Kurzemes Vārds

07:31 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Darbojoties militārās nodarbībās laiks paiet nemanot

Andrejs Rjabcevs

Visu šo nedēļu Kazdangā parka apkārtne bija pārvērtusies par militāras nozīmes objektu – tieši tur visas nedēļas garumā, no pirmdienas līdz piektdienas pēcpusdienai, bija apmetušies vairāk nekā 60 jaunsargu no visa Liepājas rajona, kuri instruktoru pavadībā apguva dažādas kaujas un taktikas iemaņas, kas noderēs ne tikai militārā sfērā, bet arī dzīvē.

Dienas paiet spraigi

Kā pastāstīja Zemessardzes 47.kājnieku bataljona jaunsargu speciālists Jānis Jaunzemis, nometnes dalībniekiem katra diena pagājusi spraigi un nav bijis daudz laika atpūsties vai nodoties izklaidēm. Katra diena pagāja dažādās aktīvās nodarbēs – vajadzēja pašiem izgatavot nodaļu karogus, mācīties dziesmu, ko dziedāt, ierindā soļojot, tāpat daudz laika pavadīja, gatavojoties nākamajām nodarbībām.

Kopumā uz šo piecu dienu apmācības nometni bija sabraukuši 66 dalībnieki no Liepājas rajona vietām, kur notiek jaunsargu apmācība: Durbes, Gaviezes, Vērgales, Kalētiem, Grobiņas un Cīravas. Gada laikā (daži nometnes dalībnieki jaunsargu apmācībā piedalās jau vairākus gadus) puiši un meitenes jau apguvuši dažādas teorētiskās zināšanas par orientēšanos nepazīstamā apgabalā, izdzīvošanu un arī ieroču pielietošanu un tīrīšanu, tāpēc nometnē notika šo zināšanu atkārtošana un praktiska pielietošana. Šajā nometnē, kā arī visā jaunsargu kustībā kopumā lielu interesi par militārām lietām izrādījušas arī meitenes, un šajā nometnē vien kopā ar puišiem tieši tos pašus uzdevumus veica arī aptuveni 20 sievišķā dzimuma pārstāves.

"Šogad nometnē mums klājas ļoti labi, jo veiksmīgi varam iekļauties noteiktajā plānā, un viss norit secīgi. Laiks gan mums šajās dienās pagadījās diezgan karsts – no vienas puses grūti, taču no otras puses mūs priecē, jo varēja būt vēl sliktāk," atzinīgi kopā ar jaunsargiem pavadīto laiku novērtē J.Jaunzemis.

Pārvar arī NATO škēršļu joslu

"Kurzemes Vārds" jaunsargu nometnē Kazdangā viesojās ceturtdien, kas it kā skaitījās viena no vieglākajām dienām, jo atbildīgākās mācības jau bija noritējušas, tāpēc šajā dienā vairāk laika atlika atpūtai un iespējai satikties ar vecākiem, kas bija atbraukuši apciemot savas atvases. Tiem, kas jutās pārliecināti par savām spējām, instruktori nometnes noslēgumā bija sagatavojuši īpašu pārbaudījumu – šķēršļu joslu, kas pilnībā atbilst visām NATO militāro apmācību prasībām. Šis pārbaudījums gan bija katra paša izvēlē, taču vismaz "Kurzemes Vārds" novēroja, ka puiši un arī dažas meitenes ar lielu azartu iesaistījās grūtību pārvarēšanā, neskatoties uz šķēršļu sarežģītību. Tieši šādas šķēršļu joslas ir visās NATO valstīs, un šādās disciplīnās tiek sagatavotas jaunās militārpersonas. Jaunsargi bija pirmie, kas šo šķēršļu trasi iemēģināja praktiski, jo tā tika pabeigta tikai pirms pavisam neilga laiciņa, un neviens cits vēl oficiāli tajā nebija darbojies. Instruktoru atzinums: jauniešiem veicies tīri labi, rezultāti ir apmierinoši.

"Kurzemes Vārds" arī piedalījās jaunsargu lauka mācību svinīgākajā pasākumā – daļa jaunāko nometnes dalībnieku deva svinīgo solījumu, lai kļūtu par pilntiesīgiem jaunsargiem. Pašlaik ir tāda kārtība, ka jaunietis pirmos trīs mēnešus, kopš iestājies apmācībā, ir tikai jaunsarga kandidāts. Un šajā nometnē daļai dalībnieku beidzot pēc svinīgā solījuma nolasīšanas arī tika pasniegtas Jaunsargu apliecības. To darīja Saeimas Iekšlietu un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Dzintars Kudums.

Katra nometne dod jaunas zināšanas

Paši nometnes dalībnieki stāstīja, ka visspilgtākās atmiņas šajās piecās dienās palikušas tieši no maskēšanās nodarbībām. "Protams, mums te ir interesanti. Katru dienu jāskrien pa mežu daudz kilometru, notiek orientēšanās, jāmeklē atskaites punkti. Jaunsargos esmu jau piekto gadu, un daļa no šajā nometnē darītajām lietām man jau bija pazīstamas. Bet vienalga katru gadu instruktori māk šīs nometnes padarīt tādas, ka nekas īpaši neatkārtojas, un katru gadu te ir interesanti braukt," apmierināti par nometnē pavadīto laiku izsakās grobiņnieks Armands Meiers. Savukārt Kaspars Kviesis no Vērgales atklāti atzīst, ka reizēm bijis diezgan grūti izpildīt visas prasības, jo viņš tikai pirmo gadu šādā nometne, taču ar visu tomēr ir ticis veiksmīgi galā. Vislabprātāk abi puiši stāsta par orientēšanās nodarbību, kad viņu nodaļa ieguvusi pirmo vietu. "Skrējām ļoti garus gabalus, meklējām visīsāko ceļu, vislabāko variantu, lai ātrāk nokļūtu līdz mērķim. Kartes arī nebija pašas jaunākās, un daži ceļi pat nebija tajās iekšā iezīmēti, taču mums paveicās un tikām ātri līdz galam. Toties nākamajā dienā kājas gan sāpēja," ar saviem panākumiem dižojās 1.nodaļas biedri Armands un Kaspars, viens otru pārtraukdami.

Arī citi aptaujātie jaunieši atzinīgi novērtēja nometnē pavadīto laiku. "Te vispār laiks skrien tik ātri, ka nevar pat pamanīt. Ko es mājās būtu darījis, nezinu. Te ir tik daudz draugu. Gan jaunu, gan jau iepriekšējos gados iepazītu," sarunā ar "Kurzemes Vārda" pārstāvi klāstīja viens no jaunsargiem.

Neiet viegli, bet cerība ir

"Es domāju, ka jaunsardzē vai līdzīgās patriotiskās kustībās būtu jāiesaista maksimāli daudz jauniešu un bērnu, kas vien to vēlas. Jābūt tādiem apstākļiem, lai viņi spētu darboties. Aizsardzības ministrija regulāri budžetā paredz līdzekļus tieši šādām jaunsargu nodarbībām, un tāpēc iespējas jauniešiem darboties šādā kustībā rodas arvien lielākas un lielākas," izvērtējot jaunsardzes nozīmi, savu viedokli pauda Saeimas Iekšlietu un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Dzintars Kudums.

Jaunsargu speciālists J.Jaunzemis gan pauda nožēlu, ka šobrīd zemessardzei vēl neizdodas pilnībā strādāt ar jaunsargiem tā, kā vēlētos. Lai arī jaunākās paaudzes interese par šādu apmācību ir vērojama ļoti liela, pašlaik visā Latvijā pastāv problēma ar formastērpu nodrošinājumu jaunsargiem. "Es zinu, cik ļoti viņi vēlas formastērpu, bet diemžēl mēs nespējam katram jaunsargam to izsniegt. Es lieliski saprotu, ka formastērps rada piederības sajūtu konkrētai organizācijai un šiem jauniešiem tas ir svarīgi," sūrojas jaunsargu apmācības speciālists. Taču prieks tomēr, ka kustība iet plašumā un kaut neliels finansiāls atbalsts no valdības puses tai ir jūtams.