Kurzemes Vārds

14:25 Ceturtdiena, 26. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pakāpieni

Drausmīgais sapņotājs Felikss Ķiģelis

Vizītkarte

Felikss Kiģelis

Dzimis Liepājā. Ģitārists, spēlējis grupās "Katapults", "Tumsa", "M princese", sadarbojies ar Igo.

Šovasar izdevis soloalbumu "Rīts lēni nāk".

Tieši pirms divām nedēļām Latvijas 1.rokkafejnīcā Felikss Ķiģelis prezentēja savu jauno albumu "Rīts lēni nāk". Kaut arī Feliksa vārds pie pašmāju mūzikas debesīm ik pa brīdim iemirdzas jau gandrīz 10 gadu garumā, patiesībā šis ir viņa pirmais soloalbums. Iepriekšējais veikums arī ir gana liels, tomēr līdz šim liepājnieks galvenokārt laiku veltīja tam, lai iesaistītos projektu realizēšanā, kur viņa vārds tika pieminēts, bet ne kā galvenais.

Mūziķa karjeru F.Ķiģelis sāka pirms 10 gadiem, un tie, kam tā laika muzikālās dzīves norises Liepājā vēl ir palikušas atmiņā, noteikti atcerēsies arī grupu "Katapults", kura gan ar īpaši lieliem panākumiem savā ne pārāk ilgajā pastāvēšanas laikā nevar lepoties. Tomēr tieši šajā projektā daudzi arī pašlaik pazīstami liepājnieki sāka savas mūziķa gaitas, un viņu vidū minams arī Felikss, kurš turklāt bija arī viens no šīs grupas dibinātājiem un līderiem. Tolaik jaunas grupas dzima kā sēnes pēc lietus, un ikviena sevi cienoša rokbrigāde uzskatīja par pienākumu spēlēt pēc iespējas smagāk un drūmāk. Izņēmums šajā jomā nebija arī F.Ķiģeļa dibinātā grupa "Katapults".

Nākamais posms F.Ķiģeļa radošajā darbībā bija laiks, kad viņš muzicēja grupā "Tumsa". Tiem, kuri domā, ka šīs grupas sākumi saistās tikai ar Mārtiņa Freimaņa iesaistīšanos, rūgti maldās, jo jau 1993.gadā pirmo reizi publikai bija iespēja iepazīties ar projektu "Tumsa", un vēl pēc kāda laika jaundibinātajai grupai pievienojās arī Felikss. Tolaik grupas sastāvs gan bija krietni vien savādāks, nekā ir pašlaik. Šo posmu savā dzīvē pats Felikss atceras kā trash periodu – kādu laiku viņam šis mūzikas stils bija ļoti tuvs, un toreiz F.Ķiģelis pats bija savācis metālistu brigādi ar nosaukumu "Mortal Agony".

Tomēr aizraušanās ar smago mūziku nebija Feliksa īstais aicinājums, un nāca loģisks risinājums – iesaistīšanās grupā "Tumsa". Grupas tapšanas process, kā atceras pats Felikss, bija garš un visai sarežģīts. Bet tieši Felikss uz grupu "Tumsa" atveda bundzinieku Kasparu Boroduško un skaņu speciālistu Eināru Kokinu, kuri arī šobaltdien turpina savu muzikālo darbību zem "Tumsas" karoga. Par augstākajiem panākumiem toreizējā sastāva "Tumsai", kur vokālists bija Māris Zonnenbergs-Zambergs, var minēt piedalīšanos "Mikrofona televīzijas vakarā" un dziesmu aptaujā ar kompozīciju "Skumjais prieks" 1994.gadā, kā arī startu Madonas festivāla "Sinepes un medus" konkursā gadu vēlāk.

Laika gaitā "Tumsu" skāra lielas pārmaiņas gan sastāva, gan arī muzicēšanas stila ziņā, un nepagāja pārāk ilgs laiks, kad uz skatuves parādījās jauna Liepājas grupa – "Melnā princese", kura gan ar šādu nosaukumu uzstājās samērā īsu laika sprīdi, drīz vien pārtopot par "M princesi". Arī šajā projektā neiztrūkstošs bija Felikss, kārtējo reizi apliecinot, ka Liepāja vismaz formāli joprojām ir Latvijas rokenrola galvaspilsēta un ka sākotnēji ambiciozi agresīvais jaunais ģitārists F.Ķiģelis ir apguvis jaunas izpausmes formas un gatavs radīt ko jaunu. Grupa "M princese" savas pastāvēšanas laikā paguva izdot divus albumus, kā arī 1997.gadā veiksmīgi startēt festivālā "Liepājas dzintars", ierindojoties pirmajā vietā – uzreiz aiz galvenās balvas ieguvējiem. Gadu vēlāk grupa "M princese" šajā pašā festivālā uzstājās kā viesis, bet vēl pēc gada garumā ieturētas pauzes 2000.gadā pārmaiņu vējš bija savu paveicis, un Felikss Ķiģelis sev bija atradis jaunu nodarbošanos – publika tika iepazīstināta ar projektu "Rudens vēju muzikants", tajā pazīstami mūziķi izpildīja vecās, labās grupas "Līvi" agrīnajos pastāvēšanas gados radītās kompozīcijas. Tika izdots albums ar tādu pašu nosaukumu – veltījums Feliksa tēvam Ērikam Ķiģelim, un projekta dalībnieki gandrīz gada garumā koncertēja gandrīz vai visās lielākajās Latvijas pilsētās. Jāatzīmē, ka ideja iemūžināt pazīstamās dziesmas jaunās skaņās bija tieši Feliksa ideja.

Pēc "Rudens vēju muzikanta" laišanas tautās Felikss pārcēlās uz Rīgu, kur diezgan ātri atrada kopīgu valodu ar Igo. Bez tā, ka abi mūziķi kopā radīja vienu no tā laika lielākajiem radiohitiem "Cerību laiks", Igo arī pamudināja Feliksu izdot albumu "Atmiņas", kurā tika apkopots līdz šim paša paveiktais muzikālajā jomā. "Tēva piemiņai albums ir izdots, bet arī tev pašam taču ir pietiekami daudz dziesmu," tā Igo esot teicis savam jaunajam kolēģim, kurš ilgi nebija jāmudina, un pavisam drīz veikalu plauktos nonāca jaunais albums "Atmiņas". Pats Felikss atceras, ka tajā laikā stabilu domubiedru, ar kuriem kopā varētu spēlēt, viņam nebija, tāpēc rosinājums izdot agrāk sacerētu dziesmu izlasi nāca pašā laikā.

Tomēr Felikss nekad nav bijis tas cilvēks, kurš apstātos pie padarītā un ilgi dusētu uz lauriem – klausoties paša albumu "Atmiņas", viņš saprata, ka ilgstoša lūkošanās pagātnē ne pie kā laba nenovedīs un kaut kas lietas labā ir jādara. Tajā laikā viņa dzīvē notika arī pārmaiņas ģimenes lietās – Felikss apprecējās, pasaulē nāca arī dēliņš, turklāt, apzinoties, ka ģeogrāfiskajam izvietojumam piešķirt pārāk lielu nozīmi arī nav prāta darbs, liepājnieks nolēma atgriezties dzimtajā pilsētā Liepājā. Nekur nav tik labi kā mājās – šo frāzi noteikti var attiecināt arī uz Feliksu, un nepagāja ilgs laiks, kad Liepājā viņam izdevās atrast domubiedrus, ar kuriem kopā tad arī tapis jaunais albums "Rīts lēni nāk".

Nosacīti var uzskatīt, ka arī jaunais albums ir lēni nācis, jo, kā stāsta pats Felikss, darbs pie dziesmu sacerēšanas un ierakstiem ildzis veselu gadu. Un šis tad nu beidzot ir viņa paša pirmais soloalbums, jo, lai arī grupas "M princese" divos albumos visas kompozīcijas bija sarakstījis F.Ķiģelis, šie ieraksti tika izdoti zem grupas firmas zīmes, kamēr jaunās plates vāku rotā Feliksa Ķiģeļa vārds. Starp citu, Felikss arī ir pārliecināts, ka drīzumā varētu no jauna tikt izdots grupas "M princese" otrais albums "Kā būt", kurš līdz šim bija pieejams tikai kasetes formātā, bet tagad dienasgaismu varētu ieraudzīt arī kā kompaktdisks.

Felikss, jautāts par to, kā viņu iespaido fakts, ka viņa tēvs savulaik bija grupas "Līvi" sirds un dvēsele, atjoko, ka šobrīd viņu vairāk iespaido tas, ka viņš ir Ērika Ķiģeļa tēvs. Viņaprāt, tas laiks, kad cilvēki vairāk pievērsa uzmanību viņa radurakstiem, jau ir pagājis. Viņš gan atzīst, ka līdz šim ir bijuši gadījumi, kad paša panākumi un sasniegumi tiek norakstīti uz tēva rēķina – "cilvēki ar tādu melnu attieksmi reizēm, vēloties pazemot, mēdz norādīt, ka vienīgais, ko tu esi sasniedzis, ir tēva dziesmu spēlēšana", atzīst Felikss. Kaut gan albums "Atmiņas", gan tikko klajā laistā plate "Rīts lēni nāk" ir vislabākais apliecinājums tam, ka savu dziesmu Feliksam netrūkst. Viņam pašam mūzikā svarīgākais ir iespēja izpausties. Nozīmīga vieta mūzikas radīšanā, viņaprāt, ir arī komercijai, jo "galu galā es taču nerakstu sev, bet gan cilvēkiem. Tam, ko es saceru un izpildu, ir jābūt komerciālam, profesionālam un, protams, lai tas būtu man pašam baudāms", uzskata Felikss. Viņš gan noliedz iespēju, ka varētu komercijas vārdā pievērsties, piemēram, deju mūzikai, jo godīgi atzīst, ka neprot to darīt.

Ierakstu kompānija "Gailītis G", kura izdeva albumu "Rīts lēni nāk", ir visnotaļ apmierināta ar F.Ķiģeļa paveikto, un mūziķis jau ir saņēmis piedāvājumu turpmākajai sadarbībai, kas varētu materializēties vēl vienā albumā nākamgad pavasarī. Jau šonedēļ bija jāapstiprina jaunā projekta budžets. Pirmajā nedēļā pēc klajā laišanas arī klausītāju interese par albumu "Rīts lēni nāk" bija pietiekami liela, lai jau tagad uzskatītu, ka tas būs veiksmīgs.

Atbildot uz jautājumu, kā Felikss vērtē dažu, lielākoties gan anonīmu, kolēģu izteikumus par viņa smago raksturu, viņš ir lakonisks: "Jā, man ir smags raksturs. Es esmu drausmīgs sapņotājs, un liela daļa cilvēku to nav sapratuši. Man reizēm pārmet, ka es gribu visu uzreiz, bet rokenrolā savādāk nevar. Kaut gan acīs man tieši neviens neko nesaka, tāpēc – lai jau runā. Es vismaz neesmu vienaldzīga personība."

Pašlaik pirmo reizi kopš grupas "M princese" aktīvās koncertdarbības laikiem Feliksam Ķiģelim ir stabila grupa. Šobrīd kopā ar viņu muzicē Aldis Langbaums (taustiņi), Edgars Silacērps (bass), Kristaps Puisītis (ģitāra) un Uldis Knapšis (sitamie instrumenti). Pagājušajā gadā Feliksam radās iespēja sevi izmēģināt arī teātrī, tiesa, uz skatuves viņš gan nekāpj, toties Liepājas teātra mūziklā "Dāmu paradīze" viņam ir tas gods spēlēt pavadošajā grupā, un viņš pats atzīst, ka darbs pie šīs izrādes kopā ar maestro Raimondu Paulu ir bijis ļoti interesants un nesis jaunu pieredzi un atziņas. Liekas, ka Felikss pašlaik ir uz īstā ceļā un nekas viņu nevarēs atturēt no jaunu virsotņu iekarošanas.