē būs arī pārbaudīt politisko spēku finansēšanas lietas, amatpersonu un politiķu deklarācijas, iespējamos interešu konliktus utt.

Droši vien mūsu senčiem, kas zināja teikt, ka zivs sāk pūt no galvas, atkal bijusi taisnība.!

Sarmīte Pelcmane