Kurzemes Vārds

06:33 Otrdiena, 11. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Brīvība pie pieminekļa

Anda Pūce

Vasarai tik ierastajā televīzijas programmu garlaicībā manu uzmanību piesaistīja kāds neliels sižets raidījumā "Tādi esam" (iespējams, tas bija raidījuma atkārtojums, taču agrāk to nebiju redzējusi). Žurnālists veica eksperimentu pie Brīvības pieminekļa Rīgā, lai noskaidrotu, cik brīvi tur var justies cilvēki, zinot, ka viņa paziņam pirms kāda laika kārtību sargājošo dienestu puiši aizrādīja par vaļībām pie pieminekļa. Vīrietis apsēdās uz kāpnītēm pieminekļa pakājē un gaidīja apkārtējo reakciju. Bet nekas nenotika, viņš bija pat nedaudz vīlies, ka eksperiments neizdevās (varbūt tomēr izdevās), jo ne garāmgājēji pievērsa žurnālistam uzmanību, ne policisti aizrādīja. Tomēr arī sabiedrotie neuzradās, un vīrietis ar grāmatu vientulīgi sēdēja uz Brīvības pieminekļa kāpnēm un baudīja brīvību. Žurnālista teksti sižetā bija pietiekami skumji, jo acīmredzot kolēģis bija iecerējis ar savu materiālu parādīt, ka Brīvības piemineklis nebūt nesimbolizē mūsu sabiedrības brīvību.

Šis mazais sižets televīzijas raidījumā radīja manī pārdomas. Vispirms jau esmu pārliecināta, ka eksperimenta rezultāti nebūt nerāda, ka dzīvojam valstī, kurā tiešām varam realizēt visas savas vēlmes un ieceres. Tāpēc, ka nebija vajadzīga īpaša drosme, lai lasītu grāmatu pie pieminekļa. Arī tāpēc, ka policijas miermīlīgā attieksme varēja būt tikai apstākļu sakritība un jau nākamajam, kas vēlēsies palasīt avīzi Brīvības pieminekļa pakājē, tiks atgādināts par nepiemērotu uzvedību. Un, ko gan policisti teiktu, ja eksperimentētāji būtu divi un viņi sadomātu dzert limonādi pie Brīvības pieminekļa? Strīdīgs ir arī jautājums, vai šāda uzdrošināšanās liecina par patiesu brīvību.

Faktiski jau sižets neparādīja arī to, ka neesam brīvi, jo žurnālists devās sēdēt uz pieminekļa kāpnēm, lai izaicinātu. Un, no malas skatoties, nešķita, ka viņš pats tur jutās labi. Tāpēc neviļus rodas šaubas, vai tas bija vajadzīgs. Sižeta autori atzina arī to, ka cilvēki, staigājot garām piemineklim, izveidojuši tādu kā neredzamu žogu, jo retais pieiet tam tuvāk par trim vai četriem metriem. Arī es pieķēru sevi pie domas, ka neapzināti esmu pakāpusies tālāk no pieminekļa, ejot tam garām. Acīmredzot cilvēkiem vienkārši nav organiskas nepieciešamības apdzīvot brīvības simbolu. Pieķēru sevi pie domas, ka diezin vai es pati varētu tik vienkārši lasīt jaunāko presi uz Brīvības pieminekļa kāpnēm, katrā ziņā man pašai šāda ideja nerastos. Un diezin vai es gribētu redzēt, lai tur pastāvīgi sēdētu, piemēram, tīņi ar skaļi skanošu magnetofonu vai ar intīmu čubināšanos nodarbināti pārīši. Es nesāktu sašutumā klaigāt un nerosinātu to aizliegt, taču man tas šķistu mazliet jocīgi.

Protams, pieminekļi ir visdažādākie, un tikpat dažāda var būt arī pieļaujamā uzvedība to tuvumā. Lai gan, manuprāt, viss atkarīgs no tā, ko mums katram nozīmē konkrētais piemineklis. Mūsu pašu Liepājā taču laukums pie Mirdzas Ķempes pieminekļa ir visnotaļ iecienīta jauniešu tikšanās vieta. Droši vien, ka kādam pret to ir būtiski iebildumi, bet tad, ja šeit nenotiek iedzeršana vai kautiņi (tas gan būtu jākontrolē policijai), diez vai pulcēšanos vajadzētu aizliegt.

Jāatzīst, ka Brīvības piemineklis ir pārāk nopietns simbols, un šķiet, ka sabiedrībā vēl ir pietiekami spēcīgi centieni to saglabāt īpašā statusā. Iespējams, no tā izriet, ka brīvība mums vēl joprojām ir idealizēta – mērķis, uz ko tiekties, taču iespējams, ka vēl pēc pāris gadiem ap Brīvības pieminekli virmos patiess brīvības gars. Tikai jācer, ka paši būsim ne tikai tik brīvi, lai bez aizspriedumiem apsēstos pieminekļa pakājē, bet arī tik brīvi, lai atklāti paustu savu nosodījumu par nepieņemamām lietām un parādībām, un tik brīvi, lai toleranti izturētos pret visiem, arī atšķirīgajiem viedokļiem un sabiedrības locekļiem.